Nowe posty

Autor Wątek: GENTOO (v 11) - "hardening" i konfiguracja.  (Przeczytany 17520 razy)

Super-Pi

  • Gość
GENTOO (v 11) - "hardening" i konfiguracja.
« dnia: 2011-03-27, 01:16:32 »
Witam!

Słyszałem trochę dobrych opinii odnośnie Gentoo jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Ale jednocześnie jest to Linux mało przyjazny i (zbyt) trudny dla początkujących (miałem 10-tkę na VBOX-ie).

Czy jest coś (strona, blog, książka, tutek) gdzie jest w jakiś nieco bardziej przystępny sposób opisany "hardening" / zabezpieczanie i prawidłowa konfiguracja Gentoo?

To:
http://www.gentoo.org/doc/pl/security/security-handbook.xml?full=1
już znam, ale ciut zbyt skomplikowane dla mnie :(

Co polecicie początkującemu?

Dziękuje!

Pi

Słonik1963

  • Gość
GENTOO (v 11) - "hardening" i konfiguracja.
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-03-27, 23:53:19 »
Gento to dystrybucja "ciągle" w wersji testowej.

To, że jest kompilowana podczas instalcji jest jej plusem.
Jednak można tak przygotować sobie każde distro - to tylko kwestia weidzy, umiejętności i CZASU.
Opisów dotyczących bezpieczeństwa systemu (dowolnego) jest wiele.
Pozostaje kwestia tego, czy potrafisz z nich skorzystać - trzeba mieć wcześniej wiedzę na temat:
struktury katalogów,
plików konfiguracyjnych,
funkcjonowania systemu,
sieci komputerowych (internet, intranet),
krytpografii,
itd...

nie będę wymieniać wszystkich - jestem trochę zmęczony i mógłbym coś pominąć, a lista byłaby dłuuuuuuga.

A bezpieczna dystrybucja - każda jeśli posiadasz wiedzę, umiejętności i czas na jej przystosowanie do POTRZEB.
Tak od tego jakie są Twoje potrzeby (czego oczekujesz i do czego chcesz zastosować) zależy sposób zabezpieczania (jak też i wymagania dotyczące bezpieczeństwa).
Możesz ustawić (podczas instalacji) poziom bezpieczeństwa na HIGH (wysoki), jednak czy rzeczywiście jest on Tobie potrzebny?

skazi

  • Gość
GENTOO (v 11) - "hardening" i konfiguracja.
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-03-28, 00:48:09 »
Nie zgodzę się z tym że Gentoo jest w wersji testowej. Prawie 10 lat "na rynku" i duża ilość architektur na jakie jest dostępna oraz ilość pakietów czyni ją jak najbardziej stabilną.

Super-Pi

  • Gość
GENTOO (v 11) - "hardening" i konfiguracja.
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-03-29, 04:08:48 »
Słonik - masz rację, tak się obawiałem, że nie będzie łatwo :)

wilkki

  • Gość
Odp: GENTOO (v 11) - \
« Odpowiedź #4 dnia: 2017-08-16, 02:19:13 »
A może polecicie jakiś poradnik w temacie j.w. ? - niekoniecznie do Gentoo, oby jednak był aktualny, na czasie...

Gentoo jest dobre, ale dla przeciętnego użytkownika chyba ciekawszy jest Sabayon (oparty na Gentoo) -bardziej przyjazny.