Nowe posty

Autor Wątek: Linux na dyskietce. Problem z uruchomieniem KolibriOS 0.7.7.0  (Przeczytany 12827 razy)

Toorop

  • Gość
Witam, od niedawna mam "super" laptopa Highscreen Budget-Note z ms-dosem i chciałbym wgrać na niego coś innego, dlatego pomyślałem o linuxie, podczas poszukiwań znalazłem mieszczącą się na dyskietce dystrybucję KolibriOS 0.7.7.0. Ale niestety podczas botowania wyświetla się: "Starting system. KERNEL MNT ?" na klawiaturze nie da się nic wpisać. Co może być tego przyczyną? Co zrobić żeby uruchomić ten system? A może macie jakieś inne propozycje na system mieszczący się na dyskietce? (mam tylko napęd FDD) Z góry dzięki za pomoc.

Aman

  • Gość
Linux na dyskietce. Problem z uruchomieniem KolibriOS 0.7.7.0
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-09-21, 19:19:35 »
Obiło mi się kiedyś o uszy, że podobno Debiana da się zainstalować z dyskietki.
Nigdy nie próbowałem, ani nawet się w ten temat nie zagłębiałem.

Toorop

  • Gość
Linux na dyskietce. Problem z uruchomieniem KolibriOS 0.7.7.0
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-09-21, 19:30:01 »
Z tego co czytałem to z Debiana da się tylko zroić dyskietkę startową, ale to raczej odpada bo nie mam dostępu do sieci ani napędu CD.  A problem który opisałem nie zdarzał się nikomu nawet w innej dystrybucji?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Linux na dyskietce. Problem z uruchomieniem KolibriOS 0.7.7.0
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-09-21, 19:49:22 »
Możesz ewentualnie stworzyć własną minidystrybucję, na przykład wg tego przepisu http://www.uw-team.org/artykul_minidist.html :)

Pozdrawiam!

Toorop

  • Gość
Linux na dyskietce. Problem z uruchomieniem KolibriOS 0.7.7.0
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-09-21, 19:57:38 »
hmm... Trochę trudne, ale jak będę miał trochę czasu to poprubuję. Dzięki roobal. Jest w ogóle możliwe żeby ktoś używający innej dystryucji miał podobny problem jak ja? A w ogóle to czym jest to "KERNEL MNT ?" i co znaczy ten znak zapytania?

flak

  • Gość
Linux na dyskietce. Problem z uruchomieniem KolibriOS 0.7.7.0
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-09-21, 23:44:52 »
Moment. Trochę nie rozumiem. Czy chcesz używać mini-dystrybucji bo komputer jest za słaby, czy chcesz używać mini-dystrybucji bo masz tylko FDD i nie masz "czym" zainstalować "dużej" dystrybucji?
Mógłbyś podać parametry tego komputera?

rompiotr

  • Gość
Linux na dyskietce. Problem z uruchomieniem KolibriOS 0.7.7.0
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-09-23, 19:05:41 »
Kiedyś próbowałem na starym laptopie zainstalować z dyskietek PLD i ,,prawie'' mi się udało.
Możesz przełożyć dysk i zainstalować na sprzęcie z CD albo zainicjować instalację z dyskietek i dociągnąć resztę po sieci. Zobacz czy masz też możliwość instalacji z pendriva.
Kluczem tu jest jak wiekowy jest to sprzęt

Toorop

  • Gość
Linux na dyskietce. Problem z uruchomieniem KolibriOS 0.7.7.0
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-09-24, 18:04:37 »
Chcę używać mini dystrybucji głównie dlatego że mam w nim tylko FDD a nie specjalnie chce mi się marnować 10 dyskietek na instalację np Windowsa 3.11. Dysku nie mam do czego przełożyć bo na Budget-note dysk jest na tym mniejszym złączu ATA a w drugim laptopie o wiele lepszym mam takie dziwne podłączenie dysku (coś podobnego do sata II). Instalacje przez sieć i z USB odpadają bo nie mam karty sieciowej ani usb, jest tylko COM. Parametry komputera mogą być trochę nie dokładne bo nie wszystko moge sprawdzić w biosie, ale:
procesor-  chyba 486SX 50MHz ale nie jestem pewny (nie mogę go znaleźć bez całkowitego rozkręcania)
dysk- 124 MB
RAM- 4 MB

flak

  • Gość
Linux na dyskietce. Problem z uruchomieniem KolibriOS 0.7.7.0
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-09-25, 21:04:31 »
Cytat: Toorop
procesor-  chyba 486SX 50MHz ale nie jestem pewny (nie mogę go znaleźć bez całkowitego rozkręcania)
dysk- 124 MB
RAM- 4 MB
Oj, Oj, Oj! 4MB RAM to baaaardzo źle. Oficjalnie żaden linux na tym nie ruszy! Oficjalnie... jak dobrze pamiętam to współczesny kernel potrzebuje co najmniej 8MB RAM do rozruchu. Na stronie
http://wiki.kolibrios.org/wiki/Main_Page
pisze że KolibriOS wymaga najmniej 8MB RAM! Dla 4MB RAM pewnie zadziałają specjalne dystrybucje. Hmm... muLinux? Jest martwy od lat ale działać będzie. Wydaje mi się że nawet instalator miał.
http://www.micheleandreoli.it/mulinux/download.html
Instalacja czegokolwiek większego bez przepinania dysku będzie trudna. Jeśli chcesz zainstalować coś większego na dysk to polecam szczegółową instrukcję:
http://tldp.org/HOWTO/4mb-Laptops.html#toc7
Dotyczy instalacji Slackware z pomocą muLinux. Instrukcja "trochę" stara, ale daje ogólny zarys o co chodzi. Slackware ma dodatkowo (lub miał) specjalnie przygotowane jądro "lowmem" czyli kernel dla urządzeń z 4MB RAM.

A teraz powiedz szczerze do czego chcesz używać tego komputera?

Toorop

  • Gość
Linux na dyskietce. Problem z uruchomieniem KolibriOS 0.7.7.0
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-09-25, 22:06:40 »
Dzisiaj właśnie znalazłem coś o muLinuxie ale nie miałem czasu go uruchomić. Właściwie to już nie wiem do czego miał bym go używać, chciałem potraktować go jako wyzwanie ale teraz mam coraz mniej czasu...

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Linux na dyskietce. Problem z uruchomieniem KolibriOS 0.7.7.0
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-09-26, 21:38:52 »
A zdajesz sobie sprawę, że jeśli w ogóle środowisko graficzne będzie, to będzie na porównywalnym poziomie, albo niższym niż w windows 3.1?