Nowe posty

Autor Wątek: problem z instalacja Mandriva  (Przeczytany 8075 razy)

survi

  • Gość
problem z instalacja Mandriva
« dnia: 2010-10-02, 17:27:53 »
Witam.
Mam laptopa bez napedow, nie mam pod reka tak duze pendrive'a zeby bootowac z niego instalke linuxa.

Postanowilem robic tak jak sie da, czyli instalka z hdd, sciagnalem iso mandriva 2010, potem poszperalem po necie za wskazowkami. Dowiedzialem sie, ze jest to mozliwe poprzez edycje plikow startowych winxp.

Tak wiec stworzylem na dysku C nast katalogi:
C:\\boot tutaj wlepilem all.rdz i vmlinuz
C:\\boot\\grub (sciagnalem grub_for_dos-0.4.1 i wypakowalem tam pliki z folderu grub)

W pliku boot.ini windowsa wlepilem na koncu:
C:\\grldr=”Start GRUB” (oczywiscie plik grldr znajuje sie bezposrednio na C:\\)
grldr=145 KB (149 000 bytes) dla scislosci

Zmniejszylem jedna z moich partycji NTFS, z zyskanego miejsca utworzylem 10gb partycje FAT32, na ktora wrzucilem pliki z obrazu plyty instalacyjnej Mandriva.

W tym momencie moja sytuacja z partycjami wyglada nastepujaco:
1x ntfs (windows), 1x ntfs (inne dane), 1x fat32 (instalka Mandriva)

Przy odpalalniu kompa w boot loaderze widac opcje Start GRUB (zaraz pod WinXpPro itd). Po uruchomieniu zamiast instalacji Mandriva pojawiaja sie jakies dziwne opcje z roznymi mozliwosciami instalacji GRUB'a...

I tu pojawia sie moj problem, otoz wiem ze GRUB jest boot loaderem, ale ja przeciez mam juz takowy utworzony w MBR przez windowsa, jesli go zastapie poprzez instalacje GRUB'a strace mozliwosc uruchomienia XP...
Jesli sie nie myle to w instalatorze Mandriva jest mozliwosc przejzenia swoich partycji i z tego punktu utworzenie dodatkowych dla instalacji juz gotowego systmu (tak aby nie powodowac nadpisywania partycji z XP)

Uzywalem kiedys lina, dlatego cos tam wiem, jednakze zostawilem to daleko w tyle i teraz juz nic nie wiem;p a nie chce sobie "rozstroic" kompa, a co gorsza stracic dane przez bledna konfiguracje instalatora...

i jeszcze jedno pytanie... w pliku menu.lst sa polecenia (te o ktorych wspomnialem wyzej), jednakze wszystkie oznaczenia dysku sa w formie hda, mam na lapie sata, czy powinienem je pozmieniac tak aby mialy postac sda?

Pozdrawiam i z gory przepraszam za o ile ten temat wczesniej wyplynal, jednakze siedze nad tym problemem juz prawie caly dzien i nie mam juz sily slepo szukac rozwiazac na wygooglowanych stronach.

Aman

  • Gość
problem z instalacja Mandriva
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-10-02, 17:32:11 »
A może zainteresuj się wubi? Pozwala zainstalować na partycji windowsowej ubuntu i jego pochodne - nie wymaga również zamiany bootloadera.

survi

  • Gość
problem z instalacja Mandriva
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-10-02, 19:00:01 »
chetnie, ale z tego co widze to wubi zaczal pobierac kubuntu w wersji amd64, a ja nie dosc, ze mam intel to do tego 32bitowy...
yy?

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
problem z instalacja Mandriva
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-10-02, 19:08:19 »
Z tego co wiem to Grub odwołuje się do już istniejącej instalacji a nie do iso. Jakoś nie napisałeś, że już zainstalowałeś Mandrivę.
Linuksy instalują linuksowego Grub. Ewentualnie potem trzeba dodać wpis o windows jeśli go po instalacji nie wykrywa.

Sprawdź też
http://pl.wikipedia.org/wiki/UNetbootin
http://www.dobreprogramy.pl/UNetbootin,Program,Windows,12993.html
Na pewno na youtube są tutoriale. Obsługuje Mandrivę.

survi

  • Gość
problem z instalacja Mandriva
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-10-02, 19:40:34 »
tak wiec uzylem UNetbootin
jak wspomnialem nie mam tak duzego flasha na usb...
jesli chodzi o przygotowanie instalacji na dysk twardy to mam do wyboru jedynie C (prawdopodobnie dlatego, ze mam tylko 1 dysk twardy)...
logicznie uzylem opcji z dyskiem wymiennym, bo tylko tu moglem wybrac inny dysk, w moim przypadku dodatkowa partycje, ktora przygotowalem sobie dla linuxa...
niby wszystko poszlo ladnie pieknie (uzylem swojego ISO mandriva), niby zaktualizowalo bootloader windows, niestety po restarcie nic, wpisow w boot.ini nie przybylo.... praktycznie program nie zrobil nic procz przerzucenia plikow z iso na dysk...

survi

  • Gość
problem z instalacja Mandriva
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-10-03, 20:31:45 »
czyli nie ma rady?:(

Aman

  • Gość
problem z instalacja Mandriva
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-10-03, 23:09:10 »
Sprawdź po prostu czy działa. Instalowałem u znajomego na intelu ubuntu przez wubi (pobrało amd64) i działało.
Możesz też się zainteresować gentoo minimal install cd - waży 108MB.
Pozwala zainstalować gentoo, lecz wymaga przy tym dostępu do sieci.

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
problem z instalacja Mandriva
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-10-04, 09:17:39 »
Poczytaj sobie o linuksowym Grub. Może coś nie tak zrobiłeś z instalacją.
http://naszamandriva.pl/images/articles/instalacja_mandrivy15.png
http://naszamandriva.pl/readarticle.php?article_id=89

Zastąp ten co masz tym z linuksa. Nie stracisz możliwości uruchomienia windy. Będzie widoczna w Grub linuksa. Ewentualnie, jeśli się to nie zrobi automatycznie to trzeba będzie dodać wpis o windows do tego linuksowego Grub.
Inna opcja to edycja tego tych wpisów z Grub pod windą, ale na tym to już się nie znam.

moskito

  • Gość

survi

  • Gość
problem z instalacja Mandriva
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-10-05, 11:12:22 »
no wlasnie juz sie poddalem z instalacja bezposrednio z hdd, natomiast powiem wam ze jest to jak najbardziej mozliwe metoda, ktora opisalem na samym poczatku:)
czekam az kumpel pozyczy mi flasha i wlasnie z usb bede bootowal:)
opisze potem co i jak
pozdro:)

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
problem z instalacja Mandriva
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-10-05, 11:37:30 »
Cytat: survi
no wlasnie juz sie poddalem z instalacja bezposrednio z hdd, natomiast powiem wam ze jest to jak najbardziej mozliwe metoda, ktora opisalem na samym poczatku:)
czekam az kumpel pozyczy mi flasha i wlasnie z usb bede bootowal:)
opisze potem co i jak
pozdro:)
Znaczy się niby jak? Skopiowałeś te pliki z iso na C:\\?

Może to ci się przyda:
http://blog.brodowski.net.pl/2008/06/16/odzyskiwanie-grub/

survi

  • Gość
problem z instalacja Mandriva
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-10-05, 22:52:19 »
poprostu poszedlem krok po kroku jak jest w tym tutku:
http://www.instantfundas.com/2007/08/install-any-linux-distro-directly-from.html

a co do usb, bootuje bez problemu, ale znow jest problem, nie moze odnalezc instalacji linuxa i prosi jakies pliki, zeby mu wgrac do "insmod" nie wiem co to, ani z czym to sie je, wskazywalem kazdy z katalogow z iso mandrivy i nic...

usb utworzylem Unetbootin'em...

Frank

  • Gość
problem z instalacja Mandriva
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-10-06, 14:26:47 »
Porównaj pkt. 7 tego poradnika z tym co napisałeś w 1 wpisie i wyciągnij wnioski.
Cytuj
Przy odpalalniu kompa w boot loaderze widac opcje Start GRUB (zaraz pod WinXpPro itd). Po uruchomieniu zamiast instalacji Mandriva pojawiaja sie jakies dziwne opcje z roznymi mozliwosciami instalacji GRUB'a...

I tu pojawia sie moj problem, otoz wiem ze GRUB jest boot loaderem, ale ja przeciez mam juz takowy utworzony w MBR przez windowsa, jesli go zastapie poprzez instalacje GRUB'a strace mozliwosc uruchomienia XP..
Unetbootin nie utworzy pendriva z systemem Mandriva 2010; poczytaj to:
http://www.mandrivalinux.eu/showthread.php?t=539482&page=3&highlight=unetbootin

survi

  • Gość
problem z instalacja Mandriva
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-10-08, 22:47:47 »
juz sobie poradzilem, dzieki za zwrocenie mi uwagi:)
balem sie, ze grub zastapi mi windowsowy mbr i nie bede mial mozliwosci wystartowac windy, ale jednak zachowal:)

ps moze ktos z was wie dlaczego przy bootowaniu, czasem, proces zatrzymuje sie na "GRUB" ? zazwyczaj to sie pojawia, potem wersja, potem loading grub itd itd i mam menu, a czasem staje tylko na tym i nic sie nie dzieje... pomaga wylaczenie i wlaczenie kompa (reset poprzez 3 kroli nic nie zmienia-tak jakby konieczne bylo zniwelowanie pradow na plycie glownej... hm)