Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))  (Przeczytany 15935 razy)

Offline vanhelzing

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 314
    • Zobacz profil
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #15 dnia: 2011-03-22, 14:01:27 »
Piszę na podstawie swojego systemu (Gentoo), więc pewne rzeczy mogą się różnić, ale pewnie naprawa wygląda podobnie.

---
Teraz przyszło mi to do głowy. Po zalogowaniu i wejściu w sesję X, możesz z konsoli uruchomić program gdmsetup (jako root) i sprawdzić, czy masz dostępną i ustawioną domyślną sesję na GNOME. Ewentualnie zmienić temat na jakiś z listą sesji, żeby potem nie kombinować.
Jeżeli to nie pomoże, to spróbuj postępować jak poniżej i zmienić domyślne ustawienia logowania po przejściu punktów 1-5.
---

1)
Po zalogowaniu, kiedy uruchomi Ci się konsola w X, wpisz komendę
gnome-session
To powinno tymczasowo podmienić aktualną sesję przez sesję Gnome'a. Jeżeli tak się nie stanie i poinformuje Ciebie, że nie znalazł komendy "gnome-session" albo nie może jej uruchomić, to masz problem z instalacją i prawdopodobnie będziesz musiał przeinstalować pakiety Gnome'a.

2)
Jeżeli uruchomi Ci się Gnome to znaczy, że masz problem z konfiguracją xdm/gdm i powinno dać się to naprawić bezboleśnie.
Terminal powinien pozostać i w tej chwili nie zamykaj go. Tą sesję możesz wykorzystać do sprawdzenia, czy reszta środowiska działa znośnie.

3)
W katalogu /usr/share/xsessions powinieneś mieć skróty (pliki *.desktop) dla wszystkich dostępnych sesji. W środowisku graficznym podmieni ich nazwy, dlatego najlepiej wejdź do tego katalogu z konsoli, żeby zobaczyć dokładne nazwy plików.

Powinien być tam plik "/usr/share/xsessions/gnome.desktop" o zawartości mniej więcej:
[Desktop Entry]
Name=GNOME
Comment=This session logs you into GNOME
Exec=gnome-session
TryExec=gnome-session
Icon=
Type=Application
To jest skrót, który pojawia się przy na liście wyboru sesji pod nazwą "Name" i wykonuje polecenie "Exec". Dla każdej sesji jest osobny plik (gnome, kde, etc.). Jeżeli go nie ma, albo nie jest dostępny, to nie pojawi się na liście.

U mnie ma on uprawnienia:
-rw-r--r--   1 root root  580 Feb  8 01:25 gnome.desktop
Jeżeli ten plik nie istnieje, utwórz go. Powinien on być dostępny do odczytu dla użytkownika, z jakim jest uruchomiony gdm (u mnie to użytkownik xdm), ale nic nie szkodzi, jeżeli zezwolisz wszystkim na czytanie.

4)
Zanim się przelogujesz, możesz wymusić dla tego konkretnego użytkownika uruchamianie sesji Gnome.
W katalogu domowym (jako użytkownik) utwórz/wyedytuj plik

~/.dmrc
[Desktop]
Session=gnome
Najlepiej tylko do odczytu i zapisu przez właściciela.

5)
Przy następnym logowaniu powinien uruchomić sesję Gnome'a. Zrestartuj gdm/xdm i zaloguj się.

6)
Teraz przez gdmsetup (jako root) możesz zmienić domyślną sesję na GNOME.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #16 dnia: 2011-03-22, 19:06:21 »
Cytat: rompiotr
Wersję Ubuntu sprawdzisz wpisując ,, cat /etc/ubuntu_version''
No dobra, zgaduję, gdyż mam debiana, nie Ubuntu, ale zastosuj analogię
W Ubuntu też jest /etc/debian_version ale to pokazuje tylko na jakiej wersji Debiana bazuje Ubuntu, wersję Ubuntu sprawdza się poleceniem

sudo lsb_release -a
Pozdrawiam!

  • Gość
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #17 dnia: 2011-03-24, 09:57:22 »
Witam! :D

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i chęć pomocy! :) Zmieniłem taktykę. Jako że zdobyłem naklejkę Windowsa XP na kompa postanowiłem zainstalować go jako główny system a Linuxów (Ubuntu, SUSE, może jeszcze jakieś inne) uczyć się w czymś takim jak Virtualbox :D Po prostu nie miałem czasu żeby męczyć się teraz z tym Ubuntu :) A tak, jak coś pójdzie nie tak to tylko usunę pliki Linuxa i reinstal w Virualbox'ie :)


Jeszcze raz dziękuje za chęć pomocy i pozdrawiam,
no.one