Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Linux - lista  (Przeczytany 13721 razy)

Heurystyk

  • Gość
Linux - lista
« dnia: 2011-01-12, 22:37:04 »
Tak dla porównania:



Jak widać na załączonym obrazku są trzy główne linie Linuksa (kolejność dowolna):

DEBIAN
SLACKWARE
REDHAT

Zauważyłem często powracające pytanie na tym forum - "Jaką dystrybucje wybrać?"

Mam nadzieję iż powyższa ilustracja wniesie trochę światła w ten temat.

Jakiś czas temu zraziłem się do OpenSUse 10 - miałem olbrzymi problem z zainstalowaniem grafiki, a banda na forum od SUse zraziła mnie do reszty (nie pomagając mi, lecz wyśmiewając). W dawnych czasach próbowałem Knopixa, ale wtedy była to "ciężka artyleria" dla zatwardziałego windowsowca.
Teraz zainstalowałem sobie Mandrive 10 / KDE i jestem pod wrażeniem.

ra-v

  • Gość
Linux - lista
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-01-13, 17:51:32 »
Za pozwoleniem zakosiłem sobie na dysk. A powiedział bym że openSUSE/SUSE ma jakieś cechy wspólne z RedHat/Fedora, a jednak nie. W sumie pewnie większość jest podobnych, ale w każdej jest to "coś" innego.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Linux - lista
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-01-13, 19:25:57 »
Cytat: ra-v
Za pozwoleniem zakosiłem sobie na dysk. A powiedział bym że openSUSE/SUSE ma jakieś cechy wspólne z RedHat/Fedora, a jednak nie.
A jednak ma. W końcu suse korzysta z z Red Hat Package Manager.

To, że od niego bezpośrednio nie pochodzi, nie oznacza, że nie ma nic wspólnego.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Linux - lista
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-01-13, 21:34:16 »
Toć przecież powszechnie wiadomo, że Debian jest najlepszy ;D

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Linux - lista
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-01-13, 22:42:38 »
Po takiej wypowiedzi nie pozostaje nic innego, tylko przenieść wątek do działu Advocacy, co niniejszym czynię.
------------------------Po przeniesieniu------------------------
Nie można mówić, ze Debian jest najlepszy, czy Slackware jest najlepszy. Bo zaraz przyjdzie wiadomo kto i napisze, że puppy jest the best :-)

Najlepszy jest ten, który dla ciebie jest najlepszy. A że użytkownicy są różni, to i różne systemy są najlepsze.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Linux - lista
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-01-14, 00:10:58 »
Przecież żartuję ;)
Wiadomo, że każdy używa tego, co mu najbardziej pasuje i nie każdy musi mieć najlepszego Debiana :>

sasha666

  • Gość
Linux - lista
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-01-14, 02:08:03 »
Cytat: roca
Bo zaraz przyjdzie wiadomo kto...
Jak to złowrogo brzmi :D:D:D

Poza tym jest tam mały błąd, quirky powstał na bazie puppyego i jest jego kontynuacją, nie jest oddzielnym distrem ;) Już raczej lucid puppy powinien być pokazany jako coś "nowego"...;)

Heurystyk

  • Gość
Linux - lista
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-01-14, 06:30:58 »
A ja mam pytanie: dlaczego ten post trafił tutaj ?

- wystarczyłoby zamknąć.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Linux - lista
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-01-14, 16:33:18 »
Cytat: Heurystyk
A ja mam pytanie: dlaczego ten post trafił tutaj ?
Bo tu jest miejsce na udowadnianie wyższości suse nad debianem :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

lamaglama

  • Gość
Linux - lista
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-01-15, 00:33:19 »
Jaki Linux ?
Zależy kto i do czego chce używać .
Ja w pracy już się odzwyczajam/przesiadam od/z Linuxa jako takiego (czyli w zasadzie dowolnego ) na rzecz systemów wspieranych przez Microsoftowe Hyper-V. Bye bye Slackware ;[ .
Bo jak tak dalej pójdzie to pewnie będzie to nasza platforma do wirtualizacji systemów. Najwięcej mamy Windowsów do wirtualizowania a MS daje parę darmowych licencji na  maszyny "w pakiecie " (zależnie od wersji systemu).

Ja bym się skłaniał ku KVM bo wydaje się, że ma obecnie więcej możliwości odnośnie podłączania sprzętu (przydzielanie fizycznych kart/urządzeń do maszyny) , przełączania/migracji VM itp. no i jest darmowe .
Pozostaje kwestia wydajności sterowników do zwirtualizowanych urządzeń bo tego nie miałem okazji jeszcze sprawdzić.

Dziś uruchomiłem na Windows Serwer 2008 R2 z Hyper-V  CentOS 5.5 z Integration components/services i działa dość przyzwoicie (wydajność sieci waha się między 300-900Mbit/s - fizycznie karta 1Gbit/ na póki co 2 VM ) .Dyski pewnie zależnie od maszyny ale 130 Mb/s - pod wirtualnym  IDE / ponad 300Mb/s pod wirtualne SCSI (na "fizycznym" RAID-6 6xHDD SAS) . Pisząc dyski mam na myśli pliki .vhd na NTFS macierzy RAID.


W każdym bądź razie jeśli jakiś Linux na serwer to polecę też darmowy RHEL = CentOS :].


PS. Debian to nie Linux he he ;) . Kiedyś próbowałem się przesiąść z Slackware na Debiana i najwięcej czasu chyba straciłem na poszukiwania plików konfiguracyjnych w tym systemie (a  próbowałem różnych RH, Fedora,Mandrake, Gentoo - przy którym wysiadłem jak musiałem zrobić update systemu po 3-4 miesiącach bez aktualizacji/kompilacji nowszych pakietów co powodowało kupę problemów z konfigami serwisów itp. ;] ).
Ale to pewnie kwestia przyzwyczajeń. Jak miałem coś do zrobienia pod tym systemem - typu aktualizacja pakietów - to wspominam to dość miło :) .

lukaso666

  • Gość
Linux - lista
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-01-15, 04:07:51 »
W ramach komromisu chciałbym nadmienić, iż Debian rządzi :D Jeśli ktoś udowodni wyższość susła nad czymkolwiek w rodzinie Linuksa - stawiam flaszkę ;) roca - kiedy się napijemy? :)

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Linux - lista
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-01-15, 12:23:59 »
Cytat: lukaso666
W ramach komromisu chciałbym nadmienić, iż Debian rządzi :D
Dokładnie. Poza moim terytorium :D
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

ra-v

  • Gość
Linux - lista
« Odpowiedź #12 dnia: 2011-01-16, 02:25:46 »
Cytuj
W ramach komromisu chciałbym nadmienić, iż Debian rządzi :D Jeśli ktoś udowodni wyższość susła nad czymkolwiek w rodzinie Linuksa - stawiam flaszkę ;) roca - kiedy się napijemy? :)
Niech ktoś mi udowodni wyższość białego malucha nad czerwonym temu stawiam nowy wkład do flashki.

A jak już tutaj jesteśmy (w dziale sporów) to w czym on niby jest "wyższy" on innych aktualnie rozwijanych dystrybucji?

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Linux - lista
« Odpowiedź #13 dnia: 2011-01-16, 11:32:48 »
W suse najbardziej podoba mi się

YasT - genialne narzędzie do konfiguracji. Umożliwia zwykłe wyklikanie tego, co sie chce, ale ma też opcję ręcznej edycji wpisów w plikach. Ma wersje okienkowa i konsolową.

Co do szybkości działania - nie narzekam. Nie jest tak zasobożerne, jak się wie którą wersję zainstalować.

No i oczywiście wsparcie dla wszelkiej maści sprzętu.

A wybrałem suse parę ładnych lat temu ze względu na to, że suse udało mi się bezproblemowo skonfigurować ISDN ISDN.

Dla mnie jest to najlepsza dystrybucja.
Debiana też używałem, ok. roku czasu, ale mnie nie niczym specjalnym nie zachwycił, ani nie sfrustrował.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji