Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: OpenBox skróty wyłączenie  (Przeczytany 8012 razy)

kernel_loops

  • Gość
OpenBox skróty wyłączenie
« dnia: 2011-02-13, 16:14:31 »
Używam lxde, w którym ten menadżer jest domyślnie.
W ./config/openbox jest jego plik konfiguracyjny. Zakomentowałem jeden fragment, żeby wyłączyć pewną funkcję, bo koliduje ona z innymi aplikacjami:



Ten skrót przestaje działać faktycznie ale jest cały czas "zarezerwowany" tzn. np. w blenderze nie mogę go wykorzystać do obracania obiektów, podobnie ma się sprawa w wings3d i prawdopodobnie, analogicznie ten sam problem pojawi się w każdej innej aplikacji.
Jak mogę skutecznie "zwolnić" jakąś kombinację klawiszy tak żeby inne aplikacje mogły z nich skorzystać?

arctgx

  • Gość
OpenBox skróty wyłączenie
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-02-13, 23:22:27 »
U mnie też tak jest, ale... nie wiem dlaczego chcesz obracać tą kombinacją. Jest to inna akcja od obrotu za pomocą środkowego klawisza (w razie braku można go emulować w Xorg)? Nie używałem Blendera przez dobry kawał czasu.

Jako zwykły użytkownik wygodnie odpaliłem serwer Xorg poleceniem xinit. Nie mam pliku ~/.xinitrc, więc dostałem surowe środowisko z xtermem jako jedynym klientem (zatem bez menedżera okien), a z niego z kolei Blendera. Lewy Alt z trzymanym lewym klawiszem myszy nie dają obrotu podczas przeciągania kursora. Sprawdź tak sobie Wings3D.

Openbox nie wydaje się więc mieć na to wpływu.

Twórcy Gimpa poradzili sobie z problemem tak, że chwilowe włączenie przesunięcia warstwy (w narzędziu przesuwania) można włączyć w jednych systemach samym Altem, w innych dodatkowo z Shiftem.

kernel_loops

  • Gość
OpenBox skróty wyłączenie
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-02-14, 20:41:05 »
Dzięki za odzew.

Tak, domyślnie rotacja jest pod środkowym klawiszem (scroll) ale to jest niewygodne dlatego jest w blenderze taka funkcja jak emulate 3button mouse (używam tego od zawsze i pod windowem i pod linuxem), którą uzyskuje się właśnie przez alt +lmb i tu jest właśnie ten problem. Np. shift + alt + lmb działa tzn. dokonuje translacji jakiegoś obiektu. Dlaczego działa ?? Chyba właśnie dlatego, że w pliku konfiguracyjnym openboxa w ogóle nie ma takiej kombinacji, ale gdyby jednak była tam domyślnie, problem byłby ten sam.

Dodam, że pod kde, gnome itp. ten problem nie występuje dlatego podejrzewam, że jest to związane z openboxem. To niby trywialna bzdura ale nie wiem jak sobie z tym poradzić.

Jeśli ktoś miałby chwilę czasu i trochę chęci, niech ściągnie z oficjalnej strony blendera wersję beta (tar.bz2) wypakuje i od razu odpali program (ewentualnie może wołać o jakąś dodatkową niewielką paczkę). Po uruchomieniu, lewy dolny róg(ldr) -> user pref. -> input -> emulate 3button,  następnie ldr -> 3d view  i teraz niech dokona rotacji/translacji w wyżej opisany sposób i zobaczy  co się będzie dziać. Może ktoś wpadnie na jakiś pomysł.

Dziękuję z góry za zainteresowanie.

kernel_loops

  • Gość
OpenBox skróty wyłączenie
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-02-15, 21:44:12 »
Jak zwykle sam sobie pomogłem.
Nie znalazłem nic lepszego niż modyfikacja istniejących wpisów, używając zamiast alt np. super key:

     
       
       
     

     
       
     

     
       
     


Nie to co chciałem ale przynajmniej zwalnia klawisz alt więc można go używać z myszą w blenderze itp.