Nowe posty

Autor Wątek: Duże i małe litery MAC adresu  (Przeczytany 10302 razy)

dynasta

  • Gość
Duże i małe litery MAC adresu
« dnia: 2010-07-24, 16:42:28 »
Witam
Prosze o porade w sprawie konfiguracji mac adresu. Po zamianie adresu poleceniem
ifconfig eth0 hw ether XX:XX:XX:XX:XX:XX
nowy mac pojawia sie z malych liter. Podobnie poleceniem macchanger.
Po takiej zamianie adresu fizycznego na adres ktory wymaga moj dostawca uslugi nie sa pobierane zadne adresy niezbedne do korzystania z sieci (polecenie dhclient dhcpcd).

b / # dhclient
Internet Systems Consortium DHCP Client V3.0.6
Copyright 2004-2007 Internet Systems Consortium.
All rights reserved.
For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/


Listening on LPF/eth0/00:e0:4c:ff:dd:80
Sending on   LPF/eth0/00:e0:4c:ff:dd:80
Sending on   Socket/fallback
DHCPREQUEST on eth0 to 255.255.255.255 port 67
DHCPREQUEST on eth0 to 255.255.255.255 port 67
DHCPREQUEST on eth0 to 255.255.255.255 port 67
DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 3
DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 6

W jaki sposob mozna zmienic ten mac aby moc korzystac z sieci

chmooreck

  • Gość
Duże i małe litery MAC adresu
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-07-24, 19:56:49 »
Wielkość liter nie ma znaczenia. To są liczby w systemie szesnastkowym. Najlepiej poproś dostawcę o zmianę ustawień na MAC'a z Twojej nowej karty sieciowej (bo podejrzewam, że powodem konieczności podmiany MAC adresu jest zmiana karty sieciowej/komputera ? )

Jeśli nie dostajesz adresu IP z DHCP, to najprawdopodobniej wpisałeś błędny adres MAC.

dynasta

  • Gość
Duże i małe litery MAC adresu
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-07-24, 20:39:45 »
Cytat: chmooreck
Wielkość liter nie ma znaczenia. To są liczby w systemie szesnastkowym. Najlepiej poproś dostawcę o zmianę ustawień na MAC'a z Twojej nowej karty sieciowej (bo podejrzewam, że powodem konieczności podmiany MAC adresu jest zmiana karty sieciowej/komputera ? )

Jeśli nie dostajesz adresu IP z DHCP, to najprawdopodobniej wpisałeś błędny adres MAC.
Tak powodem jest zmiana karty.
Wpisałem ponownie MAC adres aby wykluczyć pomyłkę. Jest prawidłowo wpisany. Lecz tym razem w innej dystrybucji. I w niej MAC jest z dużych liter. Tak więc to prawda że to nie wielkość liter. Irytuje mnie to że ta nowa karta pod windą po zamianie w niej MAC-u działa, pobiera sobie wszystko DHCP, a w Linuxie niet. Tak też można zrobić aby u dostawcy zmienić ten adres, ale sam fakt że Windows tutaj bez problemu sobie poradził. A może coś by należało zrobić z pakietami wychodzącymi może tam podmienić adres?

chmooreck

  • Gość
Duże i małe litery MAC adresu
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-07-24, 21:42:58 »
U mnie podmiana mac adresu działa w porządku.
Rozumiem, że MAC z logów dhclient'a jest w porządku ? Jeśli tak, to nie wiem co może być przyczyną Twoich problemów.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Duże i małe litery MAC adresu
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-07-25, 01:33:48 »
Nie jestem dokładnie pewien czy to ma znaczenie ale przed zmianą MACa wyłącz kartę poleceniem ifconfig eth0 down a po zamianie MACa włącz ją ifconfig eth0 up.

Pozdrawiam!

dynasta

  • Gość
Duże i małe litery MAC adresu
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-07-25, 09:01:30 »
Cytat: chmooreck
U mnie podmiana mac adresu działa w porządku.
Rozumiem, że MAC z logów dhclient'a jest w porządku ? Jeśli tak, to nie wiem co może być przyczyną Twoich problemów.
Dziękuję za odpowiedzi
Sprawdziłem w syslog i daemon.log jest informacja
No DHCPOFFERS received.
No working leases in persistent database - sleeping.

dynasta

  • Gość
Duże i małe litery MAC adresu
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-07-25, 09:03:05 »
Cytat: roobal
Nie jestem dokładnie pewien czy to ma znaczenie ale przed zmianą MACa wyłącz kartę poleceniem ifconfig eth0 down a po zamianie MACa włącz ją ifconfig eth0 up.

Pozdrawiam!
Dziękuję za odpowiedź
Tak zrobiłem

chmooreck

  • Gość
Duże i małe litery MAC adresu
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-07-25, 12:33:37 »
I teraz działa ?

dynasta

  • Gość
Duże i małe litery MAC adresu
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-07-25, 19:38:41 »
Nie problem nie rozwiązany.

dynasta

  • Gość
Duże i małe litery MAC adresu
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-07-25, 19:43:35 »
Czy to może być coś powodem złej konfiguracji w pliku dhclient.leases? Gdyż jak system startuje to MAC jest oryginalny z karty potem dopiero go zmieniam poleceniem ifconfig i po próbie pobrania danych poleceniem dhclient pojawia się problem.

chmooreck

  • Gość
Duże i małe litery MAC adresu
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-07-25, 21:21:48 »
Jaką masz dystrybucję ? Znajdź gdzie ustawić podmianę MAC'a przed uruchomieniem dhclient'a.
po podmianie MAC'a ubij aktualna instancję dhclient'a i uruchom ponownie (najlepiej zrestartuj usługę systemową odpowiadającą za obsługę sieci (btw. to w jej konfiguracji powinna być możliwość podmiany MAC'a).

dynasta

  • Gość
Duże i małe litery MAC adresu
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-07-25, 21:37:32 »
backtrack 4 no persistent, zainstalowaną na karcie SDHC
trochę to potrwa zrobienie tego...