Nowe posty

Autor Wątek: formatowanie partycji  (Przeczytany 6016 razy)

mjg94

  • Gość
formatowanie partycji
« dnia: 2011-01-14, 23:41:57 »
Co prawda zapytałem google, wikipedię itp, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na takie banały:

Chcę zaintalować na (zupełnie nowym) twardzielu dwa systemu windę i linuksa:
Czy instalując windę (na dwóch partycjach podstawowych w pierwszej kolejności) mam już utworzyć partycję rozszeżoną dla linuksa (składającej się z: "/home" ; "swap" i "/"(czyli root))?
Jak odróżnić partycję rozszeżoną od podstawowej i jak na partycji rozszeżonej utworzyć te trzy podpartycje( partycje logicze o ile sę nie mylę)
Czy może w ogóle zostawić tyle miejsca ile jest potrzebne na linuksa w spokoju przy instalacji windy, a potem zformatować je instalując Mandrivę. Ratunku!!!

ra-v

  • Gość
formatowanie partycji
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-01-15, 00:29:56 »
Cytuj
Czy może w ogóle zostawić tyle miejsca ile jest potrzebne na linuksa w spokoju przy instalacji windy, a potem zformatować je instalując Mandrivę. Ratunku!!!
Wg mnie najlepsze rozwiązanie jak nic nie wiesz.

Cytuj
Jak odróżnić partycję rozszeżoną od podstawowej i jak na partycji rozszeżonej utworzyć te trzy podpartycje( partycje logicze o ile sę nie mylę)
Po nazwach - primary / extended.

Brix

  • Gość
formatowanie partycji
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-01-15, 00:42:51 »
Najlepiej najpierw zainstaluj Windows korzystając z jego opcji niewykorzystania całej powierzchni dysku (co później prosto i intuicyjnie wykorzysta chyba niemal każdy instalator Linuksa) - ale kompletnie nie wiem jako to wygląda przy Win7.

lukaso666

  • Gość
formatowanie partycji
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-01-15, 03:59:17 »
sasha666! ratuj z linkiem! ;)

Ksanderon

  • Gość
formatowanie partycji
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-01-15, 08:49:21 »
jeśli masz duży dysk, warto jako pierwszą partycję umieścić /boot(unikniesz wtedy wielu problemów z bootowaniem), następnie windows, /(root) i swap

to by były wszystko podstawowe.

jeśli z jakiegoś powodu chcesz sobie komplikować życie to partycję rozszerzoną umieść na końcu dysku a w niej partycje, z których będziesz rzadko korzystać (swap, backup, dokumenty).

Jak dla mnie na normalnym desktopie to jest bezsensowne- jeśli ktoś ci powiedział, że jak podzielisz dysk na dużo części to będzie łatwiej odzyskać dane- to nigdy tego nie robił(niezależnie czy chodzi o windows czy linux), sam tego prawdopodobnie też nie uczynisz a niewierze, że wydasz kilka stów tylko po to aby uratować 10 zdjęć i 3 dokumenty. Z resztą dzisiaj jest księgowanie dzięki któremu awarie występują rzadziej i nawet jak coś się stanie to i tak można wszystkie ważne, zapisane wcześniej dane odczytać bez problemu przy pomocy jakiegoś liveCD. Jeśli ktoś ci powiedział, że do wymiany danych między linux a windows potrzebujesz partycji FAT to znaczy że ostatni kontakt z linuxem miał wieki temu.

mjg94

  • Gość
formatowanie partycji
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-01-15, 08:54:58 »
ok... już mi trochę rozjaśniłeś o co chodzi...
ale do czego jest partycja /boot ???

Ksanderon

  • Gość
formatowanie partycji
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-01-15, 09:19:48 »
/boot to partycja w której instalator systemu zainstaluje specjalny program zwany bootloaderem(czyli po polsku programem rozruchowym) którego celem jest uruchomienie systemu tj. załadowanie do pamięci ram niezbędnych plików i oddanie im kontroli.
tutaj szersze info : http://pl.wikipedia.org/wiki/Program_rozruchowy.

bez niego system po prostu się nie uruchomi.

Dlatego warto aby nie było z nim problemów i:

1. umieszcza się go na osobnej partycji.
2. umieszcza się go na partycji zawierającej "początek dysku"- dlaczego?- to jest temat do całkiem sporego artykułu.

mjg94

  • Gość
formatowanie partycji
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-01-15, 09:38:17 »
rozumiem że i winda i lunux mają osobne  bootloadery i są oba zaintalowane na jednej partycji /boot ....