Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: problemy ze stabilnościa systemu Ubuntu 10,4  (Przeczytany 4104 razy)

polaff

  • Gość
problemy ze stabilnościa systemu Ubuntu 10,4
« dnia: 2011-01-22, 12:40:38 »
Na początek moze sie przywitam bo mimo iz konto mam od bardzo dawna to dopiero zaczynam się tu odzywać:)

Od 24.12.2010 mam zainstalowanego ubu 10,4 mimo iz uzywam specjalizowanego softu pod winde postanowiłem wrócic po kilkuletniej przerwie do pracy na linux i WINE.
Z windy zrezygnowałem bo znudziła mi sie ta "legendarna stabilność" tego "systemu operacyjnego".
Kiedyś bawiłem sie linuxem i wpaminam go jako stabilny system i wspaniałą pomoc na forach całkiem inną niż na forach windy gdzie triumfowała bufonada.
Niestety rozczarowałem sie podwójnie bo zarówno ubuntu jak na razie mnie zawodzi niestabilną pracą jak na forum ubuntu.pl nie za wiele uzyskałem pomocy.

Problemu, które mialem do tej pory są niby błahe, ale raczej typowe dla winzgrozy a nie linuxa. Najczęściej spotykałem prawdziwe pierdoły typu znikanie przycisków np. przełaczających pomiędzy pulpitami, bez sensu mrugająca kontrolka od włączania karty wi-fi (jak karta jest włączona świeci na niebiesko jak wyłączona na pomarańczowo - pod linuxem miga sobie całkiem nez sensu) itp.

Przedwczoraj podczas pracy "bez obciążenia" komp zaczol się grzać aż sie wyłączył. od tamtego momentu cały czas obciązenie procesorów wyglądało tak:

http://picasaweb.google.com/lh/photo/F-YMvcKiduqhusYMFOXBiA?feat=directlink

i tak :

http://picasaweb.google.com/lh/photo/EiXEH4RY4dIdXYpnYjmREw?feat=directlink

przy czym wydajność kompa była raczej zgodna z tym co pokazywał monitor systemu a nie TOP.

Wczoraj podczas uruchamiania kompa wybrałem w menu grub starszą wersję kernela i okazało się że to rozwiązało problem. Teraz już uruchamiam kompa na tym nowszym i też jest ok - tylko jak długo to potrwa?
Wczoraj jeszcze znikały mi paski z gnoma najpierw dolny - restart, potem górny - restart a potem oba po kolejnym restarcie wszystko wróciło do normy...

Co mi proponujecie format i instalkę ubuntu 10.10 jeśli tak to proszę o radę jak odzyskać e-maile z thunderbird'a
Czy może jakieś inne super rozwiązanie...?

ra-v

  • Gość
problemy ze stabilnościa systemu Ubuntu 10,4
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-01-22, 13:44:55 »
Cytuj
Z windy zrezygnowałem bo znudziła mi sie ta "legendarna stabilność" tego "systemu operacyjnego".
Ale WinXP SP3 przyznam że jest ok.

Ad screen 1 - używaj zawsze top-a, ten monitor też obiąża procka.

Ad screen 2 - naciśnij klaiwsz [1] (jeden), tobaczysz jak się rozkłada moc na rdzenie.

Co zrobić? Na razie wyłącz compiza poprzez polecenie
metacity --replace
i zobacz co się dzieje.


Przy okazji powiedz jaka grafika i jakie sterowniki (skąd pobrane).

polaff

  • Gość
problemy ze stabilnościa systemu Ubuntu 10,4
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-01-22, 14:14:10 »
problem w tym, że na lapku mam licencje na Vi$te a to shit. z racji prowadzenia firmy chcę mieć jak najwięcej legalnego softu a nie chcę płacić za niedorozwinięty "system".
Sugerujesz że powodem malej stabilności jest compiz...? Możliwe, chociaż szkoda bo ładny jest miło sie pracuje z tymi efektami.
Chyba najbardziej martwi mnie fakt, iż problem zniknął bez mojej ingerencji w cokolwiek. Teraz nawet jak bym wcisnął 2 to i tak nic się nie dowiem bo problem zniknął i chwilowo nic się nie dzieje.
Trochę się boję, że skończyć się to może utratą danych lub innym dramatem.

Jeśli chodzi o sprzęt to pracuję na Compaq presario cq 71 150 EW, a dokładniej to:

http://picasaweb.google.com/lh/photo/Ee4hwLUQtZydwou4NiCuhw?feat=directlink


http://picasaweb.google.com/lh/photo/OuNmh9OT-PdGUYYXuvBuPg?feat=directlink

polaff

  • Gość
problemy ze stabilnościa systemu Ubuntu 10,4
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-01-22, 15:28:04 »
http://picasaweb.google.com/lh/photo/lb_chV2-GCF-awdsPZ8Bkw?feat=directlink

chyba problem tkwi w konfiguracji serwera x-ów...?

ra-v

  • Gość
problemy ze stabilnościa systemu Ubuntu 10,4
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-01-22, 20:26:00 »
@polaff, ja bym się zgodził.

@polaff, czyli tak jak jest napisane, uruchom jako root konfigurację NVIdisa z poziomu roota.

Poza tym moje powyższe polecenie nic nie ustawia, ono tylko zamieni na chwilę compiza na metacity, a po kolejnym zalogowaniu powinien wrócić do Compiza. Po prostu poprosiłem żeby tylko sprawdzić czy czajnik przestanei wrzeć na Metacity.

polaff

  • Gość
problemy ze stabilnościa systemu Ubuntu 10,4
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-01-23, 13:29:06 »
chwilowo jest ok. Reinstalacje sterów karty graficznej zrobiłem.

polaff

  • Gość
problemy ze stabilnościa systemu Ubuntu 10,4
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-01-24, 12:22:47 »
zapomniałem podziękować za pomoc.

Jak na razie już trzeci dzień jest ok.
Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam!!!

Przemek.