Nowe posty

Autor Wątek: Najlepszy lub/i najpopularniejszy linux na serwer dedykowany  (Przeczytany 9404 razy)

starach

  • Gość
Jak się domyślam masa osób poleci mi tutaj Debiana. Absolutnie nie zamierzam negować jego wyższości, ale jeśli się nie pomyliłem pisząc pierwsze zdanie chciałbym się dowiedzieć dlaczego on jest lepszy od innych.

priestus

  • Gość
Najlepszy lub/i najpopularniejszy linux na serwer dedykowany
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-12-08, 17:26:26 »
Dlaczego debian na serwer dedykowany?

1. Cykl wydawniczy. Gałąź stable idealnie się imho nadaje na serwer (zresztą nie tylko imho ;)).
2. W miarę prosta obsługa.
3. Olbrzymia społeczność.

Ale ja osobiście i tak bym postawił na Archu.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Najlepszy lub/i najpopularniejszy linux na serwer dedykowany
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-12-08, 18:45:29 »
I jeśli nic się nie zmieniło w innych dystrybucjach, to Debian ma najbogatsze repozytoria z pakietami binarnymi.

Ostatnio czytałem nawet, że większą popularność niż Debian ostatnimi czasy zdobywa CentOS.

Pozdrawiam!

flak

  • Gość
Najlepszy lub/i najpopularniejszy linux na serwer dedykowany
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-12-08, 19:06:20 »
CentOS lub Ubuntu LTS server.

CentOS - bo na Red Hacie i poprawki wychodzą do niego przez 10 lat! Raz instalujesz i chodzi i nie zastanawiasz się jak za rok czy dwa zorganizować migrację.

Ubuntu LTS server - poprawki wychodzą przez 5 lat. Świeższe oprogramowanie niż w CentOS i pewnie niż w Debianie. Możliwość decydowania które repozytoria użyć (Main/Restricted czy też Universe/Multiverse). Duuża baza użytkowników.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Najlepszy lub/i najpopularniejszy linux na serwer dedykowany
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-12-08, 19:32:34 »
Gentoo jeszcze dość częste jest na serwerach. Głównie przez bardzo elastyczną konfigurację i portage, oraz to, że jest dystrybucją ciągłą, tzn. że cały jest na czasie, aktualizacje na bieżąco itp, nie ma wydań co kilka lat jak np. Ubuntu czy Debian.

Mały off-top: grono.net chodzi na gentoo

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Najlepszy lub/i najpopularniejszy linux na serwer dedykowany
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-12-08, 21:08:32 »
Gentoo nie ma czasem też gałęzi stabilnej? Bo pamiętam, jak jakiś czas temu (z 1,5 roku temu) instalowałem Gentoo, to miała status stabilnego wydania i większość pakietów była zamaskowana, więc przeszedłem na gałąź testową. Chyba, że Gentoo od niedawna jest dystrybucją ciągłą?

Pozdrawiam!

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3068
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Najlepszy lub/i najpopularniejszy linux na serwer dedykowany
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-12-08, 23:31:32 »
Gentoo z ~ mniej więcej odpowiada Debian unstable, tak więc jest dystrybucją ciągłą (i z autopsji wiem) niestabilną.
Po ustabilizowaniu pakietu w ~ jest on odblokowywany w "bez~", ale de-facto dalej "bez~" jest dystrybucją ciągłą, acz rzadziej aktualizowaną.
Dystrybucje ciągłe są fajne, bo nie trzeba zmieniać wydań, jednak są wysoce kolczaste przy istotnych zmianach "pod maską", np jazdy figurowe ze zmianą ABI przy grubszej aktualizacji libc albo GCC.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Najlepszy lub/i najpopularniejszy linux na serwer dedykowany
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-12-08, 23:39:02 »
Gentoo od zawsze było dystrybucją ciągłą. Pakiety testowe zawsze są zamaskowane przez 'keywords'. Wyjątkowo niestabilne pakiety są dodatkowo zamaskowane. Ale starsze, stabilne pakiety są też dostępne bez maskowania.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Najlepszy lub/i najpopularniejszy linux na serwer dedykowany
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-12-09, 00:10:14 »
A ja bym polecił siduxa . Praktycznie "wieczną dystrybucję" niby niestabilna dystrybucja debiana - ale w praktyce mogę powiedzieć, że bardzo stabilna w stosunku do innych dystrybucji.Od marca męcżę sida i jak coś po aktualizacji nie działa -to przez chwilę.Pozdrawiam
P.S. Dodam , że używam środowiska graficznego kde - w serwerze zbędny gadżet zwiększający niestabilność.

rompiotr

  • Gość
Najlepszy lub/i najpopularniejszy linux na serwer dedykowany
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-12-09, 08:46:04 »
Najlepszy to chyba taki, który się najlepiej zna

  • Gość
Najlepszy lub/i najpopularniejszy linux na serwer dedykowany
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-12-09, 08:48:51 »
A dlaczego nikt nie poleca Slackware?  :-( Zaczynałem z tym systemem jako zupełny laik. Wypróbowałem Gentoo, Debiana i.. wróciłem do Slacka :-)

rompiotr

  • Gość
Najlepszy lub/i najpopularniejszy linux na serwer dedykowany
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-12-09, 17:18:00 »
Bo to jest tak oczywiste, że aż nudne :)