Nowe posty

Autor Wątek: Początek...  (Przeczytany 5790 razy)

hubi1

  • Gość
Początek...
« dnia: 2010-10-01, 17:28:52 »
Witam,

Chciałbym zmienić Windows Xp sp3 na Linux. Jaki jest najprostszy linuks dla początkującego. Na PC słucham muzyki przez foobar2000 i scrobluje przez last.fm. Filmy i anime na Best Player 1.0, Real Alternative i vlc i używam kodeków k-lite codec. Jeśli chodzi o gry, to gram tylko w GTA Vice City, Diablo II i Fife 08. Do przeglądania stron www używam Sea Monkey. Oprócz,tego używam programy takie jak: µTorrent, WTW, Aegisub, DOS Box i Flashget.

Mam około 800GB danych na dysku NTFS na dwóch partycjach po 450GB, w tym muzyka, anime i dokumenty. Oprócz tego partycje 35GB na system, ją mogę bez problemu cała sformatować. Czy te dane wszystkie co mam na partycjach 450GB będą mi po instalacji Linuksa działać, czy nie strace tego wszystkiego.

Mogę jeszcze napisać jaki mam komp, ale nie wiem czy to potrzebne, jeśli tak mówcie.

Z góry bardzo dziękuje za pomoc i czekam na odpowiedź.

Pozdrawiam,

Hubert

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Początek...
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-10-01, 20:25:37 »
Z listy, którą wymieniłeś, widzę że używasz już całkiem sporej kolekcji programów, które do Windowsa przywędrowały ze środowiska Open Source, jakże blisko związanego z Linuksem. ;) Jeśli to są programy, które bardzo lubisz, z przesiadką nie będziesz miał większego problemu, więc niekoniecznie musisz brać najprostszy Linux. Jak znam kolegów pewnie otrzymasz w propozycji coś z zestawu:
-Linux Mint
-Ubuntu Linux
-Mandriva Linux
-SuSE Linux

Zgadując po pojemności Twoich partycji oraz fakcie używania FIFY 08 mniemam, że masz nie najstarszy sprzęt, z dość mocnym procesorem i pewnymi pokładami pamięci RAM. Możesz więc od razu bez zastrzeżeń wybrać sobie takie środowiska graficzne jak GNOME, czy KDE.

I nie! Jeśli będziesz się bawił tylko partycją na system, żadne dane dane z tamtych partycji "nie mają prawa zniknąć", a dostęp do nich nie powinien Ci stworzyć większych problemów. Jeśli miałeś już doświadczenie z zarządzaniem partycjami, poczytaj tylko trochę na necie o przebiegu instalacji Linuksa (dystrybucji, którą wybrałeś) i działaj śmiało.

Jedyny problem możesz mieć na początku z wymienionymi wyżej grami, gdyż w Linuksie najprawdopodobniej użyjesz do tego celu Wine.

Właściwie nie ma się co rozpisywać, wszystko co potrzebne jest tu na forum, albo w Góóglach ;)
Nie wahaj się szukać informacji na nurtujące Cię problemy :) Bardzo możliwe, że ktoś już miał podobne ;)

hubi1

  • Gość
Początek...
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-10-01, 20:37:33 »
Płyta główna: Asus P4P800-X
Procesor: Intel Pentium 4, 2400 MHz (18 x 133)
Pamięć ram: 1 GB (2x 512MB)
Karta graficzna: Ati Radeon 9250 256 MB (AGP 8x)
Karta dźwiękowa: Creative Sound Blaster Live! 5.1 (PCI)
Dysk: 1TB WD Caviar (partycje: 31,5GB, 450GB, 450GB)
Monitor: Samsung SyncMaster 225MW(Analog)

To jest mój komputer.

Czyli jak dobrze rozumiem, po zainstalowaniu Linuka z wyżej wymienionej listy te dane co mam na dwóch partycjach 450GB (NTFS), będę mógł używać ich w Linuksie.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Początek...
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-10-02, 23:13:20 »
Spokojnie możesz zainstalować linuxa na partycji 31,5G. Windowsowe partycje obsługuje ntfs-3g albo instalujesz albo już jest niezależnie od dystrybucji. Śmiało mogę polecić Ci Pclinuxos, debian,sidux, mint, mepis w środowisku jakie będzie Ci się najbardziej podobało. KDE, gnome, xfce,e17 czy też fluxbox. Zawsze możesz wcześniej spróbować livecd. Co do gier -to Ci nie odpowiem, ale jest wine i playonlinux i musisz sobie wcześniej poczytać.

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Początek...
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-10-03, 15:02:37 »
O instalacji to już wiele napisano i podziale na partycje też. Jeżeli obawiasz się o dane, to uważnie rób instalację. Nie wybieraj opcji automatycznie. Nie zaznaczaj opcji format dla tych partycji. W ogóle się nimi nie zajmuj podczas instalacji. Niech zostanie na nich NTFS.

Jeszcze zależy czy chcesz stawiać linuksa obok windy czy zamiast windy. Najpierw zrób podział na partycje Gparted z płyty, najlepiej z opcją 'allign to cylinder', a dopiero potem rób instalację.
http://gparted.sourceforge.net/

Jak to twoje pierwsze zetknięcie z linuksem to proponuję najpierw pooglądaj sobie różne filmiki na youtube i poczytaj różne rzeczy. Do tego możesz się pobawić w pierwszą instalację na jakiejś maszynie wirtualnej, np. Virtualbox, żeby się oswoić i zobaczyć jak to wygląda. To trochę inny świat i trzeba poznać parę nowych rzeczy.

ra-v

  • Gość
Początek...
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-10-03, 21:05:28 »
GTA VC chodził, ale u mnie bez dźwięku. W FIFA07 chodzi, inne nie wiem - wszystko pod WINE.
qBitTorrent, DOSBox, Flashget (chyba), VLC jest.
WTW nie ma - możesz używać komunikatora Kadu lub Tlena z GG.

O reszcie nie mam pojęcia, ale chyba znajdziesz coś dla siebie.

hubi1

  • Gość
Początek...
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-10-04, 04:11:51 »
Zdecydowałem, że wybiorę ten system Linux.
-> http://fedoraproject.org/pl/get-fedora
Ściągane, wypale i odpalę sobie system z płytki. Zobaczę jak to się ma do mojego kompa. Prawie wszystkie systemy już przepatrzyłem i poczytałem o nich. Myślę, że właśnie ten będzie dobrym wyborem. Jedna mnie rzecz zastanawia, czy ten obrazek co ściągnę wystarczy też do pełnej instalacji? Tak mi się zdaje, ale wole się upewnić.

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Początek...
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-10-04, 09:10:41 »
Kliknij na opcje i od razu wybierz obraz z odpowiednim środowiskiem graficznym. To są obrazy do pełnej instalacji. Resztę, np. programy dociągasz z repozytoriów.