Nowe posty

Autor Wątek: Debian, brak Xów  (Przeczytany 2324 razy)

mikoru

  • Gość
Debian, brak Xów
« dnia: 2005-10-02, 11:23:51 »
Witam.

Mam zainstalowanego Debiana 3.1 i wszystko fajnie smiga, ale z racji ze mam mala siec w domu to chcialem troche bardziej poznac co ten systemik potrafi:)
Na poczatku ustawilem serwer DHCP i wszystko super smiga, ale juz z kolejnym serwerkiem - DNS (BIND9) juz nie jest tak kolorowo:(
Zainstalowalem BINDa i skonfigurowalem jako serwer cachujac, ale niestety cos mi to nie dziala:( Jak ustawie na innym kompie jako serwer DNS tego kompa z BINDem to stronki nie otwieraja sie:( W samym Debianie po poleceniu np. dig www.onet.pl wypisuje mi ze: query time 1 msec i serwer 127.0.0.1, nawet jak wpisze jakis bzdurny adres to odpowiedz jest zawsze taka sama (jak ustawie serwer DNS jako serwery TPSA to dig wypisuje wszystko ok i ladnie wszystko dziala). Jak ktos wie co mam nie tak to prosze o pomoc.

Oto moja konfiguracja:
w /etc/bind/named.conf
options {
   directory \\"/var/cache/bind\\";
   allow-query {any;};
};
zone \\".\\" {
   file \\"/etc/bind/db.root\\";
zone \\"localhost\\" {
   type master;
   file \\"/etc/bind/db.local\\";
};

zone \\"127.in-addr.arpa\\" {
   type master;
   file \\"/etc/bind/db.127\\";
};

zone \\"0.in-addr.arpa\\" {
   type master;
   file \\"/etc/bind/db.0\\";
};

zone \\"255.in-addr.arpa\\" {
   type master;
   file \\"/etc/bind/db.255\\";
};


w /etc/resolv.conf
search Lan
nameserver 127.0.0.1
nameserver 194.204.152.34
nameserver 194.204.159.1

IP kompa z BINDem 192.168.0.13

Pozdro.
Mikoru

powermilk

  • Gość
Debian, brak Xów
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-10-02, 09:10:01 »
Witam, jestem, można powiedzieć, że nowy w Linuxie. Jestem (a właściwie byłem :P) szczęśliwym posiadaczem Debian Sarge 3.1 RA. Jednakże dziś rano postanowiłem zainstalować KDM, by mieć możliwość wyłączania komputera z poziomu KDE. Niby działało, jednakże gdy przed chwilą chciałem uruchomić Linuxa to wyskoczył mi komunikat "Nie można uruchomic serwera X (odpowiedzialnego za serwer grafzicny). Prawdopodobnie nie został on poprawnie skongigurowany."
No to sprawdzam: "dpkg-reconfigure x-window-system" ku mojemu zdziwieniu ukazuje mi siękomunikat: "x-window-system nie jest zainstalowany", No to instaluję: "apt-get install x-window-system" i się o dziwo instaluje. Powtarzam dpkg-reconfigure x-window-system uruchamiam kdm i znów "Nie można uruchomic serwera X (odpowiedzialnego za serwer grafzicny). Prawdopodobnie nie został on poprawnie skongigurowany." Co zrobiłem nie tak? I co powinieniem zrobić aby działało? (tylko nie mówcie mi, że zainstalować na nowo linuxa :P).  Czy może o czymś zapomniałem? Jestem naprawdę nowy, a moja wiedza na temat Debiana jest niezbyt wielka.

erykf

  • Gość
Debian, brak Xów
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-10-07, 08:34:19 »
2005-10-02 09:10:01 powermilk napisał:

> Witam, jestem, można powiedzieć, że nowy w Linuxie. Jestem (a właściwie byłem :P) szczęśliwym
 > posiadaczem Debian Sarge 3.1 RA. Jednakże dziś rano postanowiłem zainstalować KDM, by mieć
 > możliwość wyłączania komputera z poziomu KDE. Niby działało, jednakże gdy przed chwilą chciałem
 > uruchomić Linuxa to wyskoczył mi komunikat "Nie można uruchomic serwera X (odpowiedzialnego
 > za serwer grafzicny). Prawdopodobnie nie został on poprawnie skongigurowany."
 > No to sprawdzam: "dpkg-reconfigure x-window-system" ku mojemu zdziwieniu ukazuje mi
 > siękomunikat: "x-window-system nie jest zainstalowany", No to instaluję:
 > "apt-get install x-window-system" i się o dziwo instaluje. Powtarzam dpkg-reconfigure
 > x-window-system uruchamiam kdm i znów "Nie można uruchomic serwera X (odpowiedzialnego za
 > serwer grafzicny). Prawdopodobnie nie został on poprawnie skongigurowany." Co zrobiłem nie
 > tak? I co powinieniem zrobić aby działało? (tylko nie mówcie mi, że zainstalować na nowo linuxa
 > :P).  Czy może o czymś zapomniałem? Jestem naprawdę nowy, a moja wiedza na temat Debiana jest
 > niezbyt wielka.

dpkg-reconfigure xserver-xfree86
ustaw wszystko jak trzeba, a później

dpkg-reconfigure kdm