Nowe posty

Autor Wątek: Grub rescue - niemożność bootowania z CD/DVD  (Przeczytany 4209 razy)

dessann

  • Gość
Grub rescue - niemożność bootowania z CD/DVD
« dnia: 2010-09-16, 15:31:13 »
Moja historia przedstawia się następująco:

Miałem na jednym dysku Ubuntu 9, Ubuntu 10, Windowsa 7. Za każdym razem gdy włączałem komputer wybierałem system w GRUBie (nie wiem czy 1, czy 2, ale raczej 2 skoro miałem Ubuntu 10). Wczoraj pod Windowsem usunąłem partycje na której był Linux 9. Wszystko ładnie działało dopóki nie zrestartowałem komputer ponownie, Jedyne co mi się pokazuje to (tak na polski) "niewłaściwy system plików" grub rescue... i nic więcej nie mogę zrobić. Oczywiście pierwsze co zrobiłem to zmieniłem w BIOSie kolejność bootowania na CD i próbowałem zainstalować Ubuntu ponownie. Niestety pokazuje mi się tylko migający kursor i po chwili znowu wyskakuje błąd GRUBa. Wypróbowałem płytki Ubuntu 9 i 10, oraz Windowsa 7 32 i 64 bit. Nic się nie dzieje.

Co mogę zrobić? Nie chcę formatować dysku (działam na laptopie i szkoda mi tracić dane). Proszę o pomoc, dopiero zaczynałem przygode z linuxem.

arctgx

  • Gość
Grub rescue - niemożność bootowania z CD/DVD
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-09-16, 17:19:10 »
Spróbuj rozejrzeć się po sieci i nawet po tym forum, nim ktoś zechce napisać Ci poradnik od nowa. Nie pierwszy w to wdepnąłeś.

Na pewno nie musisz kasować żadnej z partycji. Twój GRUB wykonał kod z sektora rozruchowego i kawałka za nim, a skasowałeś resztę potrzebnego kodu wraz z partycją. Brakuje Ci tylko zainstalowania całości np. na pozostałej partycji linuksowej.

Jeden sposób - z użyciem chroot. Drugi, najprostszy: grub-install --root-directory=katalog /dev/partycja (szukaj tu przykładów). Trzeci, wymagający trochę orientacji - odpalić płytkę zrobioną za pomocą grub-mkrescue i za pomocą konsoli GRUB-a wskazać położenie i parametry jądra oraz "initrd".

dessann

  • Gość
Grub rescue - niemożność bootowania z CD/DVD
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-09-16, 17:36:53 »
Po pierwsze dziękuję za odpowiedź.

Ja naprawdę szukałem w internecie (od wczoraj praktycznie tylko to robię, gdy mam gdzieś dostęp do komputera) rozwiązania, ale nie natrafiłem na nic co by mi pomogło. Jestem sam na mieszkaniu, dostęp do internetu mam tylko gdy jestem u kolegi, więc nie mogę cały czas szperać po necie.

Mam pytanie - dlaczego komputer nie chce mi bootować z płytek? Gdyby to było możliwe już dawno przeinstalowałbym linuxa.

Cytat: arctgx
Jeden sposób - z użyciem chroot. Drugi, najprostszy: grub-install --root-directory=katalog /dev/partycja (szukaj tu przykładów). Trzeci, wymagający trochę orientacji - odpalić płytkę zrobioną za pomocą grub-mkrescue i za pomocą konsoli GRUB-a wskazać położenie i parametry jądra oraz "initrd"
Tak jak napisałem na końcu mojego pierwszego posta - jestem początkującym i nie skłamię gdy powiem, że nic nie zrozumiałem. Z drugiej strony nie jestem typem który chce mieć wszystko gotowe, ale proszę o jakiś poradnik krok po kroczku.

Pozdrawiam

_____________
arctgx: BBCode - w kwadratowe nawiasy

arctgx

  • Gość
Grub rescue - niemożność bootowania z CD/DVD
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-09-16, 17:55:38 »
Nie przegapiłem, że jesteś początkującą osobą, ale niemal na pewno próbowałem kilkakrotnie wytłumaczyć krok po kroku naprawę GRUB-a.

Wydaje mi się, że od forumowej wyszukiwarki lepiej użyć np. gugla z dodanym kluczem site:linux.pl. Znalazłem np. to: http://forum.linux.pl/viewtopic.php?pid=103765#p103765 za pomocą tego klucza: http://www.google.com/search?q=grub+root+directory+arctgx+site%3Alinux.pl

Mógłbyś zrozumieć mnie i innych, od których oczekuje się napisania n-tego poradnika na ten sam temat.

Również pozdrawiam!

dessann

  • Gość
Grub rescue - niemożność bootowania z CD/DVD
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-09-17, 16:36:38 »
Dziękuję za odpowiedź, oraz linki. Ale chyba jestem na to wszystko zbyt zielony,naprawdę mam sporo samozaparcia, ale mało czasu. Rozumiem, że nikomu się nie chce pisać poradnika, ale może by ktoś podał numer gadu lub mejla, żebym spróbował naprawić to z nim?