Nowe posty

Autor Wątek: Jaki system i soft dla malej firmy?  (Przeczytany 4450 razy)

semmac

  • Gość
Jaki system i soft dla malej firmy?
« dnia: 2011-01-30, 22:06:32 »
Witam, mam następująca sprawę: otwieram małą firmę i chciałbym dobrać odpowiedni soft, w taki sposób, żeby był łatwy do obsługi (nawet dla kobiet) no i legalny.

Proszę o poradę co wybrać

system (może Ubuntu? Ale są problemy z instalacja javy), musi mieć możliwość ewentualnego uruchamiania programów przeznaczonych pod windowsa

program księgowo magazynowy – „Left Hand”wygląda obiecująco. Szczególnie, że kupując wersję podstawową, po ewentualnym rozwoju firmy nie powinno być problemu z migracją danych do wersji bardziej rozbudowanej (tak mi się wydaje)

soft biurowy – open office chyba załatwia sprawę jeśli chodzi o legalność

Ogólnie wszelkie porady nawet odbiegające od pytań powyżej są mile widziane.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaki system i soft dla malej firmy?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-01-31, 08:20:10 »
Cytat: semmac
Witam, mam następująca sprawę: otwieram małą firmę i chciałbym dobrać odpowiedni soft, w taki sposób, żeby był łatwy do obsługi (nawet dla kobiet) no i legalny.
Proszę o poradę co wybrać
Mało danych.
Spróbuję się domyśleć na podstawie własnego doświadczenia.
Tak więc ( biorąc pod uwagę kobiety i bez urazy ):
Ubuntu 10.04 LTS ( ma kilkuletrnie wsparcie - ściągasz  z automatu aktualizacje )
Podłączenie do netu - tu zależy co masz, jeśli neostrada tp lub netia - program linnet w dziecinnie prosty sposób Ci w tym pomoże - poszukaj w sieci.
Jeśli inne połączenie - szukaj w sieci.
Serwer i sieć biurowa - no problem - konfiguracja - szukaj w sieci lub weź kogoś kto Ci to ustawi.
Wcześniej sprawdź czy sprzęt, który posiadasz działa na Linuksie ( google.pl ), choć w dzisiejszych czasach mało prawdopodobne jest aby coś nie działało.

Fax, skanowanie, drukowanie - szczerze polecam urządzenia wielofunkcyjne firmy Brother - wsparcie i  sterowniki na stronie firmy - sprzęcik działa bez problemów.

Cytat: semmac
system (może Ubuntu? Ale są problemy z instalacja javy), musi mieć możliwość ewentualnego uruchamiania programów przeznaczonych pod windowsa
Java to żaden problem jak coś to pomogę dobrym i sprawdzonym sposobem,  linka mam gdzieś na pendrive i nie chce mi się teraz szukać.
Natomiast jakikolwiek Linux nie ma obowiązku współpracować z oprogramowaniem dla Windows'a, choć wiele rzeczy odpala za pomocą np.  kilku dodatkowych aplikacji.
Cytat: semmac
program księgowo magazynowy – „Left Hand”wygląda obiecująco.
Tylko to - niestety trochę to kosztuje, ale coś za coś.
Cytat: semmac
soft biurowy – open office chyba załatwia sprawę jeśli chodzi o legalność
Wszystko 100% legal i mnie absolutnie wystarcza.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

semmac

  • Gość
Jaki system i soft dla malej firmy?
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-01-31, 18:46:56 »
Jeśli chodzi o podłączenie do sieci nie ma problemu – łącze stałe.
Serwer i sieć biurowa – na razie odpada (zaczynam skromnie dwie osoby, jeden komp)
Sam system myślałem, zainstalować na dysku zewnętrznym i startować laptopa z tego dysku (Windows jest legalny ale to OEM do domowego użytku).
 
O urządzeniu wielofunkcyjnym już pomyślałem, ale czy oprócz Brother możesz mi polecić coś innego (nie chciałbym się tylko jedną firmą sugerować)?
 
Co do Windy na Linuxie to pisałem to w ramach pewnej asekuracji (jakiś łatwy i darmowy emulator), gdyby zaszła taka konieczność (bodajże program do ZUSU albo do US jest tylko pod Windowsa).
 
Jeszcze jedno pytanie: program pocztowy – który z wielu wybrać (łatwość użytkowania i ilość funkcji) – kiedyś korzystałem z Eudory – całkiem ok., a teraz w pracy z Outlook-a (nie narzekam)?

Słonik1963

  • Gość
Jaki system i soft dla malej firmy?
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-01-31, 19:18:44 »
Witam.

Jeśli do firmy - to może jednak zastanów się na postawieniem serwera (distro Linuksa + LeftHand na nim) na pewno nie zaszkodzi.

Laptopa używaj wtedy jedynie jako terminala dla serwera.

Wszystko to jednak na pewno z pomocą informatyka potrafiącego nie tylko zainstalować, lecz przede wszystkim "dostroić" do potrzeb.

Instalacja standardowa - nie na wiele się zda - Linuks to nie windows (choć wcale nie jest taki trudny jak to mogłoby się wydawać).

A jeszcze jedno - serwerem nie musi być jakaś "wypasiona" maszyna (na początek).
Jednak doradzam pomoc osoby znającej temat (i sytuację).

Ja stawiałem serwer linuksowy na komp[ie z P700, 384GB RAM ECC i dyskiem 40GB (co prawda Oracle, PostgreSQL, LigthTPD, PHP5), do prezentacji jako praca dyplomowa na uczelni. Dla naszej grupy (trzy osoby, każda w innym mieście) - wystarczył.

Urządzenie wielofunkcyjne - oprócz Brothera są inne firmy - przy zakupie można pytać sprzedawców, wziąć ze sobą jakies LiveCD z linuksem i sprawdzić w razie czego.

Pozdrawiam.
Tomasz