Dystrybucje Linuksa > Slackware

Serwer Linux: Problemy z Instalacja aplikcji

(1/3) > >>

radzi0123:
Witam mam juz dość długo ten problem i nie znalazlem na to odpowiedzi.
Nie znam się na linuxe więć prosze nie pisać jakiś zaawansowanych rzeczy :]

Podczas instalacji (konfiguracji) zawsze przy byle jakiej aplikacji wyskakuje mi coś takiego

(...)
checking for gcc... gcc
checking whether the C compiler works... no
configure: error: in `/root/mpfr-3.0.0':
configure: error: C compiler cannot create executables
See `config.log' for more details.

to jest akurat przy instalacji mpfr-3.0.0, ale wyskakuje mi cos podobnego przy kazdej aplikacji, więc nic sobie nie zainstaluje :( .

darkdancer:

--- Cytat: radzi0123 ---checking for gcc... gcc
checking whether the C compiler works... no
configure: error: in `/root/mpfr-3.0.0':
configure: error: C compiler cannot create executables
See `config.log' for more details.
--- Koniec cytatu ---
Najprawdopodobniej nie masz zainstalowanego kompilatora gcc co możesz sprawdzić przez which gcc - bez tego nie skompilujesz żadnego programu a skrypty configure będą wywalać błąd w tym samym miejscu. Generalna zasada podczas instalacji czegokolwiek w systemie jest taka, że najpierw szukamy w oficjalnych repozytoriach danej dystrybucji, potem w nieoficjalnych, jeżeli takowe są dostępne, a dopiero na końcu, jeżeli nie znajdziemy nigdzie gotowych binariów, zabieramy się za własnoręczną kompilację. Tak przy okazji na Linuksie się nie znasz ale na bibliotekach developerskich do precyzyjnych operacji zmiennoprzecinkowych już tak? ;-)

radzi0123:
No i sprawdziłem czy mam gcc i chyba mam :P

which gcc
/usr/bin/gcc

ale właśnie jak sobie przypominam to ja już dawno to instalowałem i chyba zainstalowałem z błędem. Przy włączeniu ./configure wyskoczył błąd, ja go zignorowałem,  wpisałem make i make install i tak chyba zainstalowałem źle.

Czyli jak to teraz przeinstalować, spróbowałem teraz po swojemu tak jak zawsze zainstalować (./configure)  gcc-4.5.0 i wyskoczylo znowu:

checking build system type... i686-pc-linux-gnu
checking host system type... i686-pc-linux-gnu
checking target system type... i686-pc-linux-gnu
checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/ginstall -c
checking whether ln works... yes
checking whether ln -s works... yes
checking for a sed that does not truncate output... /usr/bin/sed
checking for gawk... gawk
checking for gcc... gcc
checking for C compiler default output file name...
configure: error: in `/root/gcc-4.5.0':
configure: error: C compiler cannot create executables
See `config.log' for more details.

Czyli teraz nie zainstaluje sobie gcc bo nie mam gcc, hah czyli jak to mam zainstalować.

I właśnie o co chodzi z tymi binarkami, czy to jest jakiś inny sposób instalacji ?? - jak to się robi ?? :]

Tego ostatniego twojego zdania kompletnie nie rozumiem :P

darko:
Skoro

--- Kod: ---
(...)
checking for gcc... gcc
(...)
--- Koniec kodu ---
to kompilator jest obecny.


--- Cytat: radzi0123 ---ale właśnie jak sobie przypominam to ja już dawno to instalowałem i chyba zainstalowałem z błędem. Przy włączeniu ./configure wyskoczył błąd, ja go zignorowałem, wpisałem make i make install i tak chyba zainstalowałem źle.
--- Koniec cytatu ---
Skoro mogłeś wykonać make to błąd, który "wyskoczył" był mało istotny dla procesu kompilacji. No chyba, że pojawiły się błędy w czasie samej kompilacji ale to już inna sprawa.

Przypuszczam, iż jest to spowodowane brakiem bibliotek deweloperskich glibc.
Poza tym zauważyłeś coś takiego jak

--- Kod: ---
See `config.log' for more details.
--- Koniec kodu ---
?

roobal:

--- Cytat: radzi0123 ---I właśnie o co chodzi z tymi binarkami, czy to jest jakiś inny sposób instalacji ?? - jak to się robi ?? :]
--- Koniec cytatu ---
Binarki to inaczej kod binarny, czyli chodzi o paczki ze skompilowanym już kodem binarnym, gotowym do instalacji. Ty w chwili obecnej, chcąc instalować musisz najpierw skompilować kod źródłowy a takie coś ma sens tylko, gdy program nie jest dostępny w binarkach, chcesz zoptymalizować kod lub z innej przyczyny.

W Slackware z tego co pamiętam pakiety instaluje się poleceniem:


--- Kod: ---
installpkg nazwa_programu
--- Koniec kodu ---
Pozdrawiam!

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej