Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Problem z mp3 :(  (Przeczytany 8726 razy)

Mangusta

  • Gość
Problem z mp3 :(
« dnia: 2011-01-29, 13:50:26 »
Witam, pomóżcie dobrzy ludzie bo nie ma dla mnie ważniejszej rzeczy na świecie niż muzyka. Po raz pierwszy od chwili przejścia na Linuxa chciałem dziś sobie "zmodernizować" skład mojego mp3 i okazało się że po podłączeniu USB Debian go w ogóle nie widzi  ! ! ! ! :( Mp trójka się ładuje przez USB i ładowanie działa jednak nigdzie nie wykrywa jej jako nośnika. POMOOOCYYYY ! ! ! To dla mnie bardzo ważna sprawa ...
Pozdrawiam.

Online Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-01-29, 14:44:57 »
A może rozwiejesz mgłę tajemniczości otaczającą o jakie MP3 chodzi?

Bo my jak w tym kawale...
- Puk, puk!
- Kto tam?
- Do du*y z takim jasnowidzem!
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Mangusta

  • Gość
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-01-29, 14:47:28 »
Hehe pięknie napisane ;) Ale właśnie drogą zaiste nieludzko wytężonych przemyśleń wpadłem na ów pomysł samodzielnie :) Chodzi o Samsunga YP-K3J
Pozdrawiam ;)

Pisarz

  • Gość
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-01-29, 16:11:37 »
Fajne urządzonko, chociaż mniejsza funkcjonalność niż mojego Larka Muvee (nie ma radia, nagrywania i odtwarzania .amv).

A pendrajw jakikolwiek Ci pod Debianem działa? Znajomy kiedyś miał problem z tym, że nie montowały mu się automatycznie urządzenia (pendrajwy i takie tam) pod Debianem.

Online Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-01-29, 16:12:20 »
Standardowo to urządzenie nie jest widziane jako nośnik usb tylko jako urządzenie multimedialne MTP.
1. Jeden z artykułów: http://people.uleth.ca/~daniel.odonnell/Blog/unlocking-the-samsung-yp-k3j-for-use-with-as-a-usb-mass-storage-device-with-ogg-vorbis-support
2. Drugi z artykułów: http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-556945.html
3. Trzeci z artykułów: http://www.cosy.sbg.ac.at/~shuber/misc-samsungk3.php
Generalnie protokół MTP jest kiepsko wspierany przez Linuksa, artykuły 1 i 2 są o flashowaniu czytnika do wersji widzianej jako usb-storage i dodatkowo obsługującej format OGG, trzeci o użyciu nieco kulawej libmtp przez fuse.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Pisarz

  • Gość
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-01-29, 16:18:37 »
@pkraszewski,
To urządzenie nie obsługuje MTP, z tego co widziałem na stronie Samsunga. Ew. jestem ślepy.
Mi MTP działało dobrze, jak miałem GoGear'a Philipsa, ba - nawet lepiej niż na XP'eku.

Mangusta

  • Gość
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-01-29, 16:25:38 »
Radio mam i przeglądarkę zdjęć ale nagrywania faktycznie nie. Naczytałem się już właśnie o tym mtp i zdążyła mnie głowa rozboleć. Że też mp3 nie może być tu normalnie widoczna jako dysk wymienny ... Coś nawet już pogrzebałem (choć absolutnie nie mam pojęcia co) i doszedłem do tego że w Amaroku widać część zawartości mp trójki. Nie pokazują się wszystkie kawałki nie wiem dlaczego (???) i kilka zdołałem przenieść do niej z kompa. Choć i tu były problemy. W kompie mam wszystko normalnie tzn. Wykonawcę i tytuł a do mp3 przeniosły mi się wszystkie oprócz jednego pod "nieznany tytuł, nieznany wykonawca". Nie wspominając o tym że nie dało rady zaznaczyć wszystkiego i przenieść tylko trzeba było się bawić pojedynczo i to po kilka powtórzeń. Poza tym i tak jednego nie mogę przenieść gdyż system uparcie twierdzi iż on już jest podczas gdy go nie ma ani pod nieznany ani normalnie.

Edit- Pkraszewski, przejrzałem linki od Ciebie. Podsumuję to tak, w dwóch pierwszych trzeba skorzystać z Windowsa a do niego nie mam dostępu. Myślę że gdybym sobie pozostawił go jako drugi system na kompie to powtórnie stałby się "tym pierwszym" i to dość szybko. Nie mogę więc z nich skorzystać. Trzecia opcja jest tak dziwna że nawet nie wiem od której strony ją ugryźć. Zapytam więc inaczej- jakie mp3 chodzi bez problemu pod Linuxem i jest wykrywane jako dysk przenośny ? Coś w stylu pendriva ?

Pisarz

  • Gość
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-01-30, 00:04:09 »
Było coś takiego jak mtpfs czy coś takiego, prawdopodobnie tego potrzebujesz. Jeśli wgrałeś już to i masz libmtp (wymagane), prawdopodobnie trzeba zrobić to (dziwne, mi działało bez tego).

sudo su
cd /media
mkdir mp3
mtpfs -o allow_other mp3/

I teoretycznie powinno wykryć, wyświetlić ikonkę na pulpicie czy coś (ew. trza będzie wchodzić przez /media/mp3, lepszy rydz niż nic. Od tego momentu, gdy podepniesz mp3 trza będzie wklepać
sudo mtpfs -o allow_other /media/mp3

Pewno da się dodać do jakiegośtam pliku (nie mogę sobie teraz przypomnieć) odpowiednią linijkę by się samo montowało.

Online Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-01-30, 14:38:24 »
Cytat: Pisarz
@pkraszewski,
To urządzenie nie obsługuje MTP, z tego co widziałem na stronie Samsunga. Ew. jestem ślepy.
Ew. Samsung uważa, że g*o użytkownika powinien protokół obchodzić (najlepsze tradycje, prosto od Apple). Są 2 wersje firmwaru: stare chodzą po MTP (niezależnie od tego co twierdzisz), nowe są widoczne jak pendrive.

Tu jest tutorial flasha po polsku: http://pdaclub.pl/forum/hyde-park/zmiana-firmware-w-samsungu-yp-k3/
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Mangusta

  • Gość
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-01-30, 15:39:26 »
Cytat: Pisarz
@pkraszewski,
Ew. Samsung uważa, że g*o użytkownika powinien protokół obchodzić
Generalnie nie sposób się z tym nie zgodzić. Klient kupuje i "to ma działać" reszta go "piiiii" obchodzi i to jest normalne. Resztą niech się producent interesuje i programista sprzętu. Ja nie jestem żadnym z nich tylko ewentualnym ich klientem.
Wychodzi więc na to iż muszę się zaopatrzyć w jakieś nowe mp3 które będzie dla Linuxa kolejnym pendrivem :)

Online Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-01-30, 19:20:12 »
Wychodzi więc na to iż muszę się zaopatrzyć w jakieś nowe mp3 które będzie dla Linuksa kolejnym pendrivem
Albo go zaktualizować, nie wiem czemu tak się bronisz rękami i nogami...
Klient kupuje i "to ma działać" reszta go "piiiii" obchodzi i to jest normalne.
Chyba, że klient jest świadomy i jeżeli producent nie stosuje powszechnie dostępnych standardów, protokołów i formatów plików to wybierze produkt innego producenta do którego nie będzie potrzebował "jedynego słusznego" programu narzędziowego.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Mangusta

  • Gość
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-01-30, 19:39:54 »
Jeżeli chodzi o aktualizację to bardziej już chyba nie mogę zaktualizować mojego Debiana. Zgodnie z poradą w innym temacie przeszedłem dziś z wersji stabilnej na Sid-a. Wszystkie stabilne repozytoria usunąłem i wrzuciłem sidowe. Powiem szczerze iż po updacie, upgradzie zainstalowały się 4 nowe pliczki, trwało to moment. Generalnie nie zmieniło się absolutnie nic.
Nie mam więc pojęcia jak mógłbym uaktualnić ten system. Ja się nie bronię przed tym tylko nie mam zielonego pojęcia jak się aktualizuje poza update i upgrade (???) Według mnie te polecenia właśnie aktualizacji służą. Tym bardziej jeśli są repozytoria z najnowszym oprogramowaniem czyli sidowe.

Edit- doszło do "niewielkiej" pomyłki, że z mojej winy to wiadomo ;) i pracuję nad nią. Być może wszystko zadziała idealnie.

Online Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #12 dnia: 2011-01-30, 22:24:55 »
Zaktualizować odtwarzacz nie Debiana...
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Pisarz

  • Gość
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #13 dnia: 2011-01-31, 16:43:48 »
@pkraszewski,
Tyle, że iPod (czy tam iPhone i iPad) ma swój specjalny, Apple'owski protokół, a nie żaden MTP czy UMS (USB Mass Storage). Przecież nie będą pisać ciągle "Urządzenie łączy się z komputerem używając naszego wykombinowanego protokołu".
Jeśli stara wersja odtwarzacza bazowała na MTP, a potem zmienili na UMS, to możliwe że po prostu podali specyfikację nowej wersji.

Fakt, nie lubię MTP. Na Maku się nie połączysz, jedynie Linux (dziwne, że ten Samsung nie działa, bo mój stary GoGear został od razu wykryty, ale to już czwarty raz mówię) lub Windows, ale dopiero od XP SP2 i WMP10.


Idę do kibla.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Problem z mp3 :(
« Odpowiedź #14 dnia: 2011-01-31, 18:24:52 »
Ten wątek zamykam - dyskusja toczy się w osobnym.
Właściwie to powinien być z tego powodu /dev/null, ale niech będzie na imię Wojtuś :)
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version