Nowe posty

Autor Wątek: Jaki komunikator do Linux Mint 10 ?  (Przeczytany 15134 razy)

Sinia

  • Gość
Jaki komunikator do Linux Mint 10 ?
« dnia: 2010-12-04, 13:51:32 »
Witam!
Jestem nowym użytkownikiem na tym forum, jak i świeżo upieczonym posiadaczem systemu Linux Mint 10. Wcześniej miałem Windowsa XP i z Linuksem zetknąłem się pierwszy raz dopiero teraz. Wcześniej korzystałem z komunikatora Gadu-Gadu 10, ale słyszałem że na Linuksie nie chodzi ten program. Dlatego chciałbym zasięgnąć waszej rady: jaki pobrać komunikator aby chodził mi na Linuksie i współpracował z Gadu-Gadu (bo mam zamiar pisać z ludźmi posiadającymi Gadu-Gadu).
Tak btw. to słyszałem że Linux Mint 10 jest zbyt nową wersją Linuxa i nie ma jeszcze na niego komunikatorów.
Jeżeli jesteście w stanie mi pomóc to proszę, poradżcie mi który program sciągnąć (i jaką jego wersję) aby mi śmigał.
Pozdrawiam Bartek :)

sasha666

  • Gość
Jaki komunikator do Linux Mint 10 ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-12-04, 14:41:39 »
Kadu, tlen, gaim, pidgin, ekg, finch, coccinella, tkaber, itd., itp...

Sinia

  • Gość
Jaki komunikator do Linux Mint 10 ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-12-04, 15:00:26 »
Okej, powiedzmy że zainstaluję tlena.
Ale o co chodzi z tym: ,,Aby zainstalować Tlen dla systemu Linux w wersji 64 bit wpisz w konsoli:

sudo sh tlenlinux64-7.0.1.71.bin"

Gdzie jest ta cała konsola ?

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaki komunikator do Linux Mint 10 ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-12-04, 15:31:06 »
Cytat: Sinia
Gdzie jest ta cała konsola ?
Terminal.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

lukaso666

  • Gość
Jaki komunikator do Linux Mint 10 ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-12-04, 22:14:40 »
Cytat: Sinia
Okej, powiedzmy że zainstaluję tlena.
Powiedzmy, że koniecznie musisz poczytać o systemie który posiadasz. Jeśli udało Ci się znaleźć konsolę/terminal wpisz w niej kolejno:

man terminal
man sudo
man apt
man synaptic


wyjście z każdego manuala poprzez naciśnięcie "Q"

W kwestii komunikatorów - masz ich pod Linuksa tyle, że możesz wybierać do woli. Polecam jakiegoś klienta Jabbera (Gajim, Tkabber, Pidgin, finch) - załóż sobie konto na jakimś serwrze XMPP/Jabber wraz z transportami do padu-padu.

I czytaj, chłopie, czytaj o systemie, którego używasz!!!

  • Gość
Jaki komunikator do Linux Mint 10 ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-12-10, 21:38:20 »
A ja polecę autorowi pójście nieco inną drogą. Dokładniej to - znajdź w mincie jakiś menedżer oprogramowania, wynajdź Wine, zainstaluj i użyj tej "implementacji bibliotek windowsowych" do odpalenia oryginalnego gg10. Ja tak korzystam z gadu, tyle że na innej dystrybucji.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaki komunikator do Linux Mint 10 ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-12-10, 22:07:49 »
Jak korzystałeś z gadu-gadu to w zupełności zastąpi go tak jak sasha666 napisał- kadu.
Jest to wersja stworzona na linuxa i znajdziesz go w synapticu. Pozdrawiam

  • Gość
Jaki komunikator do Linux Mint 10 ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-12-11, 09:49:53 »
Chyba o psi zapomnieliście... ;-)

lukaso666

  • Gość
Jaki komunikator do Linux Mint 10 ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-12-11, 11:21:38 »
Poczatkujacy powinien mozliwie najszerzej poznac linuksowe aplikacje, ich instalacje i sposob uzytkowania, a tutaj "dostal kopa w twarz" p.t. Wine - uffff! Rozumiem, ze mozna ulatwiac sobie zycie, ale zeby onanizowac sie jakims GG 10 przez Wine na Linuksie, to dla mnie lekki masochizm...
 
Programow linuksowych do obslugi tego biednego protokolu wyposazonych w GUI jest mnostwo i 99 procent z nich dziala bez klopotow. Pozniej zawsze mozna pojsc dalej i zainstalowac freetalk, finch, mcabber, ekg2 itp a nie wine'owac wszystko co popadnie...

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jaki komunikator do Linux Mint 10 ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-12-11, 11:26:04 »
Ale koledze NIKT nie powie, że zainstalowany w Mincie Pidgin obsługuje protokół GaduGadu... I że kolega NIC nie musi instalować bo wszystko ma w standardzie...
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

  • Gość
Jaki komunikator do Linux Mint 10 ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-12-13, 18:27:55 »
Bo powinien sam dojść do czego służy pidgin.