Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: 1% udziału linuxa w rynku ;-) - Google Trends  (Przeczytany 11586 razy)

  • Gość
1% udziału linuxa w rynku ;-) - Google Trends
« dnia: 2011-04-02, 09:36:10 »
Trochę dużo ruchu jak na 1%:

http://www.google.com/trends?q=ubuntu%2C+debian%2C+slackware%2C+linux%2C+windows&ctab=0&geo=all&date=all&sort=0

Czy faktycznie linuxowców jest tak mało?

Czy statystyki biorą pod uwagę duży udział wśród serwerów i komórek, linuxo-podobnych produktów?

ZipoKing

  • Gość
1% udziału linuxa w rynku ;-) - Google Trends
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-04-02, 09:57:43 »
Nie wiem, czy zauważyłeś, ale to nie są statystyki używalności, ale:
wykres na górze (Search volume index) mówi o tym, że np. 1% wszystkich zapytań do wujka Google dotyczyło Ubuntu
wykres na dole (News reference volume) mówi o tym, jak często dane frazy występują w artykułach/newsach i wszystkim innym co Google zindeksowało.
Statystyki używalności systemów operacyjnych (w Polsce) znajdziesz tutaj

  • Gość
1% udziału linuxa w rynku ;-) - Google Trends
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-04-02, 15:38:26 »
Nie zrozumieliśmy się. Wg. mnie jeżeli google uważa, że połowa news/artykułów tego co zindeksuje, co ludzie zapytają google to są rzeczy powiązane z linuxem itd. to coś nie pasuje mnie z tym 1%. (49% userów windowsa interesuje się linuxem, lub użytkownicy linuxa używają 49 razy więcej internetu niż użytkownicy windowsa) Statystyki bywają zawodne (metoda telefoniczna, ustna, internetowa - różnią się znacznie). Kwestią też jest, z jakich stron oni to zbierają. Inną sprawą też jest, że zazwyczaj serwery, na których jest linux zazwyczaj nie przechadzają się po stronach.

Proszę porównać windows/linux w rosji, indiach ok. 1/3-1/2, podobnie nawet w usa (kolebka i matecznik Windowsa). Coś po prostu mnie się nie zgadza.

Może po prostu linuxowcy mają inne zainteresowania niż windowsowcy. Po prostu może, nie trafiają na strony związane z statystykami gemiusa?

A jak z wykorzystaniem źródeł kernela linuxa. W kwestii komórek linux rządzi: meego, android:

http://www.linuxfordevices.com/c/a/News/Linux-still-top-embedded-OS/

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
1% udziału linuxa w rynku ;-) - Google Trends
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-04-02, 17:29:41 »
Wiesz... te statystyki są baaardzo dyskusyjne.
Tak i np. jeśli wchodzę w rankingi z poziomu Debiana, za pomocą domyślnego IceWeasel'a to... nie podlegam z miejsca badaniu :D
Nawet kiedyś się skpotkałem z "propozycją" zainstalowania popularnej przeglądarki w celu wzięcia udziału w sondażach.
Jak myślisz, jaka była na początku proponowana?
IE! hehehehehe
O czym więc tu dyskutować?

Dla mnie to wałki, wałklami poganiane, a na przedzie jest kij za duuuużą kasą zamiast kiełbasy .
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

ra-v

  • Gość
1% udziału linuxa w rynku ;-) - Google Trends
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-04-03, 00:49:26 »
No a zobaczcie mój podpis przeglądarki. Wystarczy błąd w algorytmie i już jestem Windows::)

Offline

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
1% udziału linuxa w rynku ;-) - Google Trends
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-05-01, 16:10:15 »
W ogóle, to czy w jakiś statystykach używalności systemów suma pp wyszła ponad 100% ? Zastanawiam się, bo możliwe, że odliczyli użytkowników Linuksa(unikalne IP), którzy również wykorzystują Windows, a takich ludzi ze względu na gry może być bardzo dużo.

ra-v

  • Gość
1% udziału linuxa w rynku ;-) - Google Trends
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-05-01, 23:48:07 »
Cytuj
a takich ludzi ze względu na gry może być bardzo dużo.
Nie tylko, ze względu na pracę też. A jak ktoś używa 3-4 systemów? + telefon komórkowy czy nawet 2 sztuki? tablet?

WizardNumberNext

  • Gość
1% udziału linuxa w rynku ;-) - Google Trends
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-05-02, 13:02:51 »
Proste podejście do statystyk nie ma już sensu. Weźmy pod uwagę moją osobę. Posiadam Windows na VMware, VirtualBox i nawet KVM. Do tego jest cała kolekcja BSD. Miałem Mandrake 8, 9, 10, Aurox, Fedora Core, SUSE, Debian 3.1, 4.0, 5, 6 i386.
Także teraz (w danym momencie) mam:
Debian 6 amd64 - dwa razy, bo na serverze też
Windows XP - 3x
OpenBSD, FreeBSD, NetBSD
OpenSolaris, Solaris

Na codzien korzystam z Debian 6 amd64, BSD dotykam tak średnio kilka razy w miesiącu, Solaris'y to tylko zainstalowałem

Co by pokazała statystyka? Dane wyssane z palca.

Do przeprowadzenia poważnej statystyki należałoby wziąść pod uwagę uptime i stworzyć dużą baże danych (to już by była niezła farma), w której by się zapisaywało wyłącznie najmłodsze zapytania z informacją o uptime. I na podstawie uptime robić statystykę.

lukaszw

  • Gość
1% udziału linuxa w rynku ;-) - Google Trends
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-05-02, 14:01:43 »
Ja akurat już od dawna nie traktuję tych statystyk poważnie, a to dlatego, że absolutnie mnie one nie uwzględniają.
Jak byście odczytali na przykład podpis odnośnie mojej konfiguracji sprzętu.
Z niego wynika, że na 100% jestem użytkownikiem Windows.
Tylko, że żadne statystyki nie biorą pod uwagę faktu, że może to być nie mój komputer, a mogę korzystać z internetu w innym miejscu (na przykład bo muszę), a z różnych względów nie mogę na nim zainstalować dystrybucji linuxa.
Tymczasem na desktopie w domu Windowsa nie było już od ponad roku i nie zanosi na jakąkolwiek zmianę.
Nikt nie bierze pod uwagę tego, że w większą część mojego "wymuszonego" korzystania z Windows używam właśnie do uzyskiwania informacji na temat Linuxa (np. pobieranie nowszych wersji systemu itd.).
Dodatkowo jak już pisano powyżej nie uwzględniają one komputerów z kilkoma systemami (np. Windows - z przeznaczeniem do gier; Linux - do pracy, internetu).