Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Distro do użytków dla mniej zaawansowanego  (Przeczytany 4110 razy)

Telemah

  • Gość
Distro do użytków dla mniej zaawansowanego
« dnia: 2011-02-01, 19:13:54 »
Dysponuję starawym Sprzętem mianowicie:

Celeron 1,2Ghz, 320MB_Ram,20GBHDD grafika zintegrowana - intel815EP
Płyta obsługuje już ata100 dysk mały ale to już dysk 7200rmp.K.Dźwiękowa SBLive_Gold.Ramu mogę dodać do 512MB więcej już ten chipset nie obsłuży procka nie ma sensu wymieniać bo płyta obsługuje max P31400Mhz ten celeron co mam to już tualatin więc wiele nie zyskam :D Windows XP chodzi na tym w miarę ale niestety nie mam legalnego systemu więc pozostaje linux.Komputer stoi w mojej "kańciapie" gdzie sobie lubię polutować podłubać w mechanice precyzyjnej i takie tam tak więc chciałbym bym mógł na nim:

Odpalić jakąś w miarę dzisiejszą przeglądarkę www
Obejrzeć pdf-y ,DJVU i pliki graficzne
Napisać coś , wydrukować sobie datasheet czy też wzór płytkli drukowanej (tylko z pliku PDF czy JPG nie będę drukował ze spec. programów do projektowania)
wypalić backup na cdrw
włączyć sobie jakąś mp3-jkę dla umilenia czasu  

Ps.Fajnie by było jakbyście zaproponowali jakiś lekki program do robienia prostych rysunków najlepiej jakby obsługiwało też grafikę wektorową.

Distro powinno być w miarę łatwo konfigurowalne instalacja dodatków/aplikacji tylko za pomocą pakietów Niczego wiecej nie wymagam od systemu środowisko graficzne
jakieś lekkie xfce albo lxde .Kiedyś miałem linuxa z kde i mi pasił ale chyba z takim sprzętem nie mam co myśleć o kde w nowym distro :D

Ps.Instalowałem najnowsze xubuntu ale nie działały mi X-y jakąkolwiek bym nie wybrał rozdzielczość i odśw. to wywalało mi pionowe pasy i monitor piszczał  !!!
Odpalałem DSL-a z liveCD i nie było problemów ! Ki grzyb z tym Xubuntu że x-y nie chcą trybić??

aha ma być desktop a nie livecd na siłę wrzucony w hdd , kiedyś próbowałem tak zainstalowanego knoppixa i ciągle mu coś tam brakowało :D

Ps.Mam płytkę debiana "netinstall" sprzed niecałych 2 lat i adresy z repo nie działają i instaluje mi sie tylko goła konsola !! Czemu ??

lukaso666

  • Gość

Pisarz

  • Gość
Distro do użytków dla mniej zaawansowanego
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-02-01, 20:24:31 »
Mam gdzieś Pentium III Tualatin, całkiem fajny sprzęcior, nawet Windows 7 śmiga bez okrajania.

Cóż, ale to Celeron. Niskobudżetówka, nie mam z nimi dobrych doświadczeń. Jeśli chcesz coś okropnie lekkiego, to dystrybucje z XFCE są fajne. Ale jeśli stawiasz na kompletny minimalizm (i też superprędkość) to oczywiście Fluxbox lub Openbox. Fakt jest taki, że ja kiedyś swojej starej maszynki z Pentium II używałem do pisania opowiadań (w tamte wakacje, co niedawno były), na Fluxbuntu. Jeśli nie przeszkadza Ci fakt, że ostatnia wersja była 7.10 i system nie jest już rozwijany, to polecam (spoko, kiedyś jakąś betę Opery 10.50 odpalałem na jakimś sprzęcie z tym systemem). Używałem i muszę stwierdzić, że całkiem fajnie działał. Ba, nawet szybciej niż teraz Ubuntu 10.04 na iMaku G3 (XFCE).

Ale, Ubuntu to nie jest system do nauki Linuksa, więc by nie zostać zlinczowanym przez fanatyków Debiana i innych dystrybucji, informuję - jeśli chcesz poznać głębiej system, wgraj cokolwiek innego, byle z tymi środowiskami graficznymi (XFCE, Fluxbox, Openbox).

Słonik1963

  • Gość
Distro do użytków dla mniej zaawansowanego
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-02-02, 01:20:03 »
Witam.

Fanatykiem Debiana nie jestem (używam go od nastu lat), po prostu pasuje mi do "wszystkiego".

Jakie distro - nie ważne, byle okazało się odpowiednie dla konkretnego zastosowania (oczywiście polecam Debiana instalowanego jako minimal z dograniemk potrzebnych pakietów w następnej kolejności).

Niestety instalacja w wersji minimal wiąze się z koniecznością konfiguracji w konsoli (przynajmniej do czasu zainstalowania x-sów i środowiska graficznego), lecz nie sądzę, by był to problem.

DSL - to mini Knoppix, zatem system oparty  o Debiana - pakiety dostępne są zawsze, jedynie trzeba wpisać odpowiednie repo.

Co mogę więcej dodać - praktyka czyni mistrzem.
Próbuj - coś na pewno znajdziesz odpowiedniego dla Siebie.

krzychu.qn

  • Gość
Distro do użytków dla mniej zaawansowanego
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-02-03, 19:36:02 »
hehe lukaso666 fajne linki też muszę się nauczyć takie robić;P się przyda

sasha666

  • Gość
Distro do użytków dla mniej zaawansowanego
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-02-03, 22:54:17 »
Cytat: krzychu.qn
hehe lukaso666 fajne linki też muszę się nauczyć takie robić;P się przyda
Bardzo proszę

P.S. czemu na podglądzie widzę "klik" na link a w poście go nie ma...??;/