Nowe posty

Autor Wątek: Problem z ustawieniem połączenia z Internetem .  (Przeczytany 10738 razy)

mandriva2o1o

  • Gość
Problem z ustawieniem połączenia z Internetem .
« dnia: 2010-10-02, 08:56:01 »
Otóż zainstalowałem sobie Linuxa Mint 9 32-bit. Mam problem z ustawieniem połączenia z Internetem. Dodam, że mam Internet w sieci LAN. Gdy wchodzę w Firefoxa to wyskakuje komunikat Nie można połączyć się z Internetem. Napiszcie co mam po kolei zrobić.

ubu59

  • Gość
Problem z ustawieniem połączenia z Internetem .
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-10-02, 10:24:05 »
Witam!

Cytat: mandriva2o1o
Otóż zainstalowałem sobie Linuxa Mint 9 32-bit. Mam problem z ustawieniem połączenia z Internetem. Dodam, że mam Internet w sieci LAN. Gdy wchodzę w Firefoxa to wyskakuje komunikat Nie można połączyć się z Internetem. Napiszcie co mam po kolei zrobić.
A jak masz ustawiony dostęp od windowsa? Możesz sprawdzić w oknie DOS-a (Start/Uruchom wpisz: cmd) wydaj polecenie: ipconfig /all.

1. Jeśli masz dostęp do internetu poprzez router, który ma włączoną usługę DHCP. Wystarczy ustawić w konfiguracji karty sieciowej odpowiednią tę opcję. Resztę danych (nr IP Twojego komputera, nr IP bramy internetowej, nr IP DNS-ów)  zazwyczaj podaje serwer DHCP.
2. W pozostałych przypadkach sam musisz nadać nr IP Twojego komputera, wpisać nr IP bramy internetowej i nr IP DNS-ów w konfiguracji karty sieciowej.

Graficzny konfigurator karty sieciowej znajdziesz najprawdopodobniej (bo nie jestem na bieżąco) w menu pod System/Administracja.

Pozdrawiam!

  • Gość
Problem z ustawieniem połączenia z Internetem .
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-10-02, 12:39:00 »
Zajrzyj tutaj http://mint.karhed.pl/page.php?12 To Ci powinno pomóc.

mandriva2o1o

  • Gość
Problem z ustawieniem połączenia z Internetem .
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-10-02, 14:03:52 »
Dostęp od Windowsa już sprawdziłem .

ubu59, chodziło ci o taki graficzny konfigurator karty sieciowej ?



I co mam tutaj zmienić ??? Gdzie wpisać IP, maskę itd. ???

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Problem z ustawieniem połączenia z Internetem .
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-10-02, 22:57:41 »
A jak najedziesz na pasek network device: masz wlan0 albo eth0? Czy tylko loopback interface(lo).

ubu59

  • Gość
Problem z ustawieniem połączenia z Internetem .
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-10-03, 09:36:11 »
Witam!

[Przepraszam uruchomilem Minta z plyty i nie mam polskich liter...]

Nie, to nie jest ten konfigurator karty sieciowej ale zestaw bardzo przydatnych narzedzi sieciowych (przydadza sie przy sprawdzeniu polaczenia).

Aby dostac sie do konfiguracji karty sieciowej:

1. Kliknij prawym klawiszem myszki ikone dwoch monitorow znajdujaca sie w prawym dolnym rogu na pasku z lewej strony glosnika. Z menu wybierz pozycje "Edit connection..." (Ty bedziesz mial cos podobnego po polsku).

2. Otworzy sie okno "Network Connections". Na pierwszej (domyslnej) zakladce jest polaczenie przewodowe "Wired". Wybierz kliknieciem lewym klawiszem interfejs "eth0".

3. Teraz wybierz przycisk "Edit" (akcje jaka chcesz przeprowadzic na tym interfejsie - edytowac konfiguracje).

4. Otworzy Ci sie nowe okno "Editing Auto eth0". Dane jakie uzyskales z Windowsa poleceniem "ipconfig /all" dotycza wersji IPv4, wiec wybierz zakladke "IPv4 Settings".

5. Przy etykiecie "Method" jest przycisk z opcjami do wyboru:
a) "Automatic(DHCP)" - automatyczny, pobiera wszystkie dane nr IP komputera, bramki internetowej, DNS-ow
b) "Automatic(DHCP) address only" - pobiera tylko nr IP komputera
c) "Manual" - trzeba wszystkie dane podac. To jest ta opcja, ktora powinienes wybrac, bo jak sadze DHCP nie zadzialalo (moze warto jeszcze to sprobowac)
d) "Link- Local only" - aktywuje tylko interfejs lo (petle sprzezenia zwrotnego koniecznego do testow).
e) "Shared to other computers" - to jesli bys mial dwie karty sieciowe i przez jedna z nich chcial udostepnic internet innym komputerom.

6. Po wybraniu "Manual" dodajesz wpis klikajac przycisk "+Add"
a) w pozycji "Address" nr IP swojego komputera
b)  jw "Netmask" maska sieci jw
c) jw "Gateway" nr IP bramy sieciowej
d) jw "DNS servers" nr IP serwerow DNS

7. I to powinno wystarczyc do uzyskania polaczenia z Internetem. Kliknij przycisk "Apply..." (zastosuj zmiany) aby zapisac konfiguracje.

8. Aby sprawdzic prawidlowosc polaczenia uruchom przegladarke i wpisz nazwe jakiejs strony. Jesli to nie zadziala przyda sie zestaw narzedzi sieciowych.

Pozdrawiam!

mandriva2o1o

  • Gość
Problem z ustawieniem połączenia z Internetem .
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-10-03, 11:13:55 »
Witam ponownie, piszę już z mojego Linuxa :) Wielkie dzięki dla ubu59 .

ubu59

  • Gość
Problem z ustawieniem połączenia z Internetem .
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-10-04, 08:59:29 »
Witam!
Cytat: mandriva2o1o
Witam ponownie, piszę już z mojego Linuxa :) Wielkie dzięki dla ubu59 .
Pomogłem Ci, bo na początku nie jest łatwo znaleźć potrzebne narzędzia.

Nawet strona Karoliny o Mincie nie była pomocna, bo zbyt ogólna. Poza tym brak tam wystarczających informacji jak skonfigurować połączenie przewodowe. No ale z drugiej strony, bez wsparcia społeczności, nie jest w stanie wszystko zrobić sama.

Powodzenia!