Nowe posty

Autor Wątek: Ubuntu +wymuszenie wiersza poleceń  (Przeczytany 8624 razy)

ignas87

  • Gość
Ubuntu +wymuszenie wiersza poleceń
« dnia: 2011-03-29, 10:42:18 »
Witam :)
Zazwyczaj na komputerach miałem zainstalowane dwa systemy: Windows i Linux. Odważyłem się i teraz postawiłem samego Ubuntu 10.04. I teraz mam problem, ponieważ zawsze na początku miałem menu grub a od czasu postawienia w/w systemu tego nie widać ... Czasem nie chce włączać Xów i chce sam wiersz poleceń. Wcześniej (jak miałem 2 OSy)  włączałem sobie tryb recovery + obsługa sieci i to mi wystarczało. Szukałem też plików gruba ale nie wiem, czy coś w tej wersji jest gdzie indziej ?? Może jakaś nakładka graficzna do edycji gruba (tak żeby sobie czegoś nie zepsuć) i dodać sobie pozycję z wierszem poleceń. A może jakiś sposób, który wymusi mi tabelkę z trybami ładowania systemu. Proszę, nie proponować mi odinstalowanie Xów lub ich wyłączenie lub CTRL + ALT + F1 ... Skąd moje pytanie? Chce czasem odciążyć po prostu komputer.

Jeżeli chodzi o ręczne grzebanie w grubie, to raczej nie chce czegoś popsuć albo tak jak wspomniałem może jakaś nakładka. Miałem programik starup... nie pamiętam dokładnie nazwy, ale we wcześniejszych wersjach miałem więcej  możliwości a teraz w tym samym programie mogę wybrać z którego trybu ma wystartować i nic więcej :/ a jak przestawię na inny tryb to boję się że nie wrócę do poprzedniego ...

Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ubuntu +wymuszenie wiersza poleceń
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-03-29, 20:34:54 »
Zaraz po uruchomieniu wciśnij dwukrotnie klawisz Shift i włączy się lista wyboru Gruba ;) Co do graficznych narzędzi do zarządzania Grubem, to z tego co mi wiadomo, to przy pomocy startup-managera można było to robić ale nie wiem jak to teraz wygląda, bo zwyczajnie tego nie używam ale skoro piszesz, ze teraz mniej opcji, to możliwe, że więcej opcji było ale dla starej wersji Gruba. Przy pomocy Ubuntu Tweak też powinno się dać zarządzać bootloaderem :)

Pozdrawiam!

ignas87

  • Gość
Ubuntu +wymuszenie wiersza poleceń
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-03-29, 21:54:59 »
Dzięki wielkie ;)  Jak zwykle jesteś mi bardzo pomocny :) Pozdrawiam.

P.S.
U mnie trzeba było trzymać Shift