Nowe posty

Autor Wątek: GRUB na pendrajwie..  (Przeczytany 2791 razy)

yunak

  • Gość
GRUB na pendrajwie..
« dnia: 2011-02-20, 14:59:53 »
albo na karcie pamięci. Czy można na tych nośnikach nośnikach zainstalować program startowy Linuksa?
Ew. jak wystartować Linuksa z grubem umieszczonym nie w mbr a na partycji?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
GRUB na pendrajwie..
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-02-20, 17:15:44 »
Można zainstalować Gruba na pendrajwie, musisz tylko wskazać Grubowi jego lokalizację.

Jeśli instalujesz Gruba na innej partycji i podejrzewam, że używasz Windowsa i nie chcesz nadpisywać jego bootloader, to stwórz przy pomocy dd obraz Gruba z partycji, na której jest zainstalowany i obraz ten skopiuj na partycję Windows na partycję C: i dodaj do boot.ini, wówczas bootloader Windowsa wystartuje Gruba z obrazu, a Grub wystartuje Linuksa.

Pozdrawiam!

yunak

  • Gość
GRUB na pendrajwie..
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-02-20, 18:23:40 »
Cytat: roobal
Można zainstalować Gruba na pendrajwie, musisz tylko wskazać Grubowi jego lokalizację.

Jeśli instalujesz Gruba na innej partycji i podejrzewam, że używasz Windowsa i nie chcesz nadpisywać jego bootloader, to stwórz przy pomocy dd obraz Gruba z partycji, na której jest zainstalowany i obraz ten skopiuj na partycję Windows na partycję C: i dodaj do boot.ini, wówczas bootloader Windowsa wystartuje Gruba z obrazu, a Grub wystartuje Linuksa.

Pozdrawiam!
Oj, jak dla mnie to może być niewykonywalne. Używam co prawda Linuksa już od 8iu lat, jednak nigdy go nie modyfikowałem.

Ale może spróbuję. Po pierwsze - Jak mam wskazać lokalizację? Czy robi się to w trakcie instalacji Linuksa na dysku? Wybieram instalacje gruba na partycji i wskazuje pendriva?

Po drugie (jakbym nie dał sobie rady z tym pendrajvem) - tak nie chcę nadpisać mbr-u bo to jest nie mój komp, a znajomy ma świadomość jakie nieraz mi sprawiało kłopoty instalowanie tych dwu systemów na partycji rozruchowej. Nieraz i tydzień komp stał niezdatny do użytku, żadne komendy "Fix mbr" itp. nie mogły na tyle wyczyścił mbr żeby system dał sie zainstalować. Ale wracając do rzeczy. - Co to jest dd, i jak mam ten ten obraz stworzyć?

Zrobiłem pierwszą próbę,- zainstalowałem Suse na twardym dysku a Gruba na podłączonej do usb karcie pamięci. No i nic, tylko biały znak zachęty na czarnym ekrane- Grub nie startuje. Aha, tą kartę zamontowałem jako Boot.