Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja Linuxa na UEFI [SOLVED]  (Przeczytany 8408 razy)

zabol32

  • Gość
Instalacja Linuxa na UEFI [SOLVED]
« dnia: 2011-02-17, 12:13:36 »
Witam

Szukałem podobnego tematu na forum ale nie znalazłem. Więc pozwalam sobie na otwarcie postu.
Chodzi o to że tradycyjny bios zostaje powoli wyparty przez UEFI, które pojawia się coraz częściej na platformach serwerowych i innych. Moje pytanie jest czy zna ktoś sposób na zainstalowanie np Debiana z własnym partycjonowaniem tak aby podczas restartu system się podniósł. Z moich obserwacji wynika że UEFI potrzebuje specjalnej partycji, ale nie wiem jak ją utworzyć. Może ktoś z was już rozwiązał ten problem?

Pozdrawiam

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Instalacja Linuxa na UEFI [SOLVED]
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-02-17, 14:28:02 »
Może to, to i to trochę rozjaśni zagadnienia EFI/UEFI.
Krótko:
* jest potrzebna specjalna wersja GRUBa albo LILO
* (U)EFI nie udostępnia w trybie native BIOSu karty graficznej, więc mogą być problemy z niektórymi typami grafik tudzież innych urządzeń mających własny BIOS.\\
* Dysk: Linux oficjalnie obsługuje GPT (format partycji EFI) od dawna, niestety tylko niektóre narzędzia (np. nowy parted) potrafią zakładać GPT. Możesz przygotować dysk przed instalacją np z SysRescueCD, potem w czasie instalacji kernel zobaczy (na 99.99%) partycje GPT i pozwoli je poformatować.
* Bootowanie: (angielski z dokumentacji ChromeOS)
Cytuj
EFI BIOS boots like this:
* The BIOS switches into protected mode almost immediately and then switches into 64-bit mode (IA-32e mode).
* The BIOS expects the disks to be formatted using a GUID Partition Table (GPT) which can contain a very large number of partitions, not just four. Each GPT partition is identified by two GUIDs: a type and a unique ID. The BIOS looks for a partition that:
# Has a type of "EFI System Partition" (28732ac1-1ff8-d211-ba4b-00a0c93ec93b)
# Is formatted as a FAT filesystem
# Contains a file named \\efi\\boot\\bootx64.efi
That bootx64.efi file is the bootloader, which is executed as an application within the EFI BIOS environment (still in 64-bit mode). The bootloader queries the BIOS for system information using a set of registered function calls and creates the zeropage table for the kernel. It then locates the kernel, tells the BIOS that it can free any memory that won't be needed later, switches down to 32-bit mode, and jumps to the kernel at the kernel's 32-bit protected-mode entry point (the same place where the legacy Real Mode code used to jump to).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

zabol32

  • Gość
Instalacja Linuxa na UEFI [SOLVED]
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-02-18, 10:29:10 »
Witam

Podziękował. Pomogło mi jak poczytałem. UEFI nie jest takie straszne :).
Mój problem rozbijał się o instalacje Debiana 6 IBM blade HS22, przy własnoręcznych ustawień partycji.
Po krótkiej analizie tego co się dzieje okazało się że Debian przy własnoręcznych modyfikacjach partycji jakimś cudem Gruba ładował np w (hd3,0) a powinien w tym przypadku ładować w (hd0,0).
Jak się wymusi instalacje gruba tam gdzie powinien być to wszystko działa poprawnie.

Dzięki
 można zamknąć post lub ciągnąć go po to żeby zebrać więcej informacji.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Instalacja Linuxa na UEFI [SOLVED]
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-02-20, 20:17:43 »
Pozwalam sobie zatem oznaczyć jako SOLVED
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy