Nowe posty

Autor Wątek: linux sama konsola  (Przeczytany 16119 razy)

kapio

  • Gość
linux sama konsola
« dnia: 2011-03-20, 22:50:43 »
Witam,
chciałbym się spytać czy jest jakiś system linux który posiada samą konsolę ? Nie chodzi mi to że sobie z pulpitu włącze konsole, tylko wcale nie posiada pulpitu. Czy Debian lenny 5.0 takie coś posiada ?

Słonik1963

  • Gość
linux sama konsola
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-03-20, 23:26:58 »
No cóż ........
Każdy, którego podczas instalacji nie "uzbroisz" w środowisko graficzne.
A dokładniej - wszystkie oprócz dystrybucji typu LIVE (posiadają środowisko graficzne i są instalowane wraz z nim - choć można je usunąć, tylko po co).
Debian, Slackware - to dwa podstawowe distra, które można zainstalować jako konsolowe - dokonasz tego podczas wyboru pakietów (tak przynajmniej jest w Debianie podczas instalacji, a o ile pamiętam także i w Slackware).

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
linux sama konsola
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-03-21, 01:07:29 »
Cytat: Słonik1963
Debian, Slackware - to dwa podstawowe distra, które można zainstalować jako konsolowe
A Gentoo? Tu praktycznie od linii poleceń się zaczyna.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
linux sama konsola
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-03-21, 01:37:58 »
Cytat: kapio
Czy Debian lenny 5.0 takie coś posiada ?
Tak, posiada. Musisz zainstalować z obrazu netinstall, instaluje się tylko system podstawowy bez trybu graficznego.

Cytat: Słonik1963
A dokładniej - wszystkie oprócz dystrybucji typu LIVE (posiadają środowisko graficzne i są instalowane wraz z nim - choć można je usunąć, tylko po co).
Tak dokładniej, to nie wszystkie, nie generalizuj :) Chociażby Arch Linux domyślnie nie posiada trybu graficznego i to w LiveCD :)

Pozdrawiam!

kapio

  • Gość
linux sama konsola
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-03-21, 19:51:57 »
A gentoo i slackware jakie posiadają komendy ? Chodzi mi tak jak jest w debianie "apt-get" to tam są jakie ? Z góry dziękuje. Bo dzisiaj zainstalowałem Debiana i mam problem z połączeniem się z internetem.

Ps. Jak bym chciał pobrać Gentoo to ten tak ?
Gentoo 2008.0 Package CD 
(do 640MB w zależności od architektury)
Ps2. A który polecicie ? Gentoo czy slackware ?


Ps3. A z Debiana co możecie polecić? Ponieważ przed chwilą chciałem zainstaloać slackware to się zgubiłem ;P

rompiotr

  • Gość
linux sama konsola
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-03-22, 12:02:30 »
Slackware ma bardzo łatwy instalator tekstowy nie zmieniany od...Ja znam Slacka od 10.0. Pakiety pogrupowane są według klucza. Zestaw a,ap,l,e.k x i xap. Te dwa ostatnie zestawy to programy graficne i X-window.Instalujesz a i ap ( opcjonalnie) i już masz gołego slacka na jakieś 200 -300 MB.
Bez internetu ( ten jest w zestawie n) bez biblotek ( zestaw l), ale działający :)
Osobiście nie znam łatwiejszego distra

kapio

  • Gość
linux sama konsola
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-03-22, 14:51:43 »
Ja mam 12.2 pokazuje się konsola wpisuje
setup
i teraz mam kilka opcji więc w 1 z nich mogę wybrać co zainstalować odznaczam pulpit, ale jak wchodzę 2 raz to znowu to samo. Więc próbowałem na chama, instaluj i piszę że mam zrestartować komputer, więc wpisuje w konsole
reboot
i koniec... Systemu zainstalowanego nie ma...

Ps. A FreeBSD? Też można wybrać opcję bez pulpitu ?

rompiotr

  • Gość
linux sama konsola
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-03-22, 15:55:36 »
Nie wiem czy rozmawiamy na pewno o dystrybucji slackware, ale jest w sieci takie coś:
http://jakilinux.org/linux/slackware/instrukcja-instalacji-slackware-121-i-122-krok-po-kroku/
http://www.youtube.com/watch?v=j60FpLqU6Nk
Tyle jeśli chodzi o slackware.
Debian również instalować można szybko i tylko podstawowe paczki bez ,,x'', ale jeśli się nie mylę jest już wymagane połączenie z internetem ( kwestia ustawień apta).

kapio

  • Gość
linux sama konsola
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-03-22, 16:13:31 »
Dziękuje bardzo rompiotr, już wiem co źle robiłem ;P. A mam pytanie czy mogę mieć system Windows i Linuxa razem? Bo on tam tylko wgrywa linuxa.
*Dobra już wiem.
Ale teraz jeśli łącze się przez Wi-Fi to przy konfiguracji seci mam wybrać
1. Statyczne IP
2. DHCP
3. loopback

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
linux sama konsola
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-03-22, 16:52:23 »
Cytat: mateo86
Cytat: Słonik1963
Debian, Slackware - to dwa podstawowe distra, które można zainstalować jako konsolowe
A Gentoo? Tu praktycznie od linii poleceń się zaczyna.
Arch też juz był wspomniany, więc ja jeszcze do tego kompletu dodam opensuse
Opensuse ma bardzo fajny zbiór narzędzi konfiguracyjnych pod nazwą YaST działający, jakżeby inaczej także pod konsolą

No, i dla prawdziwego hardcora osławiony zła sławą linpus - czyli laptopowy system marki system :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
linux sama konsola
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-03-22, 19:14:49 »
Cytat: rompiotr
Debian również instalować można szybko i tylko podstawowe paczki bez ,,x'', ale jeśli się nie mylę jest już wymagane połączenie z internetem ( kwestia ustawień apta).
W przypadku netinstall do instalacji systemu bazowego bez Xservera nie jest wymagane połączenie z internetem, dopiero gdy chce się zainstalować dodatkowe oprogramowanie potrzebne jest połączenie z internetem.

Pozdrawiam!

kapio

  • Gość
linux sama konsola
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-03-22, 19:24:42 »
Debiana miałem/mam zainstalowane (bez pulpitu) i nie mogę się połączyć z internetem i tutaj jest ten wielki błąd.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
linux sama konsola
« Odpowiedź #12 dnia: 2011-03-23, 11:12:05 »
W jaki sposób łączysz się z internetem? Co do FreeBSD (wcześniej przeoczyłem), to oczywiście, że można zainstalować bez trybu graficznego (pulpitu).

Pozdrawiam!

kapio

  • Gość
linux sama konsola
« Odpowiedź #13 dnia: 2011-03-23, 14:57:45 »
Zainstalowałem sobie OpenSuse  (bardzo mi się podoba ;) ) Tylko mam 2 problem.
1. Nie czyta pendrive
2. Nie mogę oglądać filmów na YT ponieważ jest tylko czarne okienko. A jak wchodzę na nie które strony piszę że mam nie aktualny adobe flash, instalowałem 3 razy i dalej to samo, zrobiłem reset www i komputera dalej to samo.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
linux sama konsola
« Odpowiedź #14 dnia: 2011-03-23, 16:12:18 »
Co do "nieaktualnego" flasha - miałem kiedyś ten problem i został w prosty sposób rozwiązany:
http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=15818
Wchodzisz w Narzędzie > Dodatki > Wtyczki i wyłaczasz starsza wersję, a zostawiasz nowszą.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji