Nowe posty

Autor Wątek: Jak włączyć vistę?  (Przeczytany 5908 razy)

DA22

  • Gość
Jak włączyć vistę?
« dnia: 2011-03-23, 02:43:02 »
Dziś postanowiłem zainstalować ''ubuntu'' Linux'a na mym laptopie HP Pavilion. Nie znam się za bardzo na systemach operacyjnych i myślałem, że jak zainstaluje linux'a to będę miał wszystkie filmy, zdjęcia itd co miałem na Viście tylko, że na Linuxie, ale się tak nie stało. Chciałbym wejść w Viste i zgrać wszystko na płyty by móc wszystko przegrać na linux'a (zostawiłem Viste na wszelki wypadek). Tak więc nie mam pojęcia jak włączyć Viste. W sumie to mam też lekki problem z Linuxem bo coś źle go zgrałem i teraz będę musiał ''usunąć zawartość i użycie całego dysku'', ale najpierw chcę odzyskać moje pliki.
1 Jak odpalić tego Viste?
2 Jakieś sugestie co do mojej sytuacji?

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Jak włączyć vistę?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-03-23, 08:24:58 »
1. Temat linux + vista był już wałkowany (nie tylko) na tym forum -> użyj szukajki
2. Na czym polega problem z linuksem?
3. Wcale nie musisz odpalać visty, żeby zobaczyć pliki, które utworzyłeś/ściagnąłeś/zmodyfikowałeś używając visty
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jak włączyć vistę?
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-03-23, 11:09:18 »
Przypadkiem nie usunąłeś Visty podczas instalacji Linuksa? Pokaż wynik poleceń z terminalu.

sudo fdisk -l
sudo blkid
df -h
Partycje Windowsa powinny być bez problemu dostępne pod Linuksem. Jeśli tylko Grub (program rozruchowy, tzw. bootloader) nie rozpoznaje Windowsa, to sprawdź czy masz zainstalowany pakiet os-prober i jeśli nie jest zainstalowany, to go doinstaluj oraz zaktualizuj konfigurację Gruba poleceniem.

sudo update-grub
Żeby sprawdzić czy os-prober jest zainstalowany, wpisz w terminalu takie polecenie

dpkg -l | grep os-prober
i powinieneś uzyskać taki wynik

ii  os-prober
co oznacza, że jest zainstalowany. Jeśli powyższe podpowiedzi nie pomogą, to podam Ci inny sposób.

Pozdrawiam!

DA22

  • Gość
Jak włączyć vistę?
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-03-23, 16:26:35 »
Czyli kiedy zainstaluje Linux'a ''usuń zawartość i użyj całego dysku'', to nie skasują mi sie pliki, które miałem na pulpicie Viście? Jeśli nie to jak otworzyć używając Linux'a?

Pisarz

  • Gość
Jak włączyć vistę?
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-03-23, 17:31:09 »
Cytat: DA22
Czyli kiedy zainstaluje Linux'a ''usuń zawartość i użyj całego dysku'', to nie skasują mi sie pliki, które miałem na pulpicie Viście?
Faktycznie, nie skasują się. One się po prostu usuną.

rompiotr

  • Gość
Jak włączyć vistę?
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-03-23, 18:15:42 »
Błąd 1. Nie czytałeś o instalacji systemu przed zrobieniem czegokolwiek.
Błąd 2. Zawsze przed operacją na partycjach rób kopie zapasowe.
Błąd 3. Uważnie czytaj komunikaty. Każdy instalator zawsze pyta użytkownika, czy wie co robi.
Opsja ,,usuń zawartość i użyj całego dysku '' formatuje założone wcześniej partycje i zakłada nowe.
Powinieneś raczej przesunąć isniejącą windowsową partycję (system plików NTFS) I NA WOLNYM MIEJSCU ZAINSTALOWAĆ DRUGI SYSTEM.
Teraz uważaj, by nie zrobić kolejnego błędu. Najprawdopodobnie usunąłeś Vistę i swoje dane. Dane możesz odzyskać ale to na osobny temat i lepiej zleć to komuś kto się na tym zna.

Masz płytkę instalacyjną Visty? Nawet jeśli to OEM to powinieneś dostać ją od sprzedawcy

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jak włączyć vistę?
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-03-23, 23:11:12 »
Prawdopodobnie miał partycję recovery ale na pocieszenie dodam, że HP z tego co mi wiadomo wysyła płytki z systemem za darmo, jeśli się o to poprosi.

Pozdrawiam!

DA22

  • Gość
Jak włączyć vistę?
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-03-26, 03:39:26 »
Tak wiec dla pewności pytam. Jakie są wszystkie opcje odzyskania danych z Visty? I jakie jest prawdopodobieństwo, że ich nie odzyskam?

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Jak włączyć vistę?
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-03-26, 04:17:02 »
Cytat: DA22
Jakie są wszystkie opcje odzyskania danych z Visty
Zanieś laptopa komuś obcykanemu z tematem, zrobi Ci wszystko jak należy.
Najlepiej podpiąć dysk z laptopa do dysku na komputerze/innym laptopie (jeśli się da) i użyć któregoś z programów do odzyskiwania danych z ntfs


Cytat: DA22
jakie jest prawdopodobieństwo, że ich nie odzyskam?
Duże. Z doświadczenia powiem Ci, że:
- proces czasem jest dość długotrwały
- jeśli pliki są mocno pofragmentowane na dysku (o co na windows szczególnie łatwo) to można nie odzyskać całych plików; im większe pliki, tym mniejsze prawdopodobieństwo odzyskania 100%. (w takich wypadkach dużym plikiem można nazwać pliki o rozmiarach powyżej 100KB)
- Nadal nie wiemy jaką opcję instalacji wybrałeś, to że instalator usunął całą zawartość dysku to tylko spekulacje. Jeśli tak, to bardzo możliwe, że fizycznie w miejscu partycji recovery w większości znajduje się linux, a wcześniej zapisane dane "na viscie" pozostały w miarę oszczędzone. W jeszcze lepszym położeniu jesteś jak miałeś te dane na innej partycji (D, E czy jeszcze dalszej). Nie wiem w którym miejscu partycja swap była założona, ale faktem jest, że im więcej masz pamięci RAM, tym bardziej jesteś w Dubaju.
- Nie wiem czemu, ale wszystkie odzyskiwane archiwa, nawet te najmniejsze były błędne; nie dało się z nich nic wypakować.


Podsumowując: Jeśli nie miałeś na prawdę ważnych danych, daj sobie z tym spokój; namęczysz się, zjesz zęby a rezultat będzie niewspółmierny do wysiłku. Filmy, muzykę itp. ściągniesz drugi raz, tylko zdjęć pewnie będzie żal...

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jak włączyć vistę?
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-03-26, 11:34:05 »
Zamiast bawić się w odzyskiwanie plików, ja proponuję uruchomić TestDisk z dowolnego LiveCD, np. RIP Linux i przy jego pomocy odzyskać stary układ partycji. Sposób pewniejszy i szybszy do zrealizowania.

Żeby szanse były większe na odzyskanie czegokolwiek, nie instaluj bez potrzeby innych systemów, uruchomiaj jedynie systemy LiveCD tak, aby nic nie było zapisywane na dysku twardym.

Pozdrawiam!