Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Odzyskanei hasła root  (Przeczytany 19187 razy)

chieslaw3

  • Gość
Odzyskanei hasła root
« dnia: 2010-11-01, 14:57:34 »
Witam
Mam Ubuntu i nastepujacy problem
Nie znam ani nazwy uzytkownika ani nazwy roota i hasła. Poprzedni informatyk nie zostawił absolutnie nic. Jak mogłbym odzyskać hasło do ROOTa?


Proszę o szczegółowy instruktarz

Pozdrawiam
Marcin

pavroo

  • Gość
Odzyskanei hasła root
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-11-01, 15:41:58 »
Witaj.
Hasło root możesz zmienić uruchamiając kompa z dowolnej dystrybucji Linuksa w trybie Live, montując katalog główny i chrootując ten katalog wraz z nadaniem nowego hasła root.
Opis jest tutaj:
http://linuxiarze.pl/hasla_linux/#linux-haslo-root-inne
Następnie wydaj polecenie :
 users
aby sprawdzić nazwy zapisanych użytkowników oraz  
  passwd nazwa_użytkownika
aby zmienić jego hasło.
Możesz również dodać nowego użytkownika poleceniem :
  adduser nazwa_użytkownika
Restart kompa i zaloguj się odzyskaną nazwą użytkownika i hasłem które mu przydzieliłeś.

pozdrawiam, pavroo

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Odzyskanei hasła root
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-11-01, 17:21:50 »
W Ubuntu konto roota jest domyślnie wyłączone i do uzyskania praw administracyjnych uzyskuje się podając hasło użytkownika, należącego do grupy admin. Jeśli nie znasz hasła użytkownika, to musisz zrobić jak pisał pavroo.

Pozdrawiam!

pavroo

  • Gość
Odzyskanei hasła root
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-11-02, 00:00:24 »
Witaj.
Zapomniałem że w Ubuntu hasło root jest nieaktywne tak jak napisał roobal.
W takim wypadku po uruchomieniu Live CD i zamontowaniu katalogu głównego Ubuntu w systemie Live przejdź do tego katalogu a nastepnie do katalogu "home":
cd home
i poleceniem :
ls
sprawdź jego zawartość - nazwa folderu który tam będzie jest nazwą użytkownika (polecenie "users" działa w uruchomionym systemie wyświetlając zalogowanych użytkowników).
Wtedy możesz zmienić hasło użytkownika poleceniem :
chroot /zamontowany_katalog passwd nazwa_użytkownika
Zobacz zrzut tej operacji
http://linuxiarze.pl/hasla/haslo_root3.png

pozdrawiam, pavroo

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Odzyskanei hasła root
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-11-02, 09:36:49 »
Możesz też w czasie bootowania, gdy wyświetli się GRUB, nacisnąć E i do linii parametrów kernela dopisać
init=/bin/sh
Następnie naciskasz B, żeby zabootować taki (jednorazowo) zmieniony konfig.
O ile oczywiście administrator nie zablokował edycji GRUBa, a powinien był to zrobić ;)

Gdy pojawi się shell, możesz przejrzeć plik passwd, żeby sprawdzić uzytkowników:
less /etc/passwd
Możesz też użyć tego polecenia:
passwd -S -a | grep P
I zmieniasz hasło użytkownikowi (pierwszy user ma domyślnie UID=1000):
passwd nazwa_uzytkownika
---



A na Ubuntu nie ma konta roota jako takiego. Żeby zalogować się w konsoli na roota wystarczy wpisać:
sudo su
i podać hasła swojego użytkownika

Jeśli bardzo chcesz włączyć konto roota, to po wykonaniu powyższej czynności wystarczy:
passwd
i podajesz hasło dla roota. Ale ubuntu jest zaprojektowane do używania mechanizmu sudo, więc aktywacja konta roota nie jest potrzebna.

chieslaw3

  • Gość
Odzyskanei hasła root
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-11-02, 16:39:31 »
Witam

Panowie dzieki za odpowiedz a teraz do rzeczy.

Sciagłem ubuntu 10.10 Livecd ale po uruchomieniu pojawia sie takie cos:
http://zapodaj.net/5d7c77f18631.jpg.html


i nie moze przejsc dalej. probowalem na innym kompie i posżło be zproblemu czyzby tu byla kwestia RAMu?

Jesli tak to jakie jest wyjscie z tej sytuacji?

bbuszmenka

  • Gość
Odzyskanei hasła root
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-11-12, 19:40:27 »
hej, mam ten sam problem. linuxa mam pierwszy raz i kompletnie sie na nim nie znam. tez chce sie dowiedziec jakie jest haslo i nazwa uzytkownika.
wpisujac w terminalu komende : ''su wyskauje mi haslo do wpisania, ktorego pzreciez nie znam ;/ co dalej?

ubu59

  • Gość
Odzyskanei hasła root
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-11-13, 08:59:03 »
Witam!
Cytat: bbuszmenka
hej, mam ten sam problem. linuxa mam pierwszy raz i kompletnie sie na nim nie znam. tez chce sie dowiedziec jakie jest haslo i nazwa uzytkownika.
wpisujac w terminalu komende : ''su wyskauje mi haslo do wpisania, ktorego pzreciez nie znam ;/ co dalej?
Jeśli masz zainstalowanego linuksa to powyżej koledzy podali sposób postępowania.

Jeśli natomiast startujesz system z płyty CD/DVD to wiele dystrybucji typu live ma standardowo konto:
1)  uprzywiliowanego użytkownika "root" z hasłem "root" (albo "toor")
2) zwykłego użytkownika "guest" z hasłem "guest"

Jeśli te dane nie są wyświetlane podczas startu, najlepiej sprawdź to na stronie domowej używanej dystrybucji.

Czy Twoim celem jest włamanie na czyjś komputer? Tu Ci nie pomogę. Zakładam że jeśli kupiłaś lub dostałaś komputer z Linuksem powinnaś otrzymać również nazwy kont i hasła.

Jeśli Twoim celem jest zapoznanie się z Linuksem polecam nową instalację. Czynność ta nie jest taka trudna. Podczas instalacji sama ustalisz nazwy kont i hasła. Podejrzewam że jesteś dziewczyną, więc odsyłam Cię na stronę Karoliny http://mint.2ap.pl/index.php . Lepiej się dogadacie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

bbuszmenka

  • Gość
Odzyskanei hasła root
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-11-13, 15:17:57 »
tak ;> chce sie wlamac na swoj wlasny komputer, bo informatyk, ktory instalowal mi linuxa sam nie wie jakie jest haslo.
 nie mam zadnej plytki, zeby uruchomic linuxa z live cd, a podczas bootowania zadna ww komenda nie pasuje ;/ tzn wpisując przykladowo koemnde : init=/bin/sh nic sie nie dzieje ;/ chyba, ze mam ja wpisac w jakims okreslownym miejscu?
z gory dzieki za pomoc ;x

ubu59

  • Gość
Odzyskanei hasła root
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-11-14, 12:00:38 »
Witam!
Cytat: bbuszmenka
tak ;> chce sie wlamac na swoj wlasny komputer, bo informatyk, ktory instalowal mi linuxa sam nie wie jakie jest haslo.
(...)
Nie mam powodu żeby Ci nie wierzyć, jak i nie mam pewności, że to prawda. Mam za to wniosek, iż zapewne nie ma tam ważnych danych. Wszystko przemawia za nową instalacją. Jeśli byś się posłuchała już dawno byłoby po sprawie...
Cytat: bbuszmenka
(...) informatyk, ktory instalowal mi linuxa sam nie wie jakie jest haslo(...)
Już wiem jak działasz na informatyków więc instalację musisz przeprowadzić osobiście.
Cytat: bbuszmenka
(...)chyba, ze mam ja wpisac w jakims okreslownym miejscu?
(...)
Tak z ciekawości, gdzie próbowałaś, bo może dlatego informatykowi RAM się zresetował :)
Cytat: bbuszmenka
(...)
 nie mam zadnej plytki, zeby uruchomic linuxa z live cd(...)
Widzę, że masz dostęp do Internetu, to możesz sobie ściągnąć obraz płytki w formacie .iso. Polecane dystrybucje dla początkujących to Ubuntu, Mint, PCLinuxOS. Więcej dowiesz się na stronie Karoliny (wcześniej podałem odnośnik).
Pozdrawiam!