Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: RED HAT 9  (Przeczytany 2165 razy)

tomi_xx

  • Gość
RED HAT 9
« dnia: 2005-10-10, 16:11:04 »
witam!
Zainstalowałem sobie najnowszą dystrybucję Suse 10.0 (0ss-i386-GM). Mój stopień zaawansowania jest raczej niski i tutaj pojawia się problem - xine nie pozwala na odtwarzanie DVD i innych formatów. Wszystkie kodeki  również win32, doinstalowałem, nowego mplayera; xine; kaffeine i kicha. Na dodatek jeżeli w napędzie jest płyta DVD lub VCD to napęd nie jest automatycznie montowany a ręczne podmontownie też nie działa, może ktoś z Was już to przerabiał i wie jak poradzić sobie z tym problemem?
pzdr

j3drek

  • Gość
RED HAT 9
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-10-10, 19:31:41 »
2005-10-10 16:11:04 tomi_xx napisał:

> witam!
 > Zainstalowałem sobie najnowszą dystrybucję Suse 10.0 (0ss-i386-GM). Mój stopień zaawansowania
 > jest raczej niski i tutaj pojawia się problem - xine nie pozwala na odtwarzanie DVD i innych
 > formatów. Wszystkie kodeki  również win32, doinstalowałem, nowego mplayera; xine; kaffeine i
 > kicha. Na dodatek jeżeli w napędzie jest płyta DVD lub VCD to napęd nie jest automatycznie
 > montowany a ręczne podmontownie też nie działa, może ktoś z Was już to przerabiał i wie jak
 > poradzić sobie z tym problemem?
 > pzdr

Żeby oglądać DVD lub VCD nie koniecznie trzeba zamontować napęd, powinno wystarczyć odpowiednio ustawiony wpis Device.

W Mplayerze:
Preferences->Misc->DVD Device
wpisz tam ścieżkę do pliku urządzenia dvd [ musisz zobaczyć w katalogu /dev/, może to być /dev/dvd lub /dev/hdc lub jeszcze zupełnie coś innego, zależy od systemu i ustawień ;D ]

W Xine:
Settings->Setup

teraz musisz zrobić dwa kroki:
1. Wejdź na zakładkę \\"gui\\" i w combo \\"Configuration expirience level\\" wybierz \\"Advanced\\" [ lub \\"Master of the known universe\\" to jest jeszcze fajniejszy pizion :D ]

2. Wejdź na zakładkę \\"media\\" znajdź pole
\\"device used for DVD playback\\" i tu wpisz ścieżkę do urządzenia DVD

Powinno chulać ;-)

pozdrawiam...

tomi_xx

  • Gość
RED HAT 9
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-10-10, 19:49:53 »
2005-10-10 19:31:41 j3drek napisał:

 > Żeby oglądać DVD lub VCD nie koniecznie trzeba zamontować napęd, powinno wystarczyć odpowiednio
 > ustawiony wpis Device.
 >
 > W Mplayerze:
 > Preferences->Misc->DVD Device
 > wpisz tam ścieżkę do pliku urządzenia dvd [ musisz zobaczyć w katalogu /dev/, może to być
 > /dev/dvd lub /dev/hdc lub jeszcze zupełnie coś innego, zależy od systemu i ustawień ;D ]
 >
 > W Xine:
 > Settings->Setup
 >
 > teraz musisz zrobić dwa kroki:
 > 1. Wejdź na zakładkę \\"gui\\" i w combo \\"Configuration expirience level\\"
 > wybierz \\"Advanced\\" [ lub \\"Master of the known universe\\" to jest jeszcze
 > fajniejszy pizion :D ]
 >
 > 2. Wejdź na zakładkę \\"media\\" znajdź pole
 > \\"device used for DVD playback\\" i tu wpisz ścieżkę do urządzenia DVD
 >
 > Powinno chulać ;-)
 >
 > pozdrawiam...
Dzięki za szybką odpowiedź
jak tylko wrócę z pracy to zaczynam działać
ale jedno mnie zastanawia - kiedy do napędu DVD lub nagrywarki włożę płytę z danymi to jest automatycznie montowany, kiedy na płycie jest plik video to napędu nie widać
pzdr

zachariasz

  • Gość
RED HAT 9
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-10-10, 14:07:15 »
Witam,
Jak sprawdzić a następnie ustawić nazwę komputera i adres IP w RedHat9.
Co prawda znalazłem ten komputer w sieci ale nie zabardzo chce ze mną rozmawić z pozycji Windows :-) serwer Samba est uruchomiony nawet usersów dodałem ale kiedy chcę go otworzyć z sieci mam komunikat o braku uprawnień :-(
Jeśli jeszcze ktoś by mi napisał jak sprawdzać jakie protokoły sieciowe mam włączone.
Z góry wielkie dzięki.
Nie muszę chyba dopisywać iż LINUX jest dla mnie "nowinką" :-) więc proszę o info jak dla dziecka :-)

greg000

  • Gość
RED HAT 9
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-10-10, 15:21:00 »
Jezeli chodzi o RH to do konfiguracji sieci chyba jest cos takiego jak netconf albo netconfig (jak sie nie myle). Kiedys bylo tez polecenie setup gdzie mozna bylo wlaczac,wylaczac i konfigurowac rozne rzeczy.

zajacraf

  • Gość
RED HAT 9
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-10-11, 09:24:34 »
2005-10-10 14:07:15 zachariasz napisał:

> Witam,
 > Jak sprawdzić a następnie ustawić nazwę komputera i adres IP w RedHat9.
 > Co prawda znalazłem ten komputer w sieci ale nie zabardzo chce ze mną rozmawić z pozycji
 > Windows :-) serwer Samba est uruchomiony nawet usersów dodałem ale kiedy chcę go otworzyć z
 > sieci mam komunikat o braku uprawnień :-(
 > Jeśli jeszcze ktoś by mi napisał jak sprawdzać jakie protokoły sieciowe mam włączone.
 > Z góry wielkie dzięki.
 > Nie muszę chyba dopisywać iż LINUX jest dla mnie "nowinką" :-) więc proszę o info jak
 > dla dziecka :-)
 >

----------------------------------------------
Wisz to jak zobaczysz kompa w sieci (po sambie) a to jaką nazwę to jest różnica. Nazwę pod jaką komputery (Windowsy) zobaczą Linuxa na RH9 pod Sambą definiuje się w pliku /etc/samba/smb.conf - tam też przyznajesz prawa do zasobów itd. jeżeli chodzi o nazwę kompa do jest program setup - poprostu wpisz setup i zobaczysz co można tam skonfigurować.