Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Arch - dziwnie się zachowuje  (Przeczytany 7170 razy)

NXT

  • Gość
Arch - dziwnie się zachowuje
« dnia: 2011-02-09, 18:09:38 »
Cześć!
Od pewnego czasu interesuje się Archem. Instalowałem go parę razy na maszynie wirtualnej (virtualbox). Kilka dni temu postanowiłem zamienić Ubuntu zainstalowane na HDD na Archa. I pojawiły się problemy i dziwne zachowania:
1. Za pierwszym razem po instalacji sterowników nvidia nie włączyło się środowisko graficzne (xfce). Za drugim razem niektóre ustawienia się nie zapisały, ale po tym jak ustawiłem wszystko od nowa środowisko graficzne się włączyło.
2. Na początku ustawiłem panele i zacząłem dostosowywać system. Po restarcie znów pojawiło się okienko czy chcę użyć domyślnych ustawień czy sam ustawić panele itp.
Po wybraniu domyślnego i po restarcie systemu już zostało tak jak było.
3. Na początku nie widać było partycji NTFS oraz rodzielczośc była ustawiona na 1024x768 i wszystko było w porządku. Dziś włączyłem system i miałem wszystko strasznie duże, a na pulpicie pokazały się partycje NTFS. Chciałem jakoś to zmienić, więc zainstalowałem sterowniki nvidia jeszcze raz co sprawiło, że nie moge odpalić X'ów...

Oprócz tego wiele razy ustawienia się nie zapisywały, na virtualboxie też nie działały X'y, gdy miałem zainstalowane sterowniki nvidia.

Wiem, że mógłbym poszukać w google, ale to nie jest takie proste, często wyskakują wyniki inne niż poszukiwane;] Tym bardziej, że nie zawsze są to te same problemy i takie same rozwiązania ;]

Konfiguracja sprzętowa:
Dysk: ok 600gb
Procesor: AMD Athlon X2 245 2x 2,9GHz
Karta graficzna: GeForce 250 GTS 1024mb

Jeżeli będzie trzeba coś jeszcze podać to mówcie proszę;]
Pewnie wielu z Was będzie miało mi za złe, że zakładam kolejny temat, ale proszę o wyrozumiałość.

Pozdro NXT.

ra-v

  • Gość
Arch - dziwnie się zachowuje
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-02-09, 18:52:45 »
Możliwe że błąd w XFCE, wyłącz również kompozycje i sprawdź. Skasuj też wszystkie ustawienia XFCE  i spróbuj na nowo zainstalować inną wersję środowiska i odpalić.

Jak nic nie masz ważnego to spróbuj po prostu zainstalować innego Archa.

NXT

  • Gość
Arch - dziwnie się zachowuje
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-02-09, 19:03:28 »
Czyli uważasz, że to może być wina wersji archa lub  środowiska?
Dzięki, jak będę miał czas to sprawdzę wszystko tak jak mówisz.
Kiedyś jak wyskakiwał mi błąd na vm, gdy chciałem uruchomić środowisko to, gdy sprawdziłem w internecie pisali, że nie powinno się instalować sterowników na wirtualnej maszynie.
Jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to proszę o ich przedstawienie.
Pozdrawiam NXT.

ra-v

  • Gość
Arch - dziwnie się zachowuje
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-02-10, 19:38:28 »
Cytuj
Czyli uważasz, że to może być wina wersji archa lub środowiska?
To 1. podejrzenie, ponieważ korzystałem już dosc długi czas z XFCE no i czasem faktycznie działy się niezidentyfikowane rzeczy, ale aż takie to nie

Cytuj
Kiedyś jak wyskakiwał mi błąd na vm, gdy chciałem uruchomić środowisko to, gdy sprawdziłem w internecie pisali, że nie powinno się instalować sterowników na wirtualnej maszynie.
Co najwyżej dla tych urządzeń, do których VM ma bezpośredni dostęp, ael ja też bym nei instalował. Zresztą chyba była jakaś płyta/obraz ISO z dodatkami do VM, tam były też sterowniki.

Z innych pomysłów to mam taki - wykonaj jako admin
chown -Rv nazwausera ~/*
Co zmieni ciebie na właściciela wszystkich zasobów w folderze domowym

Sprawdź jeszcze standardowo błedy w /var/log/messages oraz /var/log/X* (Xorg.log lub podobne).

ra-v

  • Gość
Arch - dziwnie się zachowuje
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-02-10, 19:41:56 »
Cytuj
Czyli uważasz, że to może być wina wersji archa lub środowiska?
To 1. podejrzenie, ponieważ korzystałem już dosc długi czas z XFCE no i czasem faktycznie działy się niezidentyfikowane rzeczy, ale aż takie to nie. Jako zwykły użytkownik nie zmienisz ustawień systemowych, tym samym ustawień sterownika więc wg mnie u Cibie jets winne i to.

Cytuj
Kiedyś jak wyskakiwał mi błąd na vm, gdy chciałem uruchomić środowisko to, gdy sprawdziłem w internecie pisali, że nie powinno się instalować sterowników na wirtualnej maszynie.
Co najwyżej dla tych urządzeń, do których VM ma bezpośredni dostęp, ael ja też bym nei instalował. Zresztą chyba była jakaś płyta/obraz ISO z dodatkami do VM, tam były też sterowniki.

Z innych pomysłów to mam taki - wykonaj jako admin
chown -Rv nazwausera ~/*
Co zmieni ciebie na właściciela wszystkich zasobów w folderze domowym

Sprawdź jeszcze standardowo błedy w /var/log/messages oraz /var/log/X* (Xorg.log lub podobne) szczególnie pod kątem komunikatów o braku dostępu.

Możesz jeszce wyczyścić katalog domowy do zera i wtedy odpalić (zrób kopię danych z tego katalogu, jeśli masz coś cennego)

Ww. procedury są procedurami standardowymi odzyskiwania normalności na koncie użytkownika. Jak to nie pomaga to właśnie szukałbym zwyczajnie pogryzienia się oprogramowania np. ze sprzętem.

NXT

  • Gość
Arch - dziwnie się zachowuje
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-02-10, 20:26:53 »
Na razie nie tworzyłem nowego usera. Działam na koncie roota.
Jednak chyba zainstaluję archa od nowa, ponieważ może będzie łatwiej na czystym.
Nic nie mam ważnego ;]
Może to być wina Hala?
Dzięki za wszystko ;]

EDIT

Wg jednego poradnika zainstalowałem Hal i D-bus, oraz dodałem je do daemonów.
Może to coś zmienia?

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Arch - dziwnie się zachowuje
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-02-10, 21:47:43 »
W archu jest pewnie jak w debianie. Do wgrania sterowników potrzebne są linux-headers i parę innych rzeczy..... może spróbuj wg tego poradnika np.
http://kamilpietrzak.eu/2008/11/instalacja-sterownikow-nvidia-w-systemach-gnulinux/

NXT

  • Gość
Arch - dziwnie się zachowuje
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-02-12, 00:05:41 »
Dzięki za wszystko.
Postanowiłem zainstalować arch od nowa.
Teraz, gdy próbuję włączyć X'y, pojawia się:
xinit: connection to X server lost waiting for X server to shut down
;p
Właśnie szukam jak to naprawić, może Wy mi podpowiecie?
Przepraszam, jeżeli to już jest inny temat ;]

EDIT:
Właśnie! Zapomniałem powiedzieć, że teraz wybrałem inne repo w pacmanmirror.
I jakoś tak jakby lepiej się wszystko instalowało.
EDIT2:
Masakra... :P
Okazuje się, że nie mam zainstalowane Xfce4. Choć instalowałem. Ok, zainstalowałem. Włączam widzę rozdzielczość 640x480... a po instalacji ani firefox ani chromium się nie uruchamia.
Po ostatnich kilku instalacjach wyskakiwało coś z "lib" nazwy plików z cząsteczką "lib" i że są puste i nie zostały sprawdzone;/
Pomożecie?

ra-v

  • Gość
Arch - dziwnie się zachowuje
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-02-12, 17:00:43 »
Czy musi być Arch? ;-)
Ja już bym go wywalił i zainstalował co innego.

NXT

  • Gość
Arch - dziwnie się zachowuje
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-02-12, 18:02:33 »
Własnie też się zastanawiałem.
Chcę się na czymś uczyć.
Tylko, że Debiana nie chcę, no jak już to ewentualnie Slackware.
Może jednak coś innego?
Jednak już 2 razy pytałem o distro.
Ten temat jednak nie jest do tego.
Ok, jeżeli nikt nie jest w stanie mi pomoc temat do zamknięcia ;/
Dzieki za wszystko ra-v!:]