Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Debian Lenny, Skype i kamera.  (Przeczytany 20135 razy)

Mangusta

  • Gość
Debian Lenny, Skype i kamera.
« dnia: 2011-01-15, 22:46:57 »
Witam, zainstalowałem, choć moja rola ograniczyła się do wpisania kodu podanego przez osobę znającą się na rzeczy, Skype ale kiedy w opcjach, w zakładce Urządzenia wideo klikam Test zapala się dioda obok kamerki (jest to kamerka wbudowana w laptopa) a wewnątrz większego czarnego okna pokazuje się mniejsze szare. Żadnego obrazu. Czym to może być spowodowane ?
Pytanie kolejne- znacie może jakieś dobre podręczniki online dla Debiana ? Najlepiej oczywiście w języku polskim bo w googlach to ... Przed chwilą szukałem czegoś na temat nie działającej kamery w Skype dla Debiana (tutaj również szukałem) i stwierdziłem że bez napisania się nie obejdzie.
I pytanie ostatnie, to może być głupie ale zapytać muszę, chcę coś zainstalować (to tylko pytanie), skąd mam wiedzieć jakie archiwa muszę do tego czegoś ściągnąć ? Skąd wiedzieć co muszę załadować żeby szło dany program zainstalować ?
Pozdrawiam.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-01-15, 23:09:51 »
Wpisz w terminalu
LD_PRELOAD=/usr/lib64/libv4l/v4l2convert.so skype
albo
LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l2convert.so skype
Skype masz 32b czy 64b- bo powinieneś mieć tego drugiego.

P.S. Dużo o debianie masz na stronach:
http://dug.net.pl/
http://www.debian.org/
A także na forum
http://ubuntu.pl/

Poprawiłem kropki -kopiowałem z notatnika i nie spojrzałem....

Mangusta

  • Gość
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-01-15, 23:32:37 »
Witam, dzięki za odpowiedź. Zaraz będę próbował dokonać cudu ;)
Przy okazji, wiesz może w jaki sposób w Debianie wyświetlić coś w stylu Windowsowego menedżera urządzeń ? To znaczy pełen spis wnętrzności kompa, typ karty graficznej, dźwiękowej itd ? Nigdzie w Googlach nie znalazłem i mam z tym problem.

A Skype mam 32 bitowego bo, według mojego doradcy, na 64 nie ma.

A co do kodów to jest błąd -

Debian:/home/mangusta# LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l2convert.so skype.
bash: skype.: command not found
Debian:/home/mangusta# LD_PRELOAD=/usr/lib64/libv4l/v4l2convert.so skype.
bash: skype.: command not found

  • Gość
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-01-16, 07:48:06 »
Cytuj
znacie może jakieś dobre podręczniki online dla Debiana ?
Tutaj masz tutoriale znalezione w sieci => http://debian.2ap.pl/page.php?5

Mangusta

  • Gość
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-01-16, 10:57:44 »
Witam, dziękuję bardzo i pozdrawiam.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-01-16, 11:07:18 »
Cytat: Mangusta
A co do kodów to jest błąd -

Debian:/home/mangusta# LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l2convert.so skype.
bash: skype.: command not found
Debian:/home/mangusta# LD_PRELOAD=/usr/lib64/libv4l/v4l2convert.so skype.
bash: skype.: command not found
Małe nieporozumienie wystąpiło jak widzę.
Mianowicie wpisz jeszcze raz te polecenie, ale bez znaku kropki po wyrazie skype ( czyli bez kropki na samym końcu ).
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Mangusta

  • Gość
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-01-16, 15:49:29 »
Witam, niestety brak kropek również nie pomógł. Po wpisaniu kodu włącza się Skype lecz również bez obsługi kamery. W opcjach (funkcja test również bez zmian)
W konsoli natomiast wygląda to tak:

Debian:/home/mangusta# LD_PRELOAD=/usr/lib64/libv4l/v4l2convert.so skype
ERROR: ld.so: object '/usr/lib64/libv4l/v4l2convert.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.

Po tym w następnej linii nie ma już typowego "początku"- Debian:/home/mangusta# lecz jest czarny, migający punkt.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-01-16, 17:21:52 »
Spróbuj ściągnąć 64b jest na stronie skype -tylko pod ubuntu 8.04 http://www.skype.com/go/getskype-linux-beta-ubuntu-64
Otwierasz konsolę w katlogu w którym masz ściągnięty plik logujesz jako root i
dpkg -i  skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.81-1_amd64.deb
P.S. Nie mam teraz dostępu do lennego 64b ale skoro masz 32 bitowego to sprawdź czy masz zainstalowane v4l2 albo spróbuj

LD_PRELOAD=/usr/lib32/libv4l/v4l2convert.so skype

Mangusta

  • Gość
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-01-16, 20:10:12 »
Przybyłem, zobaczyłem, spróbowałem i przegrałem ... Ściągnąłem wersję dla Ubuntu, wpisałem kod i najpierw był błąd dopiero jak podałem całą ścieżkę ruszyło. Po drugim poleceniu jest błąd. Skype bez zmian- brak opcji video w oknie głównym. W opcjach po pierwszym kliknięciu na test program się wyłączył. Po ponownym uruchomieniu i kliku nic się nie zmieniło.
W oknie terminala wygląda to tak-

Debian:/home/mangusta# dpkg -i  skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.81-1_amd64.deb
dpkg: błąd przetwarzania skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.81-1_amd64.deb (--install):
 brak dostępu do archiwum: Nie ma takiego pliku ani katalogu
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
 skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.81-1_amd64.deb
Debian:/home/mangusta# dpkg -i '/home/mangusta/Desktop/Pobrane/skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.81-1_amd64.deb'
(Odczytywanie bazy danych ... 225316 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Przygotowanie do zastąpienia skype 2.1.0.81-1 (wykorzystując .../skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.81-1_amd64.deb) ...
Rozpakowanie pakietu zastępującego skype ...
Konfigurowanie skype (2.1.0.81-1) ...
Debian:/home/mangusta# LD_PRELOAD=/usr/lib32/libv4l/v4l2convert.so skype
Naruszenie ochrony pamięci
Debian:/home/mangusta#

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-01-17, 09:24:14 »
Po zainstalowaniu 64b wersji wykorzystujesz
LD_PRELOAD=/usr/lib64/libv4l/v4l2convert.so skype
Sprawdź czy masz zainstalowany moduł gspca-modules-2.6.26-2 oraz xsever-xorg-video-v4l
tak mam w moim lennym przed chwilą sprawdzałem oraz wersję pod amd skype którą musisz ściągnąć i zainstalować jak wcześniej Ci opisałem (tamtą ubuntu wersję mam pod aptosidem i kłopotów z kamerą nie mam).
 http://ace-host.stuart.id.au/russell/files/debian/lenny/skype/skype-debian_2.0.0.72-1_amd64.deb

Mangusta

  • Gość
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-01-17, 17:47:15 »
Witam, wczoraj w nocy zainstalowałem Debiana od nowa. Stwierdziłem że zacząłem wszystko od d... strony (w Synapticu poinstalowałem środowisko graficzne KDE i masę głupot żeby się pobawić z wyglądem) Naśmieciłem niepotrzebnie i postanowaiłem wszystko zacząć od nowa bo wygląd można zmienić zawsze. Dziś od rana do teraz przesiedziałem nad Poradnikiem Debiana Dla Początkujących. Czytałem, wykonywałem, zapisywałem. Nie doszedłem do końca, ba nie doszedłem nawet do połowy i muszę trochę odreagować przy czymś co nie wywołuje bólu między uszami ;)
Poradnik opisuje instalację pakietów przez dpkg. Pakietów z rozszerzeniem .deb (a więc jak najbardziej może być powyższy pakiet Skypa). Ściągnąłem go (podaną wersję 64 bitową). Znalazła się na pulpicie (po pierwszej instalacji był tam folder "POBRANE" teraz go nie ma ?). Otworzyłem więc konsolę i wpisałem dpkg -i nazwę paczki dla pewności z całą ścieżką.
Ale, jak to zwykle u mnie być musi wystąpił błąd-

Nie można otworzyć "skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.81-1_amd64.deb"

Nieobsługiwany typ archiwum.

Naprawdę czuję sie w tym momencie głupi. Jak system Debian może mi podać informację iż paczka .deb jest nieobsługiwanym przez niego typem archiwum ? Naczytałem się poradnika, poradziłem sobie z trzema kluczami przy których wyszło NO PUBKEY, pisałem, tworzyłem i weszły a z tym nie wiem co jest.
Czy żeby to zainstalować potrzebuję jakieś archiwa ? Jeśli tak to właściwie skąd mam wiedzieć jakie ? Nie została wyświetlona żadna informacja na ten temat. Przy każdej instalacji mam się domyślać i kombinować ? Na tym to polega ? Dla mnie (według poradnika) paczki .deb są gotowe od razu do instalacji. O co więc tutaj chodzi.
Przepraszam za przydługi tekst ale musiałem się "wypisać" ;)
Pozdrawiam.

Edit- wpisałem wszystko raz jeszcze i DWA RAZY kliknąłem enter, pokazały się błędy zależności. Pobawię się z tym więc i może do czegoś dojdę sam ;)

Edit2- generalnie się cieszę gdyż zainstalowałem to co trzeba, prawidłowo- w konsoli :), Skype się zainstalował, ikonka się pojawiła lecz nie idzie go włączyć. Zrestartowałem system i też nic. Po klikaniu w ikonę nic się nie dzieje, po wpisaniu w konsoli skype pojawia się komunikat-

mangusta@debian:~$ skype
skype: error while loading shared libraries: libQtDBus.so.4: cannot open shared object file: No such file or directory
mangusta@debian:~$

Co z tym zrobić to już zielonego pojęcia nie mam.
Zaobserwowałem też dziwną rzecz (po pierwszej instalacji tego nie było) kiedy w konsoli pada pytanie na temat dalszych działań - (T/n) kiedy wpisuję T albo t wychodzi mi komunikat iż jest to niepoprawna opcja a dalej mam wyświetlone wszelkie możliwe opcje odpowiedzi. Klikam więc kolejny raz (bez wpisywania ani t ani n po prostu klikam enter i proces zaczyna się odbywać. Co ciekawe, kiedy wpisałem raz "n" to proces został przerwany. Może wkradł się jakiś błąd podczas instalacji gdyż kilka razy (po wstępnym wybraniu języka polskiego) w trakcie instalacji włączał się język angielski. Musiałem powracać w menu instalatora do wyboru języka i dalej szło po Polsku do pewnego czasu i znowu trzeba było poprawiać. Czy może to być jakiś błąd ? Może lepiej od razu trzeci raz zainstalować system ?

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-01-17, 18:21:47 »
spróbuj zamiast "T" dac "Y" lub "y". Ja tez się parę razy spotkałem z taką podmianą.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #12 dnia: 2011-01-17, 19:15:02 »
Weź jednak spróbuj tą paczkę stworzoną pod debiana 64b( /skype-debian_2.0.0.72-1_amd64.deb) . Dzisiaj tą pod ubuntu musiałem usunąć i zainstalować tą stworzoną pod debiana  - był problem z dźwiękiem ( bo to w końcu beta).

Mangusta

  • Gość
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #13 dnia: 2011-01-17, 19:54:14 »
Pod Debiana jest Skype-debian_2.1.0.81-1_i386.deb jednak tym razem też mu nic nie pasuje.

debian:/home/mangusta# dpkg -i '/home/mangusta/Desktop/skype-debian_2.1.0.81-1_i386.deb'
dpkg: błąd przetwarzania /home/mangusta/Desktop/skype-debian_2.1.0.81-1_i386.deb (--install):
 architektura pakietu (i386) nie zgadza się z architekturą systemu (amd64)
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
 /home/mangusta/Desktop/skype-debian_2.1.0.81-1_i386.deb

Edit- wersję o której napisałeś - skype-debian_2.0.0.72-1_amd64.deb zainstalowała się (zastąpiła poprzednią wersję) ale bez kamery. W momencie kliku na "test" Skype się wyłączył.

Ale bez sensu ten Skype, raz łączy raz nie, kamery nie ma, przy klikaniu na "test" w opcjach video program się wyłącza. Czy to nie może normalnie działać ?

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Debian Lenny, Skype i kamera.
« Odpowiedź #14 dnia: 2011-01-17, 21:47:01 »
Pod Debiana jest Skype-debian_2.1.0.81-1_i386.deb jednak tym razem też mu nic nie pasuje.

debian:/home/mangusta# dpkg -i '/home/mangusta/Desktop/skype-debian_2.1.0.81-1_i386.deb'
dpkg: błąd przetwarzania /home/mangusta/Desktop/skype-debian_2.1.0.81-1_i386.deb (--install):
architektura pakietu (i386) nie zgadza się z architekturą systemu (amd64)
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
/home/mangusta/Desktop/skype-debian_2.1.0.81-1_i386.deb
Jak zauważyłeś jest to paczka pod debiana 32b a nie pod 64b. Jak już zainstalowałeś paczkę podaną ze wcześniejszego postu- spróbuj wywołać skype z konsoli
LD_PRELOAD=/usr/lib64/libv4l/v4l2convert.so skype
i sprawdź kamerę.
Za szybko się załamujesz- poszukaj tematu w google.pl
skype 64b linux
to dowiesz się,że jest to wina skype i trzeba się trochę namęczyć żeby dobrze chodził.