Nowe posty

Autor Wątek: omówienie skryptu  (Przeczytany 3118 razy)

plord

  • Gość
omówienie skryptu
« dnia: 2010-11-12, 16:50:12 »
witam, mógłby mi ktoś objaśnić linia po linii co robi poniższy skrypt? (dopiero zaczynam programowanie w bashu i ciężko mi się w tym kodzie zorientować co do czego jest)

#!/bin/sh
function rechown {
while [ "$1" ]; do
 
  DIR="$1"
  OWNER="$2"
  FMODE="$3"
  DMODE="$4"
 
  find "$DIR" | (
  while read line; do
      echo chmoding $line
      if [ -f "$line" ]; then M=$FMODE; fi
      if [ -d "$line" ]; then M=$DMODE; fi
      chown "$OWNER" "$line"
      chmod "$M" "$line"
      done )
 
  shift 4
 
done
} # end rechown
 
# setting some defaults to rechown
while [ "$1" ] ; do
  rechown $1 $(logname) 644 755
  shift
done

arctgx

  • Gość
omówienie skryptu
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-11-12, 17:14:09 »
Cytat: plord
witam, mógłby mi ktoś objaśnić linia po linii co robi poniższy skrypt? (dopiero zaczynam programowanie w bashu i ciężko mi się w tym kodzie zorientować co do czego jest)
Spokojnie, z czasem się zorientujesz ;). Wyjaśnienie to część zadania domowego do odrobienia?

hex0

  • Gość
omówienie skryptu
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-11-12, 18:24:28 »
Zgadzam się z przedmówcą, ale pozwolę sobie zauważyć że będziesz potrzebował tego czasu jednak trochę więcej jeżeli chcesz zaczynać od takich przykładów jak ten skrypt :)

Nie będę opisywał tego linia po linii, ale ogólnie mówiąc jest to narzędzie do zautomatyzowania operacji zmiany uprawnień do plików.
Jeżeli chcesz by nauka sprawiała tobie przyjemność to poszukaj czegoś co jest napisane bardziej przejrzyście. Ten skrypt jest zbyt zaawansowany.

plord

  • Gość
omówienie skryptu
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-11-14, 18:20:34 »
trochę źle sformułowałem pytanie - wiem że ten skrypt zmienia ustawienia uprawnień wszystkich plików w danym katalogu, czy ten skrypt można jakoś uprościć żeby np działał na jednym pliku?
powiedzmy że jest to częścią zadania domowego ;] ewentualnie prosiłbym o jakiś prostszy skrypt który wyciąga jakieś info z systemu...
myślałem że zmiana uprawnień to dość prosty temat :)

ps. dzięki za odpowiedzi :)

ra-v

  • Gość
omówienie skryptu
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-11-14, 20:17:53 »
Cytuj
czy ten skrypt można jakoś uprościć żeby np działał na jednym pliku?
Nie trzeba pisać skryptu, wpisz
man chmod
ewentualnie
man chown
man chgrp
i niech nadejdzie światłość.