Systemy uniksowe > *BSD

OpenBSD lub PC-BSD (ew. inny BSD) - jak skonfigurować odpowiednio?

(1/2) > >>

Super-Pi:
Witam!

Czy ktoś może polecić stronę, blog, książkę, tutorial z podstawami systemów BSD (OpenBSD, PC-BSD lub inny)  - chodzi głównie mi o czynności po instalacji, jak konfiguracja firewalla czy innych pakietów służących poprawie bezpieczeństwa? Ale też inne sprawy konfiguracyjne, dostosowanie do własnych wymagań....

Idealnie jakby to było po polsku (lub angielsku) i dla mniej wtajemniczonych/początkujących użytkowników...

Dziękuje!

Pi

kenpo:
Na google books jest trochę książek.

Słonik1963:
Pierwsze - to manual.
Drugie - (jak kenpo napisał wyżej) google books.
Trzecie - google (przy odpowiednio napisanym zapytaniu "wyrzuca" tyle linków ....)
Czwarte - fora o tych systemach (także internet).
Piąte - ......

Można by jeszcze wymienić wiele.
Jednak zacznij od poznania właściwości tych systemów, zagadnień związanych z tematami o które pytasz (dla wszystkich systemów łącznie z nakładkami graficznymi na DOS) są one podobne.
Bez znajomości struktur sieci komputerowych nie zrozumiesz dlaczego tak a nie inaczej konfiguruje się firawall, a bez rozumienia funcjonowania systemu trudno będzie Tobie poprawić bezpieczeństwo systemu (jako takiego).

Zadałeś pytanie dotyczące bezpieczeństwa - ozanacza to, że chcesz mieć coś w "miarę" bezpieczniego , a to pierwszy krok, po nim następne.

Super-Pi:
No tego się obawiałem ;) System jest za darmo, ale potrzeba kilka lat żeby wycisnąć z niego nieco więcej :)

Z BSD jest to mój zupełny początek przygody, znam jedynie podstawy Linuxa (od roku korzystam), a przez wszystkie lata był tylko MS Windows i DR-DOS/MS-DOS.

Piszecie "szukaj w Google". O ile o Linuxach (nawet tych mniej popularnych jak GENTOO) jest sporo informacji w sieci, to jak szukam o *BSD to natrafiam często na publikacje albo: stare (lata 2004, 2005 to już chyba historia?), albo niekompletne (pisane przez newbie) albo dość trudne czy trochę mijające się z tematyką która mnie interesuje.
Jedyne co znalazłem w miarę OK (świeże, przystępne) to handbook do PC-BSD i chyba na tym będę bazował!

Tak czy siak - dzięki za odpowiedzi!

vatt:
strasznie ciężko wejść na oficjalną stronę -_-;

http://openbsd.org/faq/index.html

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej