Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: laptop Samsung R580 - problem z włączeniem  (Przeczytany 10062 razy)

mspider

  • Gość
laptop Samsung R580 - problem z włączeniem
« dnia: 2011-03-31, 14:58:50 »
Problem co prawda nie jest ściśle związany z konfiguracją linuxa ale jako użytkownik Ubuntu pozwolę sobie zadać pytanie. Kilka dni temu zepsuł mi się laptop Samsung R580. Problem objawiał się tym, że nagle zawiesił się, wygasł ekran i zaczęło coś trzeszczeć w głośnikach. Po wyjęciu baterii i jej ponownym włożeniu oraz próbie włączenia, nie zapalał się ekran ani dioda dysku twardego, jedynie dioda zasilania oraz chodził wentylator procesora. Sprzęt był wysłany do naprawy do centrum serwisowego Regenersis i została wymieniona płyta główna (przynajmniej tak twierdzi serwis). Sprawdzając po powrocie stwierdziłem, że nadal nie działa i wtedy znajomy podpowiedział mi abym spróbował go włączyć przytrzymując jednocześnie klawisz "windows". O dziwo komputer włączył się normalnie. Od razu wszedłem do biosa i przywróciłem ustawienia fabryczne. Na chwilę pomogło bo mogłem go wyłączyć i włączyć ponownie normalnie. Niestety jeśli komputer jest wyłączony kilka godzin to znów pojawia się problem, chodzi jedynie wentylator procesora i można go włączyć jedynie z klawiszem "windows". Podejrzewam jakiś błąd biosu, próbowałem nawet go zaktualizować oprogramowaniem dostępnym na stronie Samsunga, ale wyskoczył tylko komunikat, że posiadam najnowszą wersję biosu. Czy komuś zdarzył się już podobny przypadek? Co można z tym zrobić?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
laptop Samsung R580 - problem z włączeniem
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-03-31, 15:04:08 »
To wygląda raczej na usterkę sprzętową, niż problem ze sprzętem. Zasilacz jest sprawny?

Pozdrawiam!

mspider

  • Gość
laptop Samsung R580 - problem z włączeniem
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-03-31, 15:46:47 »
Tak ale problem objawia się zarówno z podłączonym zasilaczem jak i na pracy na baterii. Poza tym jakie ma znaczenie tutaj zasilacz kiedy komp się włącza i działa ale tylko z przyciskiem windows.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
laptop Samsung R580 - problem z włączeniem
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-03-31, 15:56:54 »
Ma takie znaczenie, że wadliwy zasilacz może niekorzystnie wpływać na sprzęt. Moim zdaniem, laptop powinien znowu trafić do serwisu i gdy go zrobią, niech sprawdzą przy Tobie czy działa, a nie dopiero w domu, bo zawsze mogą się wymówić, że może Ty coś popsułeś.

Pozdrawiam!

mspider

  • Gość
laptop Samsung R580 - problem z włączeniem
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-03-31, 17:01:29 »
No niestety nie ma takiej możliwości sprawdzenia przy mnie, gdyż mieszkam na pomorzu a serwis jest w Warszawie, w obie strony był zamawiany kurier. A jak już mówiłem, bez zasilacza również źle działa. Podobnie po samej naprawie pierwsze odpalenie bez zasilacza wyłącznie na baterii i również nie działał.

Aha jeszcze jedno pytanie, podejrzewam, że tak na prawdę serwis nie naprawił w ogóle laptopa. Sądzę tak na podstawie, że powiedziano mi, że była wymieniona płyta główna, natomiast dysk nie został sformatowany i przywrócony do fabrycznej postaci. Czy po wymianie płyty głównej, nie przeinstalowany system działałby nadal poprawnie? Zarówno windows7 jak i ubuntu?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
laptop Samsung R580 - problem z włączeniem
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-03-31, 19:11:06 »
Cytat: mspider
Czy po wymianie płyty głównej, nie przeinstalowany system działałby nadal poprawnie? Zarówno windows7 jak i ubuntu?
Z Linuksem, myślę, problemu by raczej nie było po wymianie płyty i reinstalacja raczej byłaby zbędna. W przypadku Windowsa sprawa bardziej się komplikuje. Jeśli Windows dostarczony został z licencją OEM, to po wymianie płyty głównej mogą wystąpić problemy z aktywacją ale jeśli wymieniono na identyczny model, to może aktywacja przeszła bez problemu. Jeśli płyta główna była wymieniana w ramach gwarancji, to Windows jest legalnie aktywowany, jeśli nie, to według licencji powinno się wykupić nową licencję. Niestety nie korzystam na co dzień z Windowsa, więc nie orientuję się czy można sprawdzić kiedy system był aktywowany, wówczas po tym można by sprawdzić czy system był aktywowany na nowo po wymianie płyty. Pod względem sterowników problemów z Windowsem też nie powinno być, skoro wymieniana była tylko płyta główna, a reszta sprzętu pozostała bez zmian.

Pozdrawiam!

mspider

  • Gość
laptop Samsung R580 - problem z włączeniem
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-04-01, 10:04:04 »
Chyba go rozgryzłem. Otóż z akumulatorem laptopa można włączyć tylko poprzez kombinację z klawiszem windows, ale kiedy chcę go włączyć  bez baterii i jedynie z podłączonym zasilaczem to włącza się od razu bezpośrednio z przycisku. Pytanie tylko dlaczego tak się dzieje?