Nowe posty

Autor Wątek: Zmiana wyglądu GRUB-a - mniejsza czcionka na liście wyboru systemów  (Przeczytany 11049 razy)

Heron

  • Gość
Witam, po zainstalowaniu systemu Ubuntu 10.10 amd64 i aktualizacjach zniknął plymouth czyli logo systemu Ubuntu podczas ładowania systemu oraz zamykania. Naprawiłem plymouth według podanych wskazówek tutaj: http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=124697 . Logo oczywiście powróciło, zmieniłem w poleceniach jedynie rozdzielczość na 1280x800 jak pokazywał sterownik nvdii. Problem natomiast jest sam GRUB, który zmienił swój wygląd. Jeśli jest to spowodowane aktualizacją GRUB-a to ok, chcę by pozostał taki jak jest aktualnie. Natomiast jeśli coś pomieszałem i sam doprowadziłem do zmiany wyglądu GRUBA to proszę o pomoc! GRUB wygląda jakby zmieniła się jego rozdzielczość, mianowicie czcionka w liście wyborów systemu jest o wiele mniejsza a sama ramka rozciąga się na cały ekran. Wersja GRUBA jak się pojawia na górze to: GNU GRUB wersja 1.98+20100804-5ubuntu3. Tak więc czy to jest jakiś nowy zaktualizowany GRUB czy to ja coś pomieszałem próbując naprawić plymouth ? Proszę o pomoc!

arctgx

  • Gość
Zmiana wyglądu GRUB-a - mniejsza czcionka na liście wyboru systemów
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-02-25, 13:47:39 »
Cytat: Heron
zamykania. Naprawiłem plymouth według podanych wskazówek tutaj: http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=124697 .
Wybierałeś również (w /etc/default/grub) wspomnianą tam rozdzielczość ekranu w zmiennej GRUB_GFXMODE i puściłeś sudo update-grub dla wygenerowania nowego konfigu Gruba?

Heron

  • Gość
Zmiana wyglądu GRUB-a - mniejsza czcionka na liście wyboru systemów
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-02-25, 14:10:49 »
Tak, oczywiście, że tak. Wykonałem wszystkie instrukcje po kolei w omawianej metodzie pierwszej naprawy plymoutha. W instrukcjach pozmieniałem jedynie rozdzielczość na 1280x800. W pliku /etc/default/grub zmieniłem linijkę GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" na GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset  video=uvesafb:mode_option=1280x800-24,mtrr=3,scroll=ywrap" oraz linijkę #GRUB_GFXMODE=640x480 na GRUB_GFXMODE=1280x800 (w poradniku wygląda tak jakby żeby również usunąć znak '#' sprzed tej linijki więc tak zrobiłem, jak widać powyżej). O co chodzi z tą zmianą wyglądu GRUB-a ?

Tak wygląda zawartość pliku /etc/default/grub:
# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.

GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset  video=uvesafb:mode_option=1280x800-24,mtrr=3,scroll=ywrap"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs
# This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
# the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
#GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
GRUB_GFXMODE=1280x800

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"

# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"

Proszę o pomoc - czy wszystko jest prawidłowo i czy to po prostu jakiś efekt zaktualizowanego gruba czy może coś popsułem ? Jeśli to nie aktualizacje a coś pozmieniałem to chciałbym powrócić do domyślnego grub-a :/

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Zmiana wyglądu GRUB-a - mniejsza czcionka na liście wyboru systemów
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-02-25, 15:01:16 »
Cytat: Heron
... GRUB wygląda jakby zmieniła się jego rozdzielczość, mianowicie czcionka w liście wyborów systemu jest o wiele mniejsza a sama ramka rozciąga się na cały ekran ...
oraz
Cytat: Heron
... oraz linijkę #GRUB_GFXMODE=640x480 na GRUB_GFXMODE=1280x800 (w poradniku wygląda tak jakby żeby również usunąć znak '#' sprzed tej linijki więc tak zrobiłem, jak widać powyżej) ...
Biorąc po uwagę, że standardowo (bez przekonfigurowania) GRUB odpala się w 640x480 sam sobie odpowiedz na pytanie.

Pozdrawiam
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Heron

  • Gość
Zmiana wyglądu GRUB-a - mniejsza czcionka na liście wyboru systemów
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-02-25, 20:55:55 »
Nie chodzi o rozdzielczość 1280x800 tylko o symbol '#' przed tym fragmentem kodu, jak jest to rozdzielczość nie jest uwzględniana jak go nie ma to jest i cały GRUB się zmienia. Czy '#' to jakiś symbol komentarzy w kodzie czy o co chodzi ? Ktoś mi może przedstawić jak powinien wyglądać zawartość pliku GRUB-a domyślnie dla rozdzielczości 1280x800 ?

arctgx

  • Gość
Zmiana wyglądu GRUB-a - mniejsza czcionka na liście wyboru systemów
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-02-25, 21:27:43 »
Cytat: Heron
Czy '#' to jakiś symbol komentarzy w kodzie czy o co chodzi ?
Tak, ten plik to fragment kodu powłoki (POSIX) inkludowany przez skrypty z /etc/grub.d/ generujące plik /boot/grub/grub.cfg. Ten ostatni jest czytany przez Gruba na starcie.

Heron

  • Gość
Zmiana wyglądu GRUB-a - mniejsza czcionka na liście wyboru systemów
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-02-25, 23:10:34 »
No tak, ale czy zmieniając rozdzielczość dla plymouth to czy zmieniając fragment
#GRUB_GFXMODE=640x480
na rozdzielczość 1280x800 chcąc aby było ustawione domyślnie (wprowadzone zmiany dotyczą tylko operacji aby wyświetlane było logo ubuntu, tak jak po domyślnej instalacji systemu przed instalacjami sterowników) to czy należy powyższy fragment zapisać tak:
#GRUB_GFXMODE=1280x800 czy tak jak jest w poradniku na stronie ubuntu.pl czyli bez tego symbolu:
GRUB_GFXMODE=1280x800
bo już nie wiem czy to błąd z 'nie'-wstawieniem tego znaku czy jak ma być w końcu domyślnie ? :/

arctgx

  • Gość
Zmiana wyglądu GRUB-a - mniejsza czcionka na liście wyboru systemów
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-02-26, 01:30:00 »
http://pl.wikipedia.org/wiki/Komentarz_%28informatyka%29 - nie do końca dopracowana, ale do odpowiedzenia sobie powinna Ci wystarczyć.

Heron

  • Gość
Zmiana wyglądu GRUB-a - mniejsza czcionka na liście wyboru systemów
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-02-26, 16:08:22 »
Wiem, czym jest komentarz i jaką pełni rolę - trochę programuje. Chodzi mi o ten poradnik: http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=124697 i fragment zmiany linijki:
#GRUB_GFXMODE=640x480
na
GRUB_GFXMODE=1024x768
Czy jest to błąd i pominięcie zakomentowania fragmentu kodu czy poprostu autor domyślnie zmienia rozdzielczość GRUB-a ? W każdym razie ja sobie zmieniłem ten fragment na #GRUB_GFXMODE=1280x800 i logo Ubuntu się pojawia a GRUB pozostał taki jak był od początku. Po prostu zastanawiam się czy w poradniku jest błąd czy zmiana rozdzielczości za pomocą odkomentowania ów fragmentu jest zamierzona ?

arctgx

  • Gość
Zmiana wyglądu GRUB-a - mniejsza czcionka na liście wyboru systemów
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-02-26, 19:00:28 »
Po ostatnim wpisie zacząłem wątpić w tę wiedzę, ale skoro tak nie jest, to przechodzę do konkretów.

Instrukcja z /etc/grub.d/00_header w debianowym Grubie 1.99
if [ "x${GRUB_GFXMODE}" = "x" ] ; then GRUB_GFXMODE=640x480 ; fi
to nadanie domyślnej wartości zmiennej GRUB_GFXMODE: jeśli nie dostała wcześniej (np. w /etc/default/grub) niepustej wartości, to tu dostanie 640x480. Później do /boot/grub/grub.cfg ląduje zinterpretowany przez powłokę wpis
set gfxmode=${GRUB_GFXMODE}
. W Ubuntu masz zapewne podobnie. Dla oszczędzenia sobie czasu podejrzyj wynik (polecenia update-grub) w grub.cfg (grep gfxmode /boot/grub/grub.cfg) zamiast restartować maszynę. Dopiero, gdy ujrzysz żądaną rozdzielczość w linijce, zrób sobie test. Jak widzisz, prócz przeglądania poradnika można bardziej bezpośrednio podejść.

Na temat większych czcionek przy dużych rozdzielczościach nie chciało mi się jeszcze czytać.