Nowe posty

Autor Wątek: problem z wyborem dystrybucji  (Przeczytany 7297 razy)

m4dmike

  • Gość
problem z wyborem dystrybucji
« dnia: 2011-03-14, 13:58:14 »
Witam,
Proszę o pomoc w wyborze Linux'a pod komputer:

Dell Latitude Cpx
Mobile Pentium III - 650 MHz;
System Memory: 256 MB;
Video Controller: ATI M1;
Video Memory: 8MB;
Audio Controller: RSS Maestro 3;
Hard Disk Drive: 4326 MB;
Modular Bay: CD-RW/DVD Combo;

Laptop nie ma opcji bootowania z USB. Z internetem łączy się za pomocą karty Wireless wpiętej do slotu PCMCIA:

BELKIN F5D7010;

Z komputera korzystać będą moi rodzice przede wszystkim do przeglądania Internet'u (filmy, muzyka, wrzuta, youtube, radio internetowe itp.) oraz przeglądania zdjęć i fimów z dysku więc interesuje mnie jakaś wygodna w użytkowaniu i w miarę przejrzysta dystrybucja. Sam jestem początkujący jeżeli chodzi o Linuxa więc proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Próbowałem instalować kilka dystrybucji, niestety napotkałem trochę problemów, może ktoś będzie w stanie pomóc, otóż:

SliTaz - nie czyta WiFi, próbowałem skonfigurować w 'Wireless manager'ze' jednak bezskutecznie. Wogóle po kliknieciu 'Discover PCI/USB devices' wykrywa coś w stylu:

yenta_socket - N/A
yenta_socket - N/A
snd_maestro3 - N/A
rt61pci - Ralink RT61 PCI & PCMCIA Wireless LAN Driver

I dalej nie ma opcji co z tym zrobić.

Puppy Linux - problem z wyświetlaniem filmów we Flash Player'ze. Filmy wyświetlane są co kilka klatek więc w efekcie jest brak 'płynności' odtwarzania.

Vector Linux - bardzo wolno działa więc odpada. Nawet wygaszacz ekranu zarywał.

Slax - po odpaleniu LiveCd działa elegancko. Wykrywa kartę WiFi, wykrywa dostępne sieci jednak po kliknięciu na którąkolwiek sieć nie udostępnia opcji(przycisku) 'Switch to Network', przycisk ten jest cały czas 'zaślepiony'.

Kate OS - po zalogowaniu widnieją cztery okna: dwie konsole xterm.bin, jedno okno login i zegar analogowy co dalej z tym robić nie mam pojęcia, karta WiFi nie działa. Ogólnie nie wiem jak skonfigurować ten system do interfejsu graficznego z ikonami na pulpicie itp. trzeba pisać jakieś komendy ciężka sprawa szczególnie dla moich rodziców więc chyba ta dystrybucja odpada.

LinuxMint LXDE - zawiesza się w trakcie instalacji, wypalane dwa razy.

Damn Small Linux - działa bardzo szybko, niestety brak wsparcia karty Wireless posiadanej przeze mnie. Znalazłem w sieci artykuł jak można tą kartę zainstalować jednak proces jest dość długi, skomplikowany i nie gwarantuje sukcesu.

ArchLinux - po całym procesie konfiguracji loguję się do root'a, po wpisaniu komendy 'startx' wyświetlone zostaje: '-bash: startx: nie znaleziono polecenia'. Wszystko było zainstalowane wg tych instrukcji:

http://news.softpedia.com/news/How-to-I … 9239.shtml

Lubuntu 10.10 - Instalacja zawiesiła się przy końcu, musiałem wyłączyć komputer przytrzumując Power Button'a. Ponowna próba instalacji tym razem z innej kopii płyty zakończyła się błędem instalatora na samym początku. Po tym dałem sobie spokój z tą dystrybucją.

Ponoć można zainstalować Debiana na starszy komputer tylko czy mógłby ktoś wytłumaczyć bądź nakierować mnie jak do tego się zabrać? Mam najnowszą wersję Debiana ale jak zrobić, żeby można było go uruchomić na takim 'staruszku', żeby zajmował mniej miejsca, nie wymagał tyle pamięci? Po prostu jak rozebrać Debiana? Wszędzie piszą, że można zainstalować Debiana z lekkim środowiskiem graficznym i będzie działać na wolnym komputerze, jednak nigdzie nie ma instrukcji jak to zrobić, przynajmniej ja takowej nie znalazłem.

Może poleci ktoś innego Linux'a dla mojego laptopa?

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
problem z wyborem dystrybucji
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-03-14, 14:47:03 »
opensuse 10.2 + np xfce (lub fvwm) zamiast kde, ew. Debian lub Slackware
Co do flashplayera, nie wymagaj osiągów Ferrari od Poloneza :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

m4dmike

  • Gość
problem z wyborem dystrybucji
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-03-14, 15:13:22 »
Cytat: roca
Co do flashplayera, nie wymagaj osiągów Ferrari od Poloneza :-)
:) rozumiem, lecz na tym komputerze na win xp Flash Player działał w porządku, płynnie. Natomiast na Puppy Linux mam po prostu zwykły pokaz slajdów. Czy tak będzie na każdej dystrybucji przy tym kompie?

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
problem z wyborem dystrybucji
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-03-14, 19:04:09 »
Cytat: m4dmike
Natomiast na Puppy Linux mam po prostu zwykły pokaz slajdów. Czy tak będzie na każdej dystrybucji przy tym kompie?
Myślę, że może być to tylko kwestia zainstalowania najnowszej wersji tej wtyczki np. bezpośrednio ze strony Adobe lub za pomocą repozytoriów wybranej przez Ciebie dystrybucji Linuksa ( np. Debiana ).

---ed:
Cytat: m4dmike
szędzie piszą, że można zainstalować Debiana z lekkim środowiskiem graficznym i będzie działać na wolnym komputerze, jednak nigdzie nie ma instrukcji jak to zrobić, przynajmniej ja takowej nie znalazłem.
1. Uruchamiasz z płyty DVD instalację, gdzie pojawią się Tobie opcje wyboru.
2. wybierasz tam Advanced otions a następnie Alternative desktop environments i masz do wyboru inne niż domyślne środowiska z lekkim włącznie.

Zresztą zawsze możesz później wykonać w konsoli apt-get install fluxbox i zassie Tobie prawdziwie lekkie i szybkie cudo :)
Zmienisz je sobie w opcjach logowania na domyślne i jazda.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
problem z wyborem dystrybucji
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-03-14, 20:35:42 »
Pobierasz obraz debiana netinstall. Po zainstalowaniu systemu bazowego i działającym necie po lan
aptitude update
Następnie instalujesz xorg.
aptitude install xserver-xorg xbase-clients xfonts-base xterm
Potem konfigurujesz xorg
dpkg-reconfigure xserver-xorg
I instalujesz lekkie środowisko graficzne np. fluxbox albo openbox
aptitude install fluxbox
Po zainstalowaniu
reboot
I cieszysz się debianem. Tak instaluję lennego z kde 3.5. Na fluxie nie próbowałem, ale zawsze dogrywam potem jako dodatek do kde. Jak coś pokręciłem niech ktoś mnie poprawi- bo rok już nie instalowałem.
Pozdrawiam

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
problem z wyborem dystrybucji
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-03-14, 20:51:24 »
Cytat: Andrew_66
Pobierasz obraz debiana netinstall.
Należy jednak dla jasności dodać iż to jedna z kilku możliwości, aby kolega nie miał mętliku w podejmowaniu decyzji :)
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
problem z wyborem dystrybucji
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-03-14, 20:58:56 »
No może pobrać obraz z 1cd kde lub xfce/lxde. Oraz musi sam podjąć decyzję co zainstalować. No i pewnie przy wifi będzie musiał pokombinować, ale od czego są google:)
P.S. Bo całego debiana na 5 dvd to chyba niech nie zasysa-bo net będzie miał później po wifi.

ra-v

  • Gość
problem z wyborem dystrybucji
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-03-14, 21:01:03 »
Cytuj
rozumiem, lecz na tym komputerze na win xp Flash Player działał w porządku, płynnie.
Nie porównuj Flasha z XP do Linuxa bo to 2 inne bajki, mi zaczyna czasem slajdować na ponad 2GHz procku, a Ty co chcesz wymagać od 650 - miałem podobnego to wiem jak jest z wydajnością, przy 1.0 dopiero czuć jakąś płynność.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
problem z wyborem dystrybucji
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-03-15, 09:09:52 »
Cytat: Andrew_66
P.S. Bo całego debiana na 5 dvd to chyba niech nie zasysa-bo net będzie miał później po wifi.
A peeewnie :D
Jak ma być dostęp do netu, to po cholerę całe 5 sztuk.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version