Nowe posty

Autor Wątek: Zły interpreter  (Przeczytany 5502 razy)

Fasi_20

  • Gość
Zły interpreter
« dnia: 2010-07-31, 16:56:23 »
Witam,
 
Mam problem, z odtworzeniem wykresu, który napisałam w gnuplocie. Jest to dobrze napisane bo otwierałam go na innym komputerze a dopiero teraz zainstalowałam sobie mandriwe i przy próbie otwarci wyskakuje mi zły interpreter. Dostęp jest na 777 wiec nie mam pojęcia co się dzieje zwłaszcza że dużo z linuksem nie mam wspólnego. Proszę o pomoc...

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Zły interpreter
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-07-31, 18:02:24 »
Jesteś pewien, że ten skrypt powinien rzeczywiście być wykonywalny (jak to napisałeś "dostęp 777")?
Jeżeli tak, to:
* pierwsza linijka powinna zaczynać się od ciągu  #!Scieżka_do_gnuplot_w_twoim_linuksie, na przykład (najprawdopodobniej) #!/usr/bin/gnuplot

* linijki muszą być w formacie UNIXowym - istotne, gdy skrypt jest tworzony przez narzędzia pod Windows. Konwersji możesz zrobić narzędziami typu "dos2unix" bądź "fromdos".

W mojej opinii najlepiej trzymać się jakiegoś stałego rozszerzenia dla plików gnuplota (na stronach gnuplota wykresy na ogół mają rozszerzenie dem). Wtedy możesz zrobić skojarzenie pliku .dem z programem gnuplot i odpuścić sobie zabawę z plikami wykonywalnymi.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Fasi_20

  • Gość
Zły interpreter
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-07-31, 18:44:14 »
1 #!/usr/bin/gnuplot  -persist
  2 set xrange [-10:15]
  3 set out 'par.txt'
  4 a=2; b=-4; c=10;
  5 f(x)= a*x**2-4*x+c
  6 plot f(x) + rand(0) *5

to jest ten cały wykres, zrobilam chmod 777 i zapisalam go .plt i nie mam pojęcia co to jest format UNIXowy?

Brix

  • Gość
Zły interpreter
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-07-31, 19:14:09 »
Skopiowałem i wkleiłem kod do edytora, usunąłem pierwsze cyfry, minuta szukania w sieci (bo nie mam o tym zielonego pojęcia), zainstalowałem gnuplot (bo nie było), dodałem na końcu pause -1, zapisałem jako plot.plt i... chyba działa. (z konsoli $ gnuplot ~/plot.plt)

Oczywiście pod warunkiem, że jest zainstalowany gnuplot!

Czy instalowałaś to? Jeśli nie, sprawdź w "Instalacji i usuwaniu oprogramowania".

Z drugiej strony masz niezaktualizowany system, nie wiem czy masz skonfigurowane uprmi, no i jest już M2010.1 (tak, wiem, sam jeszcze nie mam ;)

Fasi_20

  • Gość
Zły interpreter
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-07-31, 19:54:27 »
Nie miałam zainstalowanego, a jak chciałam to zrobić to wyskoczyło mi żebym wsunęła nośnik main media ktorego nie ma, wiec ściągnełam tego gnuplota ale nie wiem jak go na linuksie zainstalować( wiem, że to wstyd ale dopiero sie ucze) a system sobie zaraz zauktalizuje:)

Brix

  • Gość
Zły interpreter
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-07-31, 20:18:38 »
Tego się obawiałem :(

Czyli musisz zacząć wszystko od początku...

Ten "nośnik media" to płyta instalacyjna. Jeśli Ci się spieszy, można coś z tym pokombinować, ale teraz nie mam sił więcej pisać :(

Poczytaj np. te poradniki (jak instalować, jak aktualizować, jak logować się jako root itp.):

https://docs.google.com/Doc?docid=0AbSm9kv-T3iGZGM5YmIzM3FfMGdoOGd6ZGdr&hl=pl (nieskończony)

http://www.mandrivalinux.eu/showthread.php?t=470875

http://www.naszamandriva.pl/faq.php?cat_id=11

i wiele wiele innych...