Nowe posty

Autor Wątek: Wybór linuxa na serwer  (Przeczytany 6918 razy)

moovspot

  • Gość
Wybór linuxa na serwer
« dnia: 2010-09-23, 13:44:24 »
Witam, zastanawiam się nad wyborem dystrybucji pod linuxa do Pracowni w szkole.
Chodzi mi, o łatwość w konfiguracji, blokowanie adresow www, instalacja przez Linuxa LAN. Serwer jest słabiutki bo AMD 1000Mhz i ok 256 - 512 mb ram. Czy ejst jakś dystrybucja ,,gotowa'', a jesli nei to jak skonfigurowac. Najlepiej gdyby miala srodowisko graf.

pozdrawaim i z gory THX ;)

Aman

  • Gość
Wybór linuxa na serwer
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-09-23, 13:58:24 »
Środowisko graficzne na serwer to imo raczej zbędne obciążenie.
Zainstaluj debiana lub slackware - jednakże bez zgłębiania "wiedzy tajemnej" w postaci poleceń się nie obędzie.

moovspot

  • Gość
Wybór linuxa na serwer
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-09-23, 14:13:19 »
Debiana na slac? tzn ?;d

rompiotr

  • Gość
Wybór linuxa na serwer
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-09-23, 19:11:52 »
Generalnie jestem zdania, że takiego, jakiego najlepiej się zna. Ewentualnie takiego z bardzo dobrym wsparciem społeczeństwa :)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Wybór linuxa na serwer
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-09-23, 19:55:46 »
Cytat: moovspot
Czy ejst jakś dystrybucja ,,gotowa'', a jesli nei to jak skonfigurowac. Najlepiej gdyby miala srodowisko graf.
Może FreeNAS ----> http://www.dobreprogramy.pl/roobal/FreeNAS-oprogramowanie-dla-dyskow-sieciowych-i-serwerow,20205.html ? ;)

Pozdrawiam!

Szlachcico

  • Gość
Wybór linuxa na serwer
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-09-24, 10:11:36 »
ok, ale teraz pytanie: czy można używać linuxa na licencji GPL w administracji publicznej, ponieważ wiem, że wcześniej były z tym problemy. Pracuję w MOPS jako informatyk i jakiś rok temu chciałem wprowadzić linuxa na stanowiska (Mandrive - dobra dla początkujących - polecam ci), ale dowiedziałem się, że akurat w Polsce istnieje prawo, które faworyzuje windę,  wyklucza korzystanie z systemów operacyjnych opensource (co ciekawe można używać programów np. Firefox...). Może ktoś wie, czy to uregulowano?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Wybór linuxa na serwer
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-09-24, 11:21:02 »
Nie chodzi przypadkiem o Urząd Skarbowy i problem rozliczenia się z podatku za tzw. darmowe oprogramowanie (brak faktury, dowodu potwierdzającego darmowość)? Co do tego prawa to trochę dziwne, chyba że chodzi tylko o szkolnictwo, trochę dziwne ale jeśli rzeczywiście jest jakiś przepis, broniący instalacji alternatyw to jest to moim zdaniem wspieranie monopolu i tym samym zagrożenie do konkurencji, czy tym nie powinna się czasem zająć Komisja Europejska?

Pozdrawiam!

int

  • Gość
Wybór linuxa na serwer
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-09-24, 11:28:56 »
Jak wspomniał Roobal, kiedyś były problemy z US. Sprawa jest już rozwiązana:
http://www.goldenline.pl/forum/359476/openoffice-dla-firmy-darmowy

Szlachcico

  • Gość
Wybór linuxa na serwer
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-09-24, 12:01:42 »
Nie chodzi tu o US, ponieważ trudno o związek US z administracją publiczną. Link, który podsunął int dotyczy firm, natomiast nie rozwiązuje wątpliwości o samą administrację. Był kiedyś taki numer z zamówieniami oprogramowania do (bodajże) ZUS za ponad 60 mln zł.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Wybór linuxa na serwer
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-09-24, 12:35:08 »
Tobie przypadkiem nie chodzi o wytyczne, dotyczące dostarczanego oprogramowania, w ramach przetargów, a nie o sam konretny przepis? W przypadku ZUS chodzi o to, że oni mają konkretne wymagania, dotyczące oprogramowania, które musi spełnić dostarczyciel usługi/towaru, a w większości przypadków, praktycznie spełnia je Microsoft (Windows, Office itp.) ale z prawem to raczej nie ma nic wspólnego, tzn. zakaz instalacji Linuksa w szkolnych pracowniach/serwerowniach. Jedyne co pamiętam, to że była afera odnośnie tego, że w ogłeszeniu na przetarg podawany był deklarowany, już z góry wybrany, producent oprogramowania - Microsoft, co podobno nie jest zbytnio zgodne z zasadami przetargu (prawem?), ponieważ konkurencja (Red Hat, Novell, Google, Apple i inni) jest pomijana.

Pozdrawiam!

Szlachcico

  • Gość
Wybór linuxa na serwer
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-09-24, 15:07:43 »
Podawany nie był. W warunkach było napisane 'lub równoważny' co jest zgodne z prawem. Jednak przetarg był źle napisany, ponieważ WYGRAĆ go mógł tylko Microsoft, gdyż tylko jego system spełniał wszystkie podane warunki. Naruszone były tu zasady uczciwej konkurencji i przetargu, ale (niestety) złamania prawa się tu nie dopatrzono ;/ Przetarg powinien być na nowo rozpisany, ale nie mi tu oceniać przeszłość.
Może zamiast rozpisywać się podam link, przez który mam ostatnio ból głowy ;]
http://linuxnews.pl/administracja-publiczna-jednak-zamknieta/

pozdrawiam

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Wybór linuxa na serwer
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-09-24, 18:31:01 »
Cytat: Szlachcico
W warunkach było napisane 'lub równoważny' co jest zgodne z prawem. Jednak przetarg był źle napisany, ponieważ WYGRAĆ go mógł tylko Microsoft, gdyż tylko jego system spełniał wszystkie podane warunki.
Mniej więcej o to mi chodziło :) Ale z tego co pamiętam, to wcześniej zdarzały się przypadki, w których brak było "lub równoważny" :)

Cytat: Szlachcico
Przetarg powinien być na nowo rozpisany, ale nie mi tu oceniać przeszłość.
Tylko pytanie, czy nie wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami, więc skoro wybór, mimo wszystko, padł na Microsoft to już lepiej niech tak zostanie, niż mamy być obciążani dodatkowymi kosztami, które, jakby nie patrzeć, i tak wszyscy zapłacimy w podatkach.

Pozdrawiam!

darkpl

  • Gość
Wybór linuxa na serwer
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-09-24, 23:22:38 »
ostatnio fajna stronke znalazlem miedzy innymi jest tam o microsoft !
 http://prawda2.info/