Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jak udostępnić połączenie dwóm komputerom przez dwa kable Ethernet  (Przeczytany 5328 razy)

szpon5

  • Gość
Witam serdecznie. Mam problem z udostępnieniem swojej sieci na dwa komputery poprzez dwa kable Ethernet. Idzie to tak:
 Komputer stacjonarny ma dwie karty sieciowe i z niego idą dwa kable Ethernet. Jeden kabel podłączony jest do karty sieciowej od laptopa i karty sieciowej od stacjonarnego, a drugi do mojego modemu od internetu i do następnej karty sieciowej w stacjonarnym, mam internet z Dialogu jakby co.
Udostępnienie zrobiłem tak: Panel sterowania (przełączcie na widok ikon, a nie kategorii), Centrum sieci i udostępniania, Zmień ustawienia karty sieciowej i tam mam trzy połączenia:
Połączenie Lokalne 1 i Połączenie Lokalne 2 to są obie karty sieciowe tego stacjonarnego komputera. Natomiast trzecie połączenie o nazwie Dialog to wiadomo, łączę się za jego pomocą do internetu.
Kliknąłem PPM na Dialog, Udostępnianie i zaznaczyłem Zezwalaj innym użytkownikom na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera. Poniżej wskazałem Połączenie lokalne 2, bo ono jest od drugiej karty sieciowej z której kabel Ethernet idzie do laptopa.

I jest w porządku, oba komputery mają połączenie z internetem. Jednak nie mam pojęcia jak zrobić w ten sposób na Linuksie, aby przez 2 kable Ethernet dwa kompy miały internet.

Systemy operacyjne:
Komputer stacjonarny:
Windows 7 i Ubuntu 10.10
Laptop - Windows Vista

No cóż, niestety, nie posiadam Routera :P

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jak udostępnić połączenie dwóm komputerom przez dwa kable Ethernet
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-12-27, 11:15:03 »
Najprościej kup router i wstaw pomiędzy kompy a modem dialogu. Albo wg tego poradnika możesz udostępnić internet , ale komp udostępniający musi być cały czas włączony.
http://dug.net.pl/tekst/31/udostepnienie_polaczenia_internetowego_%28masq%29/
Pozdrawiam

szpon5

  • Gość
Jak udostępnić połączenie dwóm komputerom przez dwa kable Ethernet
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-12-27, 14:08:40 »
Kurcze, wyleciał mi ten temat z głowy. Właśnie już wczoraj otrzymałem odpowiedź na innym forum i właśnie podano mi ten link. Jednak mimo wszystko dziękuję, cieszę się, że tutaj też mogę liczyć na pomoc.

Kupienie routera mi się nie opłaca, ponieważ ja to robię, aby siostra na laptopie miała internet, a ona ze mną nie mieszka. Przyjeżdża maksymalnie 3 razy w roku i to na maksymalnie tydzień. A jak już przyjedzie, to i tak mało korzysta z tego laptopa. Przyjeżdża po to, aby nas zobaczyć, pogadać z nami, spędzić czas, bo długo nas nie widuje.

Więc w sumie można by rzec, a to nie możesz na ten czas wyłączyć Linuksa i korzystać z Windowsa? No oczywiście, mogę to zrobić hehe, no ale takie udostępnienie na Linuksie to mi się przyda pewnie nie raz, chcę wiedzieć jak to zrobić, interesuje mnie to.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jak udostępnić połączenie dwóm komputerom przez dwa kable Ethernet
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-12-27, 18:59:01 »
Według opisu,który Ci podałem wyżej jakiś czas temu debian lenny udostępniał mi internet dla pclinuxos na laptoopie. Próbowałem też rozwiązania z udostępnianiem przez opensuse. To opisane na dug.net.pl jak i na opensuse najlepiej działało. Ale od roku mam routera i nie korzystam już z tych rozwiązań. Router wifi kosztuje około 70zł i wydaje mi się z perspektywy czasu najlepszym rozwiązaniem zresztą ja mam sambę z udostępnioną drukarką.
link do opensuse  http://www.susek.info/article/Routing_SuSE_10.0.shtml
Pozdrawiam