Nowe posty

Autor Wątek: weryfikaca płyty przez k3b a md5sum  (Przeczytany 3861 razy)

bullet_0

  • Gość
weryfikaca płyty przez k3b a md5sum
« dnia: 2010-08-01, 00:17:53 »
Witam
Wypalałem ostatnio płytkę w k3b. Po nagraniu podczas weryfikacji program stwierdził, że jest nie da się odczytać jakiegoś sektora na płytce co za tym idzie dane nie są takie same. Normalnie płytka poszła by do kosza, ale się nudziłem i postanowiłem sprawdzić, z którym z plików jest problem. Wyszło na to, że chyba z żadnym. Przeleciałem pliki, które były na dysku i na płycie za pomocą md5sum. Sumy kontrolne były takie same. Zgrywałem pliki z płyty na dysk i też porównywałem sumy plików na dysku przed nagraniem i po nagraniu i skopiowaniu z płyty. Wszystkie były takie same. Zastanawiam się czy po prostu k3b się pomyliło, czy md5sum liczy sumę kontrolną w sposób, który umożliwia przeoczenie błędu ? Jak to rozgryźć ?

ubu59

  • Gość
weryfikaca płyty przez k3b a md5sum
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-08-01, 10:15:04 »
Witam!
Cytat: bullet_0
(...)
Wypalałem ostatnio płytkę w k3b(...)
CD czy DVD? Jeśli chodzi o DVD to zauważyłem, że GnomeBaker i Brasero (w Gnome) oraz K3b (dla KDE) mają problemy z poprawnym wypaleniem płyty. Czy dotyczy to tylko napędów LG (bo takie używałem)? Nie wiem.

Cytat: bullet_0
(...)ale się nudziłem i postanowiłem sprawdzić,(...)Zastanawiam się czy po prostu k3b się pomyliło, czy md5sum liczy sumę kontrolną w sposób, który umożliwia przeoczenie błędu ? Jak to rozgryźć ?
Jakbyś się znowu nudził to możesz zajrzeć na http://pl.wikipedia.org/wiki/Md5 .

md5sum i K3b liczą tak samo. Jakbyś dobrze poszukał to znalazłbyś w K3b informację o sumie kontrolnej md5.

Nie jestem specjalistą, ale sądzę że porównanie plików wykazało różnice (błędy zapisu), lecz podczas odczytu/zapisu zadziałały wbudowane mechanizmy korekcji błędów.

Pozdrawiam!

bullet_0

  • Gość
weryfikaca płyty przez k3b a md5sum
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-08-01, 11:07:58 »
Cytat: ubu59
CD czy DVD?
DVD, i też mam LG
a skoro mają problemy to może czego by używać ?

ubu59

  • Gość
weryfikaca płyty przez k3b a md5sum
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-08-02, 07:54:36 »
Witam!
Cytat: bullet_0
DVD, i też mam LG
a skoro mają problemy to może czego by używać ?
A próbowałeś wypalać inne DVD/CD? Z jakim skutkiem?
(U mnie CD wypala o'k).

Ja zgłosiłem problem i czekam jakie doświadczenia mają inni użytkownicy. Być może dotyczy to tylko firmware'u LG.

Pozdrawiam!

ra-v

  • Gość
weryfikaca płyty przez k3b a md5sum
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-08-02, 20:06:42 »
Eee, ja już miałem dawno ten problem i się specjalnie nie przejmuje - pojawił się na CD/DVD typu Combo (BTC) oraz normalnym CD/DVD RW LiteOn. Też stwierdził że coś mu nie pasuje a już przecież płyty niejednokrotnie i ja używałem i inni. Ja po prosty wyłączam weryfikację, (mam to gdzieś) i po prostu normalnie otwieram płytę. Płyty miałem uszkodzone tylko wtedy gdy pokazał błąd nagrania.