Nowe posty

Autor Wątek: Uruchomienie dla określonego uzytkownika  (Przeczytany 2753 razy)

Tad

  • Gość
Uruchomienie dla określonego uzytkownika
« dnia: 2011-02-21, 10:55:44 »
Witam,

Chciałem wykorzystać jeden system dal dwóch użytkowników, tak aby z pozycji menu (grub) można było wybrać jedna z dwóch pozycji,. Pierwsza to uruchomienie dla user1, druga pozycja uruchomienie dla user2. jest to chyba możliwe, ale nie wiem jak się zabrać do tego.

darkdancer

  • Gość
Uruchomienie dla określonego uzytkownika
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-02-22, 10:40:19 »
Raczej nie ma na to prostego sposobu. Z tego co wiem można przy pomocy gruba i przekazywanych parametrów wybrać sobie init level ale od tego jeszcze daleka droga do zalogowania jako konkretny użytkownik. Warto się zastanowić czy ma to jakikolwiek sens - wybranie odpowiedniej pozycji z menu gruba niewiele się różni od wybrania nazwy użytkownika z ekranu logowania.

arctgx

  • Gość
Uruchomienie dla określonego uzytkownika
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-02-22, 13:11:37 »
Jeśli chcesz zrobić to, by każdy z użytkowników miał włączony osobny zbiór usług, to wtedy jest sens tworzenia osobnych poziomów uruchamiania. Jeśli tylko chcesz uniknąć wpisywania nazwy użytkownika, to chyba (zgodnie z darkdancerem) szkoda zachodu.

Jeśli jednak chcesz koniecznie zabawić się we własne rozwiązanie, wypróbuj dopisanie do linii poleceń jądra wpisów typu user=user1 (systemowo w Grubie 2: /etc/default/grub (w Mandrivie może leżeć gdzie indziej) + np. /etc/grub.d/41_twój_skrypt + update-grub, jednorazowo: /boot/grub/grub.cfg), a potem wyciągnięcia ich z /proc/cmdline w stworzonym przez siebie skrpyciku startowym zastępującym *dm (np. kdm). To raczej pretekst do edukacji niż szybki sposób na rozwiązanie.