Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?  (Przeczytany 31032 razy)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #15 dnia: 2011-03-15, 23:24:03 »
Według mnie, to łatwiej jest ogarnąć FreeBSD, niż Linuksa, serio. We FreeBSD praktycznie dużo rzeczy jest zautomatyzowanych, a jak poczyta się podręczniki, to system nie wydaje się już taki trudny, przynajmniej takie jest moje zdanie. Inną sprawą jest to, czy komuś ten system odpowiada, czy nie :)

Pozdrawiam!

  • Gość
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #16 dnia: 2011-03-16, 17:07:38 »
Ale sama instalacja FreeBSD jest o wiele trudniejsza, niż Linuksa. Przynajmniej jak dla mnie. Ghost też wcale nie łatwiejszy. Lord Darius - nie mierz innych miarą swoich umiejętności.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #17 dnia: 2011-03-16, 17:50:30 »
Cytat: karolina
Lord Darius - nie mierz innych miarą swoich umiejętności.
Cóż - jestem wymagający :D
Dzięki, to mi pochlebia.
Jednak naprawdę - nie ma się czym chwalić, bynajmniej i jeśli chodzi o mnie.

Skoro jednak już my o tym gadu gadu to powiem tylko, że mam FreeBSD na jednym lapku, ot tak do grzebania i zabawy z tym systemem w ramach wolnego czasu.

---ed:
Tak jak napisał nasz :) roobal - automatyka i jeśli chodzi o kwestię instalacji to z podręcznikiem luzik.
Śmiem nawet twierdzić, że indywidualna konfiguracja ( nie użytkowanie ) fluxboxa w Linuksie potrafi zająć więcej czasu dla nieobytej w temacie osoby niż postawienie FreeBSD. Tam ( fluxbox ) wieeele rzeczy przypomina HTML :)
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

  • Gość
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #18 dnia: 2011-03-25, 15:30:32 »
Ale ten HandBook jest po angielsku, a i polskie opisy instalacji są pisane niezbyt zrozumiałym dla laika językiem...

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #19 dnia: 2011-03-25, 15:51:47 »
Dodam, że w jednym z moich projektów FBSD jest kluczowy, gdyż potrzebuję dość poważnie grzebnąć i w kernelu i w userlandzie a w BSD wszystko leży w jednym drzewie kodu źródłowego i jest jakieś takie bardziej spójne niż Linux. Łatwo też rozszerza się kod bazowy o własne moduły/programy i o niebo łatwiej robi się bootowalne CD/pendrivy/dyski twarde/CF.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #20 dnia: 2011-03-25, 18:14:34 »
Cytat: karolina
Ale ten HandBook jest po angielsku, a i polskie opisy instalacji są pisane niezbyt zrozumiałym dla laika językiem...
Czy mówimy o tym poradniku?
http://freebsd.therek.net/handbook/
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

  • Gość
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #21 dnia: 2011-03-26, 14:40:20 »
Dla mnie jest on napisany trudnym językiem, wiele rzeczy nie jest wyjaśnionych skąd co gdzie trzeba sprawdzić. To nie dla laika.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #22 dnia: 2011-03-26, 16:08:14 »
Cytat: karolina
Dla mnie jest on napisany trudnym językiem, wiele rzeczy nie jest wyjaśnionych skąd co gdzie trzeba sprawdzić. To nie dla laika.
Pozostaje więc:
1. Metoda prób i błędów.
2. Inne, łatwiejsze w użytkowaniu systemy z rodziny BSD i jak choćby PCBSD, DesktopBSD, gdzie są rozwiązane np. problemy z zależnościam, ale to stwarza znowu przyzwyczajenia do "podania wszystkiego na tacy " i nagromadzenia pełno niepotrzebnych rzeczy ( podobnia sytuacja jest w kwestiach Debian vs. Ubuntu ).
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #23 dnia: 2011-03-26, 16:50:00 »
A jak na tych systemach jest z kodekami itp. Da się obejrzeć youtube?
Dużo jest aplikacji na te systemy? Da się na nich zainstalować jakiś linuksowy program?
Czy jest na nich może jakiś firewall blokujący aplikacje a nie porty? Bo chyba na Mac Os jest taki, a Mac jest oparty podobno na kernelu BSD.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #24 dnia: 2011-03-26, 21:38:10 »
Cytat: kenpo
A jak na tych systemach jest z kodekami itp. Da się obejrzeć youtube?
A pewnie, że się da - dlaczego by nie?
A co do bezpieczeństwa to tabela prawdę Ci powie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_operating_systems#Security
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #25 dnia: 2011-03-27, 00:29:50 »
Cytat: kenpo
A jak na tych systemach jest z kodekami itp. Da się obejrzeć youtube?
Pewnie, że się da :)

Cytat: kenpo
Dużo jest aplikacji na te systemy? Da się na nich zainstalować jakiś linuksowy program?
FreeBSD jest kompatybilny binarnie z Linuksem i można uruchamiać programy napisane dla Linuksa.

Cytat: kenpo
Czy jest na nich może jakiś firewall blokujący aplikacje a nie porty?
Zarówno w Linuksie, jak i FreeBSD zapora działa na zasadzie filtracji pakietów, nie sprawdzałem jeszcze jak to wygląda pod FreeBSD ale pod Linuksem jak chcesz blokować jakieś aplikacje, w tym dostęp do internetu, to zainteresuj się czymś takim, jak AppArmor lub SELinux.

Cytat: kenpo
Bo chyba na Mac Os jest taki, a Mac jest oparty podobno na kernelu BSD.
Nie, nie jest oparty, z tego co mi wiadomo, zarówno MacOS, jak i Windows, korzystają jedynie ze stosu TCP/IP z jądra FreeBSD.

Pozdrawiam!

  • Gość
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #26 dnia: 2011-03-30, 15:49:44 »
Z tego, co się orientuję to Desktop BSD nie jest już rozwijany od ponad roku czy jakoś tak.

Super-Pi

  • Gość
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #27 dnia: 2011-04-01, 21:26:55 »
O GhostBSD wiem tyle co nic, więc nie będę się wypowiadał :) Ale osobiście nie zainstalowałbym systemu, który jest nowy i może być niedopracowany...(nie mówię że jest!).

Cytuj
Dzięki, ale już rezygnuję całkowicie z próbą użytkowania systemów z rodziny BSD na desktopie.Za dużo mają braków na desktop. Linux to się sprawdza, ale BSD jest trochę do tyłu za Linuksem pod tym względem. Natomiast BSD idealnie pasuje na serwery.
Dlaczego? Instalacja FreeBSD jest prosta (jako desktop, jako serwer - może już nie). A instalacja PC-BSD jest banalnie łatwa, właśnie jestem po. Mam wrażenie że jest też szybsza niż w Linuxie (typu Ubuntu czy Fedora).

Jeśli chodzi o najbardziej przyjazne BSD to z tego co wyczytałem na sieci, większość poleca PC-BSD. Nie wszystko w nim działa idealnie, ale w Linuxie też miewałem różne problemy (głównie z flashem, itp.).

Mogę polecić PC-BSD jako drugi czy trzeci,... system na desktopie.


---- Ten wątek został podzielony ----
Wszystkie oddzielone posty znajdują się tutaj.
(Podziału dokonał użytkownik Lord Darius)

rhobar

  • Gość
GhostBSD - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
« Odpowiedź #28 dnia: 2011-04-11, 10:24:40 »
Cytat: Super-Pi
Dlaczego? Instalacja FreeBSD jest prosta (jako desktop, jako serwer - może już nie). A instalacja PC-BSD jest banalnie łatwa, właśnie jestem po. Mam wrażenie że jest też szybsza niż w Linuxie (typu Ubuntu czy Fedora).

Jeśli chodzi o najbardziej przyjazne BSD to z tego co wyczytałem na sieci, większość poleca PC-BSD. Nie wszystko w nim działa idealnie, ale w Linuxie też miewałem różne problemy (głównie z flashem, itp.).

Mogę polecić PC-BSD jako drugi czy trzeci,... system na desktopie.


---- Ten wątek został podzielony ----
Wszystkie oddzielone posty znajdują się tutaj.
(Podziału dokonał użytkownik Lord Darius)
Tu nie chodzi o to że instalacja jest prosta. Bo miałem prawie wszystkie systemy z rodziny BSD zainstalowane od OpenBSD,NetBSD po FreeBSD,dragonfyBSD i  PC-BSD i reszte tych graficznych. Po prostu na desktopie mi się  nie opłaca tyle konfiguracji i czasu poświęcac. Skoro na Linuksie działa to tak samo. I tak w BSD korzysta się na desktopie z wielu aplikacji linuksowych. Dlatego dla mnie BSD to serwerowe systemy tak jak Solaris. Jednak jak  ktoś chce poznać nowy system może sobie korzystać np. z PC-BSD jest chyba w nim linuksowa java i flash i nawet działa;