Nowe posty

Autor Wątek: Jaki Linux  (Przeczytany 2794 razy)

Heurystyk

  • Gość
Jaki Linux
« dnia: 2011-01-11, 15:55:10 »
Witam !

[1] Na początek sprzęt:

      Typ procesora                                     Intel Pentium IIIE, 1000 MHz (7.5 x 133) Coppermine cD0 x86, MMX, SSE
      Nazwa płyty głównej                               Chaintech 6VIA4  (3 PCI, 1 AGP, 2 DIMM, Audio) 694X-686A
      Mikroukład płyty głównej                          VIA VT82C694X Apollo Pro133A VIA Technologies, Inc.
      Pamięć fizyczna                                   384 MB  (SDRAM)
      DIMM1                                             128 MB PC133 SDRAM  (3.0-3-3-6 @ 133 MHz)
      DIMM2: NEC 4532CD647XF-A75                        256 MB PC133 SDRAM  (3.0-3-3-6 @ 133 MHz)  (2.0-2-2-5 @ 100 MHz)
      Karta wideo                                       NVIDIA GeForce4 MX 440 with AGP8X (MSI MX440-8X) (MS-8935)  NV18 (64 MB)
      Monitor                                           Samsung SyncMaster 788DF/793DF(X)/793MB  [17" CRT]  (H9LX805360)
      Karta dźwiękowa                                   SigmaTel STAC9721/23 @ VIA AC'97 Audio Controller [H]
      Kontroler IDE                                     Kontroler VIA Bus Master IDE
      Dysk fizyczny                                     Maxtor 90840D5  (7 GB, IDE)
      Napęd dysków optycznych                           LITE-ON DVDRW SOHW-1693S
      Karta sieciowa                                    Karta Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC  (10.2.255.73)

[2] Moje wymagania co do dystrybucji:

- dystrybucja po polsku i pomykająca jak przeciąg na powyższym sprzęcie
- graficzna (jakieś okienka - wolałbym jak najmniej używać konsoli, najlepiej wcale)
- instalacja prosta (miałem okazję testować np. SUse - niestety pożeracz zasobów)
- płyta instalacyjna najlepiej CD 700 MB
- instalacja sterowników prosta (zwłaszcza dla karty graficznej - nie chcę oślepnąć od monitora w rozdzielczości 800x600 z 50 Hz i 8 bit kolory ! kiedy spokojnie może pracować w 1024x768 85 Hz i 32 bity kolory)
- obsługa internetu JAVA, FLASH, WIDEO, AUDIO :)

[3] Co Byście polecili ?


--ed:
Ważna zasada tego forum: Osobny temat = osobny wątek

Ksanderon

  • Gość
Jaki Linux
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-01-11, 17:37:00 »
Cytat: Heurystyk
- dystrybucja po polsku i pomykająca jak przeciąg na powyższym sprzęcie
- graficzna (jakieś okienka - wolałbym jak najmniej używać konsoli, najlepiej wcale)
punkt 1 i 2 wzajemnie się wykluczają niestety;[

W sumie polecam Ubuntu 10.04.1 LTS z Xfce czyli Xubuntu na pokładzie, choć i tak nie będzie to demon szybkości - aby to tanio zmienić wystarczyło by wymienić RAMy na takie o identycznych parametrach i łącznej pojemności(?) hmm.... jakie znajdziesz(?) i dla większego komfortu pracy dysk tak z 20GB. Jak dobrze poszukasz np. na giełdzie elektronicznej to kupisz za 35-45 zł w sumie.

strona projektu Xubuntu: http://www.xubuntu.org

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaki Linux
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-01-11, 19:59:10 »
Cytat: Heurystyk
[2] Moje wymagania co do dystrybucji:

- dystrybucja po polsku i pomykająca jak przeciąg na powyższym sprzęcie
Każde distro z bardzo lekkim lekkim środowiskiem i na starsze komputery ( na google info ).
Cytat: Heurystyk
- graficzna (jakieś okienka - wolałbym jak najmniej używać konsoli, najlepiej wcale)
Od konsoli nie uciekniesz - to Linux, a nie Windows ( moc konsoli załatwia wiele problemów ).

Cytat: Heurystyk
- instalacja prosta (miałem okazję testować np. SUse - niestety pożeracz zasobów)
No to zasoby, czy prosta instalacja?
Obecnie praktycznie każde distro posiada instalator dostosowany do "poziomu pantofelka".

Cytat: Heurystyk
- płyta instalacyjna najlepiej CD 700 MB
Tego jak psów.
Cytat: Heurystyk
- instalacja sterowników prosta (zwłaszcza dla karty graficznej - nie chcę oślepnąć od monitora w rozdzielczości 800x600 z 50 Hz i 8 bit kolory ! kiedy spokojnie może pracować w 1024x768 85 Hz i 32 bity kolory)
Masz nvidię, więc nie panikuj.
W razie potrzeby zainstalowanie sterów ze strony producenta, zajmuje dosłownie kilka max minut.

Cytat: Heurystyk
- obsługa internetu JAVA, FLASH, WIDEO, AUDIO :)
Nie przesadzaj. Zainstalowanie takich dodatków to naprawdę banalna sprawa.

Cytat: Heurystyk
[3] Co Byście polecili ?
Masz już powyższe.
Wątek do zamknięcia, ponieważ sam nie przedstawiasz w nim własnych doświadczeń z np. kilkoma Linuksami i na tej podstawie szukając jakiejś rady.
Czekasz na gotowca w stylu "Jaki Linux dla mnie".

100 osób poda Tobie distra, na których pracują, bądź pracowali.
I co z tego?
Sam popróbuj np. wydania Live CD - co Ci w nich pasuje, a co nie.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version