Nowe posty

Autor Wątek: Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?  (Przeczytany 10797 razy)

NXT

  • Gość
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« dnia: 2010-09-28, 18:18:53 »
Witam!
Chciałbym znaleźć Linuxa, który pozwoliłby mi się dużo nauczyć o samym systemie.
Aktualnie mam zainstalowanego Ubuntu 10.04, a oprócz tego ściągniete mam Slackware i Arch, a także z jednej gazety Mandrivę 2009. Jaką dystrybucję polecalibyście dla mnie?:)

Mój sprzęt:
Dysk twardy: ok.600GB
RAM:2GB
Procesor: AMD Athlon II X2 245 2,9GHz
Karta graficzna: Nvidia GeForce 250GTS 1024mb

Oczywiście jestem gotowy na wyzwania. :)

PS. Przejrzałem parę tematów, ale nie uzyskałem odpowiedniej dla mnie odpowiedzi(oczywiście będę jeszcze odpowiedzi z innych tematów rozważał)

EDIT:

Zapomniałem powiedzieć, że chciałbym jeszcze jakieś dobre narzędzia programistyczne. Proste ale dobre. Dobrze myślę, że są prawie w każdym linuxie te same?

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-09-28, 22:24:27 »
Jak jesteś gotowy na wyzwania to gentoo
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Cyklista

  • Gość
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-09-28, 23:07:28 »
Może Debian?
Bogata dokumentacja, stabilny i żwawy, w "konserwatywnej" wersji Lenny 5.0.6 (Gnome+k3b+Opera) używam na PC COMPAQ Deskpro EN.
Wcześniej próbowałem Ubuntu 10.04 LTS i Fedorę 13 ale sprawiały mi problemy.

Procesor: Pentium III Tualatin 1400MHz 512kB
RAM:        512MB
HDD:         WD 120GB
Chipset:    i815
Używany głównie do przeglądania internetu, ściągania obrazów ISO, wypalania płyt CD lub DVD lub ripowania CD audio do formatu np. Ogg Vorbis, przeglądania jpeg z lustrzanki.
Ostatnio uruchomiłem na w/w COMPAQ-u PLD w wersji Live 4.4.5.
Może spróbujesz  polskiej dystrybucji PLD?

Na platformie AMD 939 z procesorem dwurdzeniowym Ubuntu używam nieprzerwanie bez reinstalacji od wersji 6.06 LTS 64bit upgrade via internet  poprzez 8.04 LTS 64bit do 10.04 LTS 64bit.
Działa stabilnie, żadnych problemów nie sprawia.
Zapewne wiesz, że Ubuntu wywodzi się z Debiana.

ra-v

  • Gość
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-09-28, 23:26:48 »
Głownei problem był zapewnie w RAMie. 815 obsługiwały chyba tylko 0.5GB max, jakbyś załatwił 440 (ZX chyba) to mogło by być więcej, a przydało by się 1GB, komp dostaje lepszego kopa.
Ten procek jest super (o dziwo na mojej 815 nie działał Tualatin) jak na wiek, chyba najlepszy w tej generacji - to klasa lepsza od pierwszych nieudanych P4 i Sempronów.

Dla 512RAM to trzeba XFCE zainstalować lub coś podobnego.

  • Gość
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-09-29, 07:38:12 »
Ja polecam Slackware, od tego distro zacząłem przygodę z Linuxem. Co prawda nie jest to  dystrybucja dla początkujących ale ja miałem wsparcie informatyka, który zna Slacka. Pracuję na nim w firmie i w domu od ponad roku i troszkę wiedzy "liznołem". Uważam, że przesiadając się na Linuxa dopiero poznałem podstawy i trochę wiedzy z zakresu informatyki. Powoli więc "leczę się" z nawyków Windowsa, przy którym obsługa komputera sprowadzała się do klikania i częstego używania Ctrl+Alt+Del.
Pozdrawiam i zachęcam do przygody ze Slackware (nie zrażaj się trudnymi początkami)

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-09-29, 10:04:58 »
Zależy po co chcesz się uczyć, czy tak sam dla siebie czy też chcesz być np. administratorem...
Zobacz sobie ten wykres:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/GNU-Linux_distro_timeline_10_3.png
Wydaje się sensowne poznać dystrybucje bazowe Rad Hat, Debian, Slackware. Potem każda inna będzie już łatwa :)
Tak się składa, że akurat Ubuntu ma bardzo dobrą dokumentację i aktywne forum polskie i angielskie, więc może dobrym pomysłem byłoby poznanie Ubuntu tak solidnie, a potem Debian i inne.

NXT

  • Gość
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-09-29, 15:15:52 »
Kenpo masz chyba rację pozostanę na razie na Ubuntu spróbuję na tej dystrybucji oswoić się z Linuxem,a potem zastanowię się nad Debianem i Slackware(pewnie zainstaluję je na maszynie wirtualnej tak dla sprawdzenia).
Co do PLD poczytam o tym, choć z tego co czytałem to jest dla zaawansowanych tak?:)
Gentoo hmm... po przyzwyczajeniu się ogólnie do Linuxa na tych dystrybucjach wyżej napisanych może spróbuję:)


Czy tak jak napisałem będzie dobrze?

Pozdrawiam i dziękuję bardzo za odpowiedzi. Szczególnie za te uzasadnione:D

EDIT:

Pytanie co do Debiana.

Jeżeli ściągnę tylko pierwszą płytę cd to zainstaluję Debiana normalnie, a na pozostałych płytkach są jakieś programy czy jak? Wolałbym wiedzieć:)

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-09-29, 21:04:37 »
Możesz sprawdzić siduxa xfce. Pozdrawiam

NXT

  • Gość
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-09-29, 21:33:46 »
Dzięki dobry pomysł. Zacząłem właśnie ściągać.
Debiana już ściągnąłem mam z nim pewien problem, ale chyba muszę zrobić osobny temat nie?
Dzięki Wam za wszystko :) Róbcie tak dalej, a Linux będzie popularniejszy od Windowsa:D A może wtedy będzie więcej różnych aplikacji których wymagają użytkownicy Windowsa np. gry, Photoshop :D

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-09-29, 22:01:11 »
Cytat: NXT
A może wtedy będzie więcej różnych aplikacji których wymagają użytkownicy Windowsa np. gry, Photoshop :D
Takich aplikacji Ci u nas pod dostatkiem ;)
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

NXT

  • Gość
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-09-29, 22:13:42 »
Przepraszam chodziło mi bardziej o to, że zaczną wydawać bardzo popularne gry jak np.GTA, Fifa, jakieś cs'y itp. i programy, a nie odpowiedniki choć do odpowiedników nic nie mam. W gry mało co gram, kocham informatykę i chcę się uczyć różnych rzeczy choć chyba na programowaniu najbardziej mi zależy:D i Dlatego właśnie szukam dobrego Linuksa:D
Pozdro:D

Cyklista

  • Gość
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-09-29, 23:04:06 »
PLD możesz spróbować w wersji live, nawet przed "poczytaniem":
http://kde4.livecd.pld-linux.org/download/

Debian Live:
http://ftp.vectranet.pl/debian-cd/5.0.6-live/

Pozdrawiam

NXT

  • Gość
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-10-01, 12:46:05 »
Mam jeszcze takie pytanko:D
Czy jeżeli mam procka, który obsługuje systemy 64-bitowe to ściągać takie czy lepiej 32-bitowe?

chmooreck

  • Gość
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-10-01, 13:10:25 »
Właściwie obojętne...

NXT

  • Gość
Jaką dystrybucję Linux powinienem wybrać?
« Odpowiedź #14 dnia: 2010-10-01, 13:47:59 »
Tak, ale widziałem parę razy jak pisano, że na Linuksach x64 są jakieś problemy:D