Nowe posty

Autor Wątek: Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))  (Przeczytany 15979 razy)

  • Gość
Witam! :D

Mam chyba dość nietypowy problem jako że nie mogę nic wygooglować na ten temat. Możliwe że źle zadaje pytania no ale w sumie to jestem pół dniowym użytkownikiem pingwina i czasem gubię się w samej terminologii nie wspominając już o filozofii działania systemu :P Proszę o wybaczenie jeśli się powtarzam z tematem na forum etc. :)

Mianowicie.... Po uruchomieniu komputera i wybraniu z listy GRUB'a mojego Ubunciaka (Ubuntu, za pomocą systemu Linux 2.6.32-30-generic) wszystko odpala się normalnie ze środowiskiem graficznym aż do momentu zalogowania na moje konto.... Klikam na swojej nazwie użytkownika, wpisuję hasło i w tym momencie dzieje się coś dziwnego. Znika wszystko prócz tapety a w lewym górnym rogu wywala biały prostokąt z terminalem. Coś jak okno tylko bez krawędzi i takich tam. Ubuntu zalogował mnie poprawnie co wnioskuje z tego że terminal zwraca mi "maciej@maciej-desktop:(tutaj taki dziwny znaczek którego nie potrafię uzyskać pod windą)$ []. Wnioskuje to z tego że identyczny napis wywalał mi gdy logowałem się bez środowiska graficznego za pomocą samego terminalu (ctrl+alt+F1). Dodam jeszcze że chciałem chociaż z tego miejsca zmienić kolejność systemów na liście GRUB'a i za pomocą komendy sudo udało mi się otworzyć "okno" tego podstawowego edytora tekstu jednak nie mam pojęcia jak to się stało bo trochę klepałem w klawiaturę na oślep żeby tylko udało się zrobić cokolwiek :) Problem tylko że "okna" ta, tak samo jak terminal, nie miały tego paska z minimalizacją, zwinięciem i zamknięciem oraz tytułem okna.

Nie jestem w stanie powiedzieć po czym system zaczął się tak zachowywać chociaż podejrzewam że może  być to spowodowane aktualizacjami. No i oczywiście dodam że wcześniej wszystko uruchamiało się normalnie a nawet udało mi się zagrać w Sudoku :)

pozdrawiam,
no.one

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-03-20, 01:29:23 »
W Ubuntu czy ogólnie w Gnome to się nazywa chyba Gnome tryb awaryjny lub podobnie, piszę z pamięci. Zanim się zalogujesz, w menedżerze logowania (po wybraniu użytkownika i przed wpisaniem hasła) z opcji środwisko wybierz Gnome i dopiero się zaloguj. Jeśli to nie pomoże, to napisz na jakim sprzęcie uruchamiasz system, szczególnie na jakiej karcie graficznej.

Pozdrawiam!

  • Gość
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-03-20, 14:09:24 »
Dzięki za odpowiedź! :D

Napiszę tak. Uruchamiając w menadżerze GRUB Ubuntu, za pomocą systemu Linux 2.6.32-30-generic (tryb ratunkowy) mam do wyboru kolejne opcje:

-resume, Wznowienie normalnego uruchamiania
    Tryb ten nic niestety nie daje. Uruchamia się sam terminal a chodzi mi o to żeby w jakiś sposób odzyskać środowisko graficzne.

-clean, Próba utworzenia wolnej przestrzeni
    W sumie nie mam zielonego pojęcia co robi ale wraca do "Menu odzyskiwania".

-dpkg, Naprawa uszkodzonych pakietów
    Również  nic ciekawego się nie dzieje. Sprawdza tylko poprawność wszystkich pakietów i wraca do "Menu odzyskiwania" po naciśnięciu ENTER'a.

-failsafeX, Uruchomienie w bezpiecznym trybie graficznym
    Tutaj już coś się rusza ale niestety również tryb ten na dłuższą metę nic nie daje. Uruchamia się niby jakiś tryb graficzny i na sam start wywala okno "Twój monitor, karta graficzna, ustawienia urządzenia wejścia nie mogły zostać odpowiednio wykryte. Będziesz musiał je skonfigurować ręcznie" Klikam OK po czym wyskakuje mi kolejna lista. Niestety próbowałem uruchamiać każdą opcję po kolei i albo nic się nie dzieje albo ubuntu znów uruchamia się w ten sam sposób czyli interfejs logowania a następnie czysta tapeta i lewym górnym rogu terminal.

-grub, Aktualizacja programu rozruchowego grub
    Nic.

-netroot, Przejście do wiersza poleceń administratora z obsługą sieci
    Loguje mnie do root'a

-root, Przejście do wiersza poleceń administratora
    Jak wyżej :/


Zastanawiają mnie jeszcze dwie sprawy. Czemu na liście GRUB'a Mam do wyboru dwa razy mojego Ubuntu, a mianowicie Ubuntu, za pomocą systemu Linux 2.6.32-30-generic (i tryb awaryjny do tego) oraz Ubuntu, za pomocą systemu Linux 2.6.32-24-generic (również z opcją tryb awaryjny). Ciekawe jest też to że przed aktualizacją system działał bez zarzutu.

Co do wyboru środowiska to może być z tym mały problem bo takiej opcji nie mam. System uruchamiam na:
Płyta główna: ASUS P5GC-MX
Procesor: Intel Core 2 Duo 2.4
Pamięć RAM: 2GB DDR2
Karta graficzna: ATI Radeon z pamięcią 256MB

zebra

  • Gość
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-03-20, 14:15:07 »
Ja bym spróbował utworzyć nowego uzytkownika i jego logowac w trybie graficznym, zwacając uwage na tym sesji (kde lub gnome - zaleznie co masz).

  • Gość
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-03-20, 15:56:40 »
Dodałem nowego usera o nazwie test i niestety nie zadziałało to. Wciąż to samo. Tapeta pulpitu, kursor i terminal w lewym górnym rogu są jedynymi rzeczami które wyświetlają się po zalogowaniu...

Czy ma ktoś jeszcze jakieś inne propozycje? :D


pozdrawiam,
no.one

Słonik1963

  • Gość
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-03-20, 23:33:44 »
Witam.

Sądzę, że posiadasz Ubuntu amd64 (?) - może jednak coś więcej o poprzednio zainstalowanym, oraz po aktualizacji.

No cóż problem (jak sądzę) jest wynikiem braku środowiska graficznego - najlepiej zainstaluj je ponownie.

  • Gość
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-03-21, 00:39:58 »
Posiadam 32-bitową wersję systemu. :D Niestety nie znam się na Ubuntu aż tak żeby rzucać tutaj jakimiś numerami i wersjami bo najzwyczajniej w świecie nie wiem gdzie ich szukać :) Na płycie którą otrzymałem od znajomego napisane jest "Ubuntu 10.04 Desktop". Nie wiem do jakiej wersji mi się zaktualizowało. Nie wiem jakiej komendy użyć żeby to sprawdzić. Jeśli ktoś podpowie jak to sprawdzić to z chęcią udzielę i tej informacji jako że zależy mi na rozwiązaniu tej zagadki a nie obejściu jej w jakże banalny sposób przeinstalowania systemu :D

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-03-21, 01:41:11 »
Chyba mnie nie zrozumiałeś, pisałem, że masz się wylogować i na ekranie logowania masz wybrać Gnome jako sesję, a nie uruchamiać z Gruba tryb ratunkowy :)

Problem może jeszcze leżeć w braku sterownika do karty graficznej, rozejrzyj się na stronie producenta, czy dostępny jest sterownik dla systemu Windows.

Pozdrawiam!

  • Gość
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-03-21, 09:14:42 »
Zrozumiałem, zrozumiałem... Tylko problem polega na tym że nie mam do wyboru środowiska graficznego (albo nie wiem jak wybrać) więc pierwsze co przyszło mi o głowy to odpalenie trybu ratunkowego :) No cóż. Mam dzisiaj informatykę to może uda mi się coś ruszyć z profem...... :P Ewentualnie jeśli będziecie mieli chwile to napiszcie mi jak mogę uruchomić GRUB'a poprzez terminal tzn. jak już jestem zalogowany w terminalu to co mam "wklepać" aby uruchomić środowisko graficzne.

@roobal:
Słuchaj co do tego wyboru to czy powinienem mieć taką opcję wyboru jeśli nie instalowałem żadnego innego środowiska graficznego?


pozdrawiam,
no.one

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-03-21, 21:40:41 »
Wpisz dokładnie po kolei co robisz od włączenia komputera: pojawia się to i to, wybieram to i to, dzieje się to i to, pojawia się to i to, wybieram to i to, itd. Opisz WSZYSTKIE kroki. To ułatwi rozwiązanie problemu.

A ogólności, przy dobrze skonfigurowanym systemie graficznym powinno być tak:
1 Włączasz komputer
2 Migają serdeczne pozdrowienia od BIOSa
3 Pojawia się menu wyboru systemu operacyjnego (GRUB/LILO/whatever)
4 Wybierasz Linuksa i klikasz Enter
5 W zależności od wersji lecą pozdrowienia od startującego systemu/pojawia się graficzny pasek postępu uruchomienia systemu
6 Pojawia się graficzne okno logowania do systemu (KDM do KDE, GDM dla Gnome, plus kilka innych mniej lub bardziej egzotycznych)
7 Wpisujesz login i hasło
8 Uruchamia się środowisko graficzne

Jeżeli w p. 8 pojawia się tylko tapetka i okno terminala, to jest to tryb ratunkowy środowiska graficznego. Musisz go (tryb awaryjny) wyłączyć a nie włączyć.
W tym celu w p. 6 po wpisaniu loginu a przed wpisaniem hasła szukasz na ekranie przycisku lub menu opisanego sesja. Tam wybierasz wpis Gnome, wpisujesz hasło i klikasz zaloguj. Wtedy powinno normalnie wystartować środowisko graficzne.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

  • Gość
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-03-21, 23:53:05 »
...
...
7. Wybieram użytkownika i wpisuje hasło
8. Znikają wszystkie paski, okna i tym podobne za to pojawia się ów terminal na tle tapety.

@pkraszewski:
Nie mam czegoś takiego jak przycisk lub menu sesja. Z dostępnych przycisków, menu czy innych tego typu rzeczy mam dwie listy określające język i rodzaj klawiatury oraz przycisk wyświetlające opcje dostępu uniwersalnego (jak klawiatura ekranowa, lupa i takie tam pierdoły), datę i godzine oraz menu wyłączania komputera (uśpij, uruchom ponownie, zamknij).

Mogę jeszcze tylko dodać jeśli to coś pomoże że w owym felernym terminalu mogę pisać tylko wtedy gdy jest nad nim kursor myszy.

Druga sprawa to czy środowisko graficzne nie uruchamia się jeszcze przed zalogowaniem? Czy okno logowania (lista użytkowników, pole do wpisania hasła i takie tam) to nie jest przypadkiem efekt działania środowiska graficznego?

@wszyscy:
Gadałem dzisiaj z moim nauczycielem od informatyki i podpowiedział mi żebym pobrał pobrał najnowszą stabilną wersję Ubuntu i po prostu wczytał jeszcze raz te wszystkie biblioteki, pakiety i tego typu rzeczy. Prościej mówiąc chyba zaszkodziły mi pewne update'y. Co wy na taką teorię spiskową? :P


pozdrawiam,
no.one

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-03-22, 01:50:05 »
Bo to menu, o którym pisał pkraszewski i które cały czas mam na myśli, powinno się pojawić dopiero po wyborze użytkownika i zanim wpiszesz hasło szukasz tego menu.

Ewentualnie w tym terminalu spróbuj tak

echo "exec gnome-session" > .xinitrc
wyloguj się i zaloguj ponownie.

I pokaż jeszcze, jeśli Ci się uda, z tego terminala, zanim się wylogujesz, wynik polecenia

dpkg - l | grep gnome
Pozdrawiam!

Offline vanhelzing

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 314
    • Zobacz profil
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #12 dnia: 2011-03-22, 02:21:11 »
Jeżeli używasz gdm, a z tego co się orientuję, to w Ubuntu jest chyba domyślne, to niektóre tematy graficzne nie zawierają tego menu.
W oknie logowania wciśnij F10 (pokaże się menu opcji) i wybierz wybór sesji, potem Gnome lub jakaś inna dostępna.

  • Gość
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #13 dnia: 2011-03-22, 12:00:29 »
@roobal:
Spoko :P Ogarnąłem że po wyborze użytkownika z tym że jak już wcześniej pisałem nic takiego nie mam :/

co do:
echo "exec gnome-session" > .xinitrc
to niestety nic nawet nie zwróciło pomijając fakt że przelogowanie też nic nie dało :/

natomiast:
dpkg - l | grep gnome
wywaliło całą listę długą że o ja chyba z pakietami czy coś takiego :P


@vanhelzing:
No już myślałem że owe F10 mnie zbawi ale niestety po  naciśnięciu tego magicznego przycisku nic się nie dzieje...

@wszyscy:
Panowie (i panie jeśli są takie na pokładzie :P ) a może rzeczywiście zrąbałem coś srogo robiąc te update'y? Czy to jest w ogóle możliwe żeby aż tak nic się nie dało zrobić :P Co w ogóle o tym wszystkim sądzicie?

rompiotr

  • Gość
Ubuntu - Pół pulpit pół terminal (problem z GNOME (chyba...))
« Odpowiedź #14 dnia: 2011-03-22, 12:12:58 »
Wersję Ubuntu sprawdzisz wpisując ,, cat /etc/ubuntu_version''
No dobra, zgaduję, gdyż mam debiana, nie Ubuntu, ale zastosuj analogię
Z tego co zrozumiałem serwer grafiki uruchamia Ci się ( piszesz wyżej że na terminalu możesz najechać myszą. Podejrzewam, że zamiast Gnome uruchamia Ci się stary klasyczny menadżer okien TWM. Jeżeli tak to pod prawim klawiszem myszy powinno pojawić Ci się menu ( lub pod lewym, nie pamiętam już) Napisz czy trafiłem, bo jestem ciekaw czy to to