Nowe posty

Autor Wątek: próba nadpisania "/usr/lib/libcups.so.2", który istnieje także w pakie  (Przeczytany 3718 razy)

daviler

  • Gość
Witam mam maly problem otoz gdy probuje zainstalowac jaki kolwiek pakiet z repo po sciagnieciu kiedy juz przechodzi do instalacji po chwili wywala mi taki blad korzystam z synaptica

E: /var/cache/apt/archives/libcups2_1.4.4-3_i386.deb: próba nadpisania "/usr/lib/libcups.so.2", który istnieje także w pakiecie libcupsys2 1.3.5-1

zaznaczam ze dopiero zaczynam z linuxem ale nie trzeba mi tlumaczyc co to konsola itp do tej pory przy pomocy tutoriali wszystko szlo elegancko.

sorry za brak polskich znakow ale jeszcze do tego nie doszedlem flash i alsa byla wazniejsza :P.

aaa dystrybucja na jakiej pracuje to jakis parsix ktorego znalazlem gdzies na plycie wiem tyle ze bazuje na debianie a jajko ma  w wersji 2.6.

arctgx

  • Gość
próba nadpisania "/usr/lib/libcups.so.2", który istnieje także w pakie
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-10-30, 21:39:07 »
Do tymczasowego radzenia sobie z problemami, gdzie dwie paczki dostarczają plik o tej samej nazwie (wraz ze ścieżką) służy polecenie dpkg-divert. U Ciebie oba pliki należą do tej samej paczki - libcupsys2 - tyle, że w różnych wersjach, a to dziwne. Niemal zawsze nowa wersja paczki zachowuje położenia swoich plików i dpkg nie burzy się z tego powodu.

Zamiast więc bawić się divertem, proponowałbym wpierw wyczyścić archiwum (apt-get clean), potem odinstalować i ponownie zainstalować libcupsys2 (być może z kilkoma zależnymi paczkami).

Ed. Przepraszam, dopiero zauważyłem różnicę w nazwach paczek, ale nie zaszkodzi i tak odinstalować tej starej (libcupsys2) na rzecz nowej (libcups2).