Nowe posty

Autor Wątek: Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?  (Przeczytany 14253 razy)

parufkens

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« dnia: 2010-10-04, 20:25:36 »
Witam. Ostatnio uruchomiłem bardzo stary komputer, niestety dysk twardy jest po formacie i nie mam na nim systemu operacyjnego. Chciałem zainstalować na nim XP ale to się mija całkowicie z celem. Windows'a 98 także nie mam od kogo pożyczyć dlatego zostaje mi Linux. Komputer będzie głównie używany do korzystania z internetu. Co do moich wymagań to chciałbym aby system chodził płynnie i był prosty w obsłudze.

Dane techniczne komputera:

Procesor Celeron 633MHz,
Pamięć RAM 192MB,
Karta graficzna zintegrowana 16MB.

Niestety nic więcej o nim nie wiem ponieważ go dostałem od znajomego i tylko tyle na jego temat udało mi się dowiedzieć. Z góry dzięki za pomoc.

ra-v

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-10-04, 22:09:23 »
OBOWIĄZKOWO: coś co najwyżej na XFCE, LXDE. Ogólnie jest cięzko bo ten komputer gdyby miał 3 inne rzeczy to byłoby wg mnie znacznie lepiej.
1. Procek nie Celeron a zwykły
2. RAM nie 192 a min. 256 (kładę nacisk na RAM który bardziej przyspieszy pracę aniżeli CPU)
3. Karta zewnętrzna a nie ziintegrowana (192-16MB ~ 8% mniej RAMu)

Aplikacje:
- jakiś komunikator - na pewno nie Tlen
- prosty, wielowątkowy menadżer pobierana - np. Multiget
- przegladarka - i tu jest dylemat - bo Fox zajmuje niby najmniej RAMu, ale Chrome, Opera i chodzą szybciej. Z alternatywnych wypróbuj Arora, Midori - pewnie są jeszcze lżejsze.
- player do multimediów, muzyki w tle - mplayer

Przede wszytskim rozejrzyj się za RAMem i zobacz ile twoja płyta obsługuje - jak to jakiś ZX to pewnie minimum 512MB. RAM to dla mnie podstawa w Linuxie, komp nawet taki dostaje niezłego kopa. (nie śmiać się, sam sprawdzałem PIII 0.6 / 256 vs PIII 1.0 / 512 )

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil

Pisarz

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-10-05, 20:12:27 »
Intrygujące. Celerony w średniowieczu. Czyżby to był dowód na podróże w czasie?

NXT

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-10-05, 21:16:36 »
Nie pomagasz mu w ten sposób.;)

Czytałeś wcześniejsze tematy? Dużo było takich na słabe komputery. Może coś by się tam znalazło. Radzę przejrzeć :)

PS. Może tam były podawane lepsze konfiguracje sprzętowe no,ale warto spróbować:D

EDIT:
Temat: http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=15965
Też celeron tylko troszeczkę lepszy no i trochę więcej RAMu. Przeczytaj sobie :)
EDIT:
Heh kolejny :)
http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=16279
Tutaj jest temacior Pisarza :D Przeczytaj.

Przepraszam, że tylko tak mogę pomóc, ale jak na razie mało się znam na tym.

sasha666

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-10-06, 11:06:46 »
Puppy Linux standardowy, czyli ze środowiskiem JWM lub do wyboru - http://puppylinuxblog.blogspot.com/2010/04/puppy-linux-srodowiskadystrybucje.html - ja korzystam z wersji z XFCE ale u Ciebie może mulić z racji sprzętu, spróbuj wersję ze środowiskiem OpenBox, jest ładniejsze od JWM a szybkościowo mu nie ustępuje :)

DSL też fajnie śmiga na starych kompach

Pisarz

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-10-06, 17:39:16 »
Fluxbuntu pójdzie bez problemu, a jak dorzucisz mu RAMu, to nie straszny mu Xubuntu lub Ubuntu normalny nawet.

sasha666

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-10-08, 18:06:37 »
Wybierz lepiej coś z mini dystrybucji, w porównaniu z ubu, xubu czy fluxbu to są petardy, nie ma porównania z dystrybucjami "ubuidalnymi" (jak i mandrivami i susłami). Jak byś nie kombinował to Puppy czy DSL na takim sprzęcie zawsze będą o niebo szybsze, wiem bo zrezygnowałem z xubu i jemu podobnych bo właśnie muliło na moim graciku :) Na Puppym mój tzw. komputer jest szybszy od wielu nowych komputerów ;)

Pisarz

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-10-09, 19:31:57 »
Czy Fluxbuntu to taka petarda? Poza tym, że okropnie zdezaktualizowany, bo to dalej 7.10.

Fluxbox z tego co wiem, jest bardzo lekki, jak i nie widziałem żadnego sprzętu, na którym Fluxbuntu działałoby słabo. Więc albo nie mam aż takich gratów w domu, albo jest lekki.

sasha666

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-10-10, 11:47:55 »
Cytat: Pisarz
Czy Fluxbuntu to taka petarda?
Czytaj ze zrozumieniem

Cytat: Pisarz
nie widziałem żadnego sprzętu, na którym Fluxbuntu działałoby słabo
No to mało widziałeś ;), na moim kompie flux a nawet xubu chodziło fajnie a przynajmniej tak mi się wydawało dopóki nie zainstalowałem pyppyego, wnioskuję że nie masz takiego porównania skoro twierdzisz że fluxbuntu może mierzyć się z DSLem czy puppym na wiekowym kompie ;)

lukaso666

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-10-11, 14:30:24 »
Cytat: Pisarz
Fluxbuntu pójdzie bez problemu, a jak dorzucisz mu RAMu, to nie straszny mu Xubuntu lub Ubuntu normalny nawet.
zapomniałeś wspomnieć koledze, że Fluxbuntu zatrzymał się 666 lat temu w rozwoju i ma pakiety sprzed wojny ;) Puppy Linux, ewentualnie DSL jak najbardziej będą śmigać na tym sprzęcie, nawet bez powiększenia RAMu...
pzdr
[EDIT] głowy nie dam, co się stanie przy # apt-get dist-upgrade (po zmianie repo) - podejrzewam, że z takiego sprzętu zacznie ulatniać się dym i iksy siądą naturalnie ;)

Pisarz

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-10-14, 15:44:16 »
@lukaso666,
Bez przesady, komputer nie wybuchnie, tylko się zawiesi.

W ogóle to jest jakiś Puppy Linux na PowerPC? Poza tym że mi artwork tego systemu się nie podoba, a nie zamierzam miesiącami go przerabiać, nie po to rezygnuje się z Windowsa.


A DSL to jest dystrybucja w 100% LiveCD, więc nie widzę sensu w instalowaniu jej na dysku.

sasha666

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-10-14, 17:35:16 »
Cytat: Pisarz
Bez przesady, komputer nie wybuchnie, tylko się zawiesi.
I mamy chyba sedno... chodzi o to żeby się nie wieszał, działał szybko i płynnie ;)


Cytat: Pisarz
W ogóle to jest jakiś Puppy Linux na PowerPC? Poza tym że mi artwork tego systemu się nie podoba, a nie zamierzam miesiącami go przerabiać, nie po to rezygnuje się z Windowsa.
Puppyego normalnie instalujesz na twardzielu i śmiga, jest w cholerę wydań szczeniaczka (przejrzyj to DOKŁADNIE - http://puppylinuxblog.blogspot.com/2010_04_01_archive.html - masz tu zrzuty ekranu, dystrybucje, proces instalacji) i można sobie wybrać jak ma wyglądać ale jeżeli ktoś nie potrafi sobie zmienić motywu, ikon czy szeroko pojętego wyglądy to już nie moja wina. Miesiącami przerabiać... :D, człowieku, może gdybyś lizną podstawy to nie pisał byś takich bredni ;)

Cytat: Pisarz
A DSL to jest dystrybucja w 100% LiveCD, więc nie widzę sensu w instalowaniu jej na dysku.
Proszę, już chyba dość żartów:D:D:D, DSL tak jak puppy jest pełnowartościowym systemem jak i z lifeCD jak i zainstalowany na twardzielu i jak wyżej, na staruszkach oba świetnie spełniają swoje zadania.

Jeżeli nie potrafisz obsługiwać danego systemu i nie posiadasz na jego temat elementarnej wiedzy to proszę, nie mieszaj tu na forum bo potem wychodzą takie "potworki" i bzdury w które "nowi" gotowi są uwierzyć...

lukaso666

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-10-14, 18:22:14 »
Cytat: Pisarz
@lukaso666,
Bez przesady, komputer nie wybuchnie, tylko się zawiesi.
Oj, Pisarz, Pisarz...
Wiesz, co to jest przenośnia? Czy Ty naprawdę myślisz, że ja tu mówię o jakiejś fizycznej eksplozji kompa? :D Ufff...

Wiesz, Ubuntu, to też liveCD (przynajmniej tak można z niego korzystać) :D Widzisz, ja nie widzę sensu w rzucaniu takich "rewelacji", jakie popełniasz, by komuś konkretnie pomóc. Nie będę powtarzał słów sashy666.

Lektura i praktyka, to podstawa, a DSL, to bardzo dobre rozwiązanie na kompowe starocie, parufkens! :) Wypróbuj, może ci siądzie to distro - jest konfigurowalne bardzo szeroko, więc no problem... Podobnie rzecz ma się z dystrybucją Grml www.grml.org (mała, szybka, lekka, szybko instalująca sie na HD), która jednak wymaga odrobinę wiedzy nt działania Debiana (bo na nim bazuje) i jako takiego obeznania się w linuksowej konsoli...

rompiotr

  • Gość
Jaka dystrybucja na średniowieczny komputer?
« Odpowiedź #14 dnia: 2010-10-15, 09:04:58 »
DSL też jest oparty na Debianie. A Debiana też można zainstalować z netinstall i zbudować sobie lekką dystrybucję. Bo komp nie jest taki słaby.