Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: po formacie linux?  (Przeczytany 20283 razy)

ecosiwy

  • Gość
po formacie linux?
« dnia: 2010-09-19, 16:09:43 »
Witam, to znowu Ja. Otoz moj problem jest nastepujacy. Mialem 2 systemy win xp i ubuntu. Gdy zapomnialem aktywowac win postanowilem sformatowac dysk gdzie byl win i zainstalowac jeszcze raz. Gdy to zrobilem juz nie moglem wybrac pomiedzy dwoma systemami automatycznie wlaczal sie win. Postanowilem zainstalowac linux'a jeszcze raz i teraz moge wybrac pomiedzy 3 systemami ale z malym problemem. Gdy wybieram pierszym lub drugi system linux to nie ma tego przez formatem. Zalezalo mi na pierwszym linux'ie a dokladnie na torrentach. Szukalem u wujka google ale nie pomogl. Jezeli ktos ma jakis pomysl to piszcie :) pozdrawiam

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
po formacie linux?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-09-19, 20:13:20 »
Twoje pytanie jest w stylu:

Wczoraj jadłem pierogi, ale je wy....łem
Dzisiaj tez jadłem pierogi, ale to nie były te , co wczoraj.

Zgadnij dlaczego?

A tak na poważnie.

1. Jeśli chcesz odzyskać torrenty to u wujka google poszukaj informacji n/t odzyskiwania danych, choć w tym wypadku nie wróżę sukcesów.

2. A jak chcesz mieć tego linuksa, co był przed formatem, to powinieneś zainstalować tę samą dystrybucje, w tej samej wersji z tą samą listą pakietów.

3. Linuksa nie reperuje się formatem reinstalką. W Twoim przypadku wystarczyłoby zainstalować jeszcze raz sam bootloader (zapewne GRUB) i byłby ten sam linux, co przed formatem

P O W O D Z E N I A
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
po formacie linux?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-09-20, 10:27:08 »
Cytat: ecosiwy
Witam, to znowu Ja. Otoz moj problem jest nastepujacy. Mialem 2 systemy win xp i ubuntu. Gdy zapomnialem aktywowac win postanowilem sformatowac dysk gdzie byl win i zainstalowac jeszcze raz.
To ja już trochę nie kumam.
Masz osobny dysk na XP i osobny na Ubuntu, czy jeden dysk z partycjami?

Cytat: roca
1. Jeśli chcesz odzyskać torrenty to u wujka google poszukaj informacji n/t odzyskiwania danych, choć w tym wypadku nie wróżę sukcesów.
Dokładnie też mi się tak zdaje, bo formatując i tym bardziej instalując systemy ponownie to nadpisałeś najprawdopodobniej coś co można było jakoś odzyskać.
Reasumując - załatwiłeś sobie stare dane w pi..u.

Weź jakieś wydanie Live, odpal bez instalacji i zobacz co masz na dyskach/partycjach, że tak powiem niezależnie od obecnie zainstalowanych systemów.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

ecosiwy

  • Gość
po formacie linux?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-09-20, 14:25:57 »
Panowie. Windows jest na osobnej partycji. 1 Linux tez. 2 Linux tez. a formatowalem tylko dysk z windowsem.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
po formacie linux?
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-09-20, 15:06:05 »
Kolego, coś tu kręcisz.

Ustalmy fakty:
1. miałes Win + Ubuntu
2. po reinstalce straciłeś linuksowy bootloader, i nie mogłes wybrać linuksa, który (jeśli teraz masz 2 linuksy) gdzieś tam sobie pozostał na swojej partycji.
3. Doinstalowałeś drugiego linuksa (zupełnie niepotrzebnie) i teraz masz wybór pomiędzy trzema systemami.

Więc o co ci dokładnie chodzi, gdy piszesz, że
Cytuj
Gdy wybieram pierszym lub drugi system linux to nie ma tego przez formatem.
Czego nie ma? Co dokładnie zniknęło?

I pytanie zasadnicze - czy na tego drugiego linuksa przeznaczyłeś wolne miejsce na dysku przez założenie nowej i/lub skrócenie starej partycji, czy po prostu którąś z istniejących wcześniej partycji na to poświęciłeś?
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

ecosiwy

  • Gość
po formacie linux?
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-09-20, 15:29:32 »
1. Zgadza sie.
2. Zgadza sie.
3. Zgadza sie.
"nie ma tego" chodzi mi tutaj o to ze po instalacji drugiego linuxa mam dwa "czyste" systemu, tzn brak moich danych ustawien itd( w obydwu). Tak kazdy system ma wlasne partycje

//edit: co ciekawe gdy wchodze "recznie" tzn przez komputer/dysk/home/uzytkownik/pulpit wszystko jest.
Czy rozumiecie mnie juz?

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
po formacie linux?
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-09-20, 19:54:25 »
W takim razie wklej tu wynik polecenia sudo cat /etc/fstab
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

ecosiwy

  • Gość
po formacie linux?
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-09-20, 21:32:18 »
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
#            
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sda9 during installation
UUID=a64d1c15-b762-432c-a488-d9fdd62c4b91 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda10 during installation
UUID=f1e53375-c5e0-4cb1-8fea-dada91308906 none            swap    sw              0       0
Prosze

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
po formacie linux?
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-09-21, 11:14:50 »
Mnie wpadła w oko poniższa linijka:
proc            /proc           proc   [b]nodev,noexec,nosuid[/b]
Spróbowałbym wymusić zmianę, zamieniając pod root'em powyższe na defaults w /etc/fstab
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

ecosiwy

  • Gość
po formacie linux?
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-09-21, 11:31:57 »
Drogi kolego wszystko pieknie ladnie. Tylko ja jestem laik. Mam zmienic w ten sposob
proc            /defaults           proc   nodev,noexec,nosuid  ?? i pytanie jak mam to wyedytowac?

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
po formacie linux?
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-09-21, 11:58:54 »
Cytat: ecosiwy
Drogi kolego wszystko pieknie ladnie. Tylko ja jestem laik. Mam zmienic w ten sposob
proc            /defaults           proc   nodev,noexec,nosuid  ?? i pytanie jak mam to wyedytowac?
1. Konsola.
2. Wpisz: sudo gedit /etc/fstab   klikasz Enter
3. Hasełko root   klikasz Enter
4. W nowo otwartym oknie wykasuj tylko nodev,noexec,nosuid i w te miejsce wpisz bądź wklej defaults
5. Zamykając te "nowo otwarte okienko" wybierz "zapisz zmiany"
6. Restart systemu.

Gdyby nie zadziała opcja z punktu 2, to zastosuj: nano /etc/fstab - tam radzisz sobie wg wskazań w menu.

Powyższe jest propozycją "na oko" - nie testowałem takiej zmiany u siebie ( nie miałem dotąd powodu ).
Dlatego traktuję ją ( radzę też tak potraktować ) jako próbę wymuszenia tej zmiany nie znając efektu i konsekwencji.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

ecosiwy

  • Gość
po formacie linux?
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-09-21, 22:25:48 »
Zrobilem tak i niestety nie dziala. Zauwazylem teraz ze jak mam dwa wybory systemu linux to obojetnie ktory wybiore to oba lacza sie z jednym systemem. Moze to w czyms pomoze?

//edit:
Po wpisaniu sudo cat /etc/fstab :
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
#            
proc            /proc           proc    defaults 0       0
# / was on /dev/sda9 during installation
UUID=a64d1c15-b762-432c-a488-d9fdd62c4b91 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda10 during installation
UUID=f1e53375-c5e0-4cb1-8fea-dada91308906 none            swap    sw              0       0

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
po formacie linux?
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-09-24, 22:18:16 »
Cytat: ecosiwy
Zauwazylem teraz ze jak mam dwa wybory systemu linux to obojetnie ktory wybiore to oba lacza sie z jednym systemem.
Żeby to sprawdzic, to musiałbym np mieć plik konfiguracyjny GRUB-a, z tym, że nie wiem, czy Ty masz GRUB 1 czy 2

Widzę z fstaba, że masz co najmniej 10 partycji. Być może twoje ustawienia są na którejś z partycji niepodłączonych do systemu w pliku fstab.

Cytat: cecosiwy
o ciekawe gdy wchodze "recznie" tzn przez komputer/dysk/home/uzytkownik/pulpit wszystko jest.
Jeżeli masz na myśli taki adres w linuksie: /home/użytkownik to by chyba znaczyło, ze po prostu w czasie II instalacji założyłeś nowe konto użytkownika i teraz tak jakby ono jest aktywne, a stare nie. Ale Twoje ustawienia pozostały w starym i wystarczy je tylko zaimportować. Zobacz w takim razie, ile jest podkatalogów w katalogu /home.

Jeżeli natomiast ten dziwny zapis mam rozumieć jako zapis w windowsowym stylu: "Mój Komputer/dysk C itd" to patrz uwaga pod Twoim cytatem #1
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

ecosiwy

  • Gość
po formacie linux?
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-09-24, 23:09:46 »
Poddaje sie nie mam czasu juz sie meczyc z tym linuxem format c i bede nieszczesliwym posiadaczem win xp. pozdrawiam

ecosiwy

  • Gość
po formacie linux?
« Odpowiedź #14 dnia: 2010-09-25, 08:37:53 »
Przyznam troche bezradnosci mnie zlapalo...ehhh...kolega w katalogu home/ jest 1 podkatalog. Nie wiem czy pamietasz...Mam dwie partycje dwa systemy w jednym jest 1 a w drugim 2 system. I w dwoch jest ten sam katalog ta sama nazwa usra moze da sie zimportowac to jakos ?