Nowe posty

Autor Wątek: USB/BURG instalowanie gruba na pendrive  (Przeczytany 4444 razy)

starach

  • Gość
USB/BURG instalowanie gruba na pendrive
« dnia: 2010-10-19, 01:37:34 »
Cześć,

Udało mi się ściągnąć i w lekkich bulach skompilować BURG'a ( GRUB z ładnym UI ). Nie wykonywałem make install w obawie, że nowa wersja gruba nadpisze mi obecną i nachrzani coś z plikami konfiguracyjnymi i w rezultacie nie będę mógł uruchomić systemu. Cały proces przeprowadziłem na openSUSE które jeszcze na dodatek wypisuje mi informację że grub-install nie jest wspierany. Dlatego chcąc zainstalować GRUB na USB wchodzę do katalogu /usr/src/grub/bin_pc i stamtą wykonuję polecenie grub-install --no-floppy --root-directory=/mnt/usb /dev/sdb które informuje mnie że w katalogu /usr/sbin/ nie ma pliku grub-set-default. Nic dziwnego że go nie ma skoro go nie zainstalowałem... no i teraz moje pytanie... czy da się uruchomić jakoś ten program instalacyjny obchodząc ten problem i nie instalując GRUB'a lub jak zainstalować nową wersję GRUB'a żeby nic mi on nie namieszał w master boot record i/lub systemie bootującym systemu operacyjnego?

Ksanderon

  • Gość
USB/BURG instalowanie gruba na pendrive
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-01-05, 20:55:08 »
A może taki kombajn jak GRUB nie jest Ci wcale potrzebny? Przypominam, że istnieją jeszcze inne bootloadery, które dużo łatwiej zainstalować, skonfigurować i używać. A czasem nawet pozwalają na wyświetlanie grafiki i mają całkiem fajne, intuicyjne opcje konfiguracyjne. Taki syslinux na przykład, trochę chęci i można cuda robić.