Nowe posty

Autor Wątek: opensuse 11.4 i smplayer  (Przeczytany 5256 razy)

dwt

  • Gość
opensuse 11.4 i smplayer
« dnia: 2011-02-14, 21:10:46 »
Witam. Zainstalowałem w/w system (milestone 6) i mam wielki problem z odtwarzaczem sMplayer. Podczas instalacji (czy to w yast2 czy ze ściągniętej paczki rpm) wywala, że potrzebuje

libdirectfb-1.2.so.9

a dokładniej:
Mplayer nieoczekiwanie zakończył pracę. Kod wyjścia 127

/usr/bin/mplayer -noquiet -nofs -nomouseinput -sub-fuzziness 1 -identify -slave -vo xv, -ao alsa, -nokeepaspect -framedrop -nodr -double -input conf=/usr/share/smplayer/input.conf -stop-xscreensaver -wid 115343777 -monitorpixelaspect 1 -ass -embeddedfonts -ass-line-spacing 0 -ass-font-scale 1 -ass-styles /home/dawte/.config/smplayer/styles.ass -fontconfig -font Arial -subfont-autoscale 0 -subfont-osd-scale 20 -subfont-text-scale 20 -subcp ISO-8859-1 -subpos 100 -nocache -osdlevel 0 -vf-add screenshot -slices -af equalizer=0:0:0:0:0:0:0:0:0:0 -softvol -softvol-max 110 /home/dawte/The Maze.avi

/usr/bin/mplayer: error while loading shared libraries: libdirectfb-1.2.so.9: cannot open shared object file: No such file or directory
Próbowałem tego szukać, ale nie mogę znaleźć paczki pod 11.4, ani przynajmniej samego pliku, żeby go gdzieś podmienić. Ogólnie zauważyłem w tym 11.4 straszny problem z repozytoriami - np packman odpada dla tej wersji. Co radzicie? Powrót do 11.3 nie wchodzi w rachubę.

ktr

  • Gość
opensuse 11.4 i smplayer
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-02-14, 21:43:30 »
użyj google na pewno znajdziesz .. wrzuc do katalogu z bibliotekami ldconfig i powinno byc .. poza tym zawsze przecież możesz zainstalowac smplayer'a ze źrodeł ;)

dwt

  • Gość
opensuse 11.4 i smplayer
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-02-14, 21:59:19 »
No google wzdłuż i wszerz przeszukałem, ze źródeł spróbuję, ale zawsze ciężko mi to szło.


Starałęm się zainstalować zgodnie z instrukcją ze źródeł:
dawte@un-111-16:~/smplayer-0.6.9> make
./get_svn_revision.sh
cd src && qmake  && DATA_PATH=\\\\\\"/usr/local/share/smplayer\\\\\\" TRANSLATION_PATH=\\\\\\"/usr/local/share/smplayer/translations\\\\\\" DOC_PATH=\\\\\\"/usr/local/share/doc/packages/smplayer\\\\\\" THEMES_PATH=\\\\\\"/usr/local/share/smplayer/themes\\\\\\" SHORTCUTS_PATH=\\\\\\"/usr/local/share/smplayer/shortcuts\\\\\\" make
/bin/sh: qmake: nie znaleziono polecenia
make: *** [src/smplayer] Błąd 127
Już przy poleceniu make mam niezrozumiały dla mnie komunikat.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
opensuse 11.4 i smplayer
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-02-14, 23:12:13 »
Cytat: dwt
Już przy poleceniu make mam niezrozumiały dla mnie komunikat
No nie przesadzaj. Przecież masz napisane po polsku:

Cytat: skrypt instalacyjny
qmake: nie znaleziono polecenia
Czyli otwierasz menedżer oprogramowania (w konsoli jako root yast2 -i dla wersji graficznej lub yast -i dla wersji tekstowej) i szukasz paczuszki z zawierającej (provides) qmake.

Po instalacji paczuszki jedziesz z smplayerem jeszcze raz.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

dwt

  • Gość
opensuse 11.4 i smplayer
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-02-16, 19:26:25 »
Witam! dziękuję bardzo obu kolegom za pomoc - udało się ze źródeł - mplayer, smplayer, i jakiś program "git" co nie wiem co to jest ale było potrzebne. I jestem dumny bo to mój pierwszy program ze źródeł zainstalowany (wcześniej tylko YAST).
Niestety mam następny problem - amule lub xmule. Nie mam tego w repozytoriach (co mnie dziwi), a jak próbuję ze sourcecode w terminalu to otrzymuję przy ./configure taki błąd:
checking for the --with-toolkit option... will be automatically detected
checking for the --with-wxshared option... will be automatically detected
checking for the --with-wxdebug option... will be automatically detected
checking for the --with-wxversion option... will be automatically detected
checking for wx-config... /usr/lib
checking for wxWidgets version >= 2.8.0 (--unicode=yes)... no
configure: error:
    The requested wxWidgets build couldn't be found.
   
    The configuration you asked for aMule requires a wxWidgets
    build with the following settings:
        --unicode=yes
    but such build is not available.

    To see the wxWidgets builds available on this system, please use
    'wx-config --list' command. To use the default build, returned by
    'wx-config --selected-config', use the options with their 'auto'
    default values.

    If you still get this error, then check that 'wx-config' is
    in path, the directory where wxWidgets libraries are installed
    (returned by 'wx-config --libs' command) is in LD_LIBRARY_PATH
    or equivalent variable and wxWidgets version is 2.8.0 or above.
Co mnie wyjątkowo dziwi bo mam coś takiego jak wxWidgets, nawet kombinowałem z różnymi wersjami i już totalnie nie wiem co robić.
Za pomocą rpm -ivh dla paczki z amule wywala:
libwx_baseu-2.8.so.0 jest wymagany przez aMule-2.2.6-1.pm.4.1.i586
        libwx_baseu-2.8.so.0(WXU_2.8) jest wymagany przez aMule-2.2.6-1.pm.4.1.i586
        libwx_baseu_net-2.8.so.0 jest wymagany przez aMule-2.2.6-1.pm.4.1.i586
        libwx_baseu_net-2.8.so.0(WXU_2.8) jest wymagany przez aMule-2.2.6-1.pm.4.1.i586
        libwx_gtk2u_adv-2.8.so.0 jest wymagany przez aMule-2.2.6-1.pm.4.1.i586
        libwx_gtk2u_adv-2.8.so.0(WXU_2.8) jest wymagany przez aMule-2.2.6-1.pm.4.1.i586
        libwx_gtk2u_core-2.8.so.0 jest wymagany przez aMule-2.2.6-1.pm.4.1.i586
        libwx_gtk2u_core-2.8.so.0(WXU_2.8) jest wymagany przez aMule-2.2.6-1.pm.4.1.i586

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
opensuse 11.4 i smplayer
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-02-16, 21:16:58 »
checking for wxWidgets version >= 2.8.0
1. Chodzi o to, aby pakiet wxWidgets był w wersji 2.8.0 lub wyższej.
Cytuj
a pomocą rpm -ivh dla paczki z amule wywala...
2. Tak się często kończy instalacja rpm-a poleceniem "czystym" rpm. Wpadasz w gąszcz zależności, i robisz bałagan w systemie.

Te wypisane zależności prawdopodobnie (sam możesz to sprawdzić) załatwi jeden lub dwa pakiety (o ile same nie będą potrzebowały następnych, a te jeszcze następnych itd.). Link do dość dobrej bazy pakietów jest u mnie w stopce.

Zalecam jednak zainstalować brakujące biblioteki tak samo, jak polecenie qmake.

Ew. instalować biblioteki ze źródeł.

P.S.
Taka uwaga: Jak ściągasz rpm-a z jakiegoś repozytorium, którego nie masz w systemie, rozważ, czy nie lepiej by było dodać to repozytorium do bazy repozytoriów. Wtedy łatwiej będzie uniknąć niespełnionych zależności. Adres repozytorium jest łatwo wydostać z adresu rpm-a
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji