Nowe posty

Autor Wątek: Jaki linux na laptopa - Mint, Mepis czy Debian (testing)  (Przeczytany 7997 razy)

eldresso

  • Gość
Witam.
Najbardziej zależy mi na obsłudze klawiszy funkcyjnych typu głośność i jasność wyświetlacza i częstych aktualizacjach paczek. Dodam, że wolałbym, aby wszystko lub większość dało się zrobić narzędziami z GUI. Z tego co wiem:

Mint - środowisko gnome. Wersja KDE jest opóźniona w stosunku do Gnome. Linux oparty na Ubuntu, czyli dosyć rzadkie aktualizacje i częściowo zgodny z Debianem. Z klawiszy funkcyjnych po odpaleniu LiveCD działa tylko głośność. Po odpaleniu Live WiFi działa bez problemów.

Debian - testowałem dużo dystrybucji linuxa i ta mi najbardziej podchodzi (na desktop). Na lapku są jednak problemy (lub były) z WiFi i obsługą klawiszy funkcyjnych. Częste aktualizacje (testing, bo stable to chyba co pół roku wychodzi). Po zainstalowaniu do odpalenia WiFi potrzeba zainstalowania ndiswrapper, który znowu wymaga innych paczek, które tez wymagają innych, więc żeby odpalić WiFi trzeba mieć dostęp do internetu. Jakieś pół roku temu nie udało mi się zmusić do działania żadnych klawiszy funkcyjnych.

Mepis - środowisko KDE. Oparty na Debianie. W zasadzie to Debian z dodanymi narzędziami z GUI i sterownikami/paczkami commercial. Nie wiem jednak na jakim distro jest oparty? Słyszałem dwie wersje. Pierwsza - na stable, druga - na testing. Nie wiem jak z obsługa klawiszy funkcyjnych, bo z LiveUSB mi nie odpala. Zaraz będę próbował z CD odpalić.

Chyba, że są jeszcze jakieś inne linuxy (najlepiej oparte na Debianie) o których nie wiem?

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaki linux na laptopa - Mint, Mepis czy Debian (testing)
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-07-25, 09:14:21 »
Witam ! Możesz wybrać siduxa, bo to debian. Ma częste aktualizacje pracuje stabilnie u mnie od marca tyle,że na stacjonarnym i żadnych wiekszych problemów. Zawsze będziesz mógł popróbować z różnymi kernelami-sprawdzisz czy działają w laptoopie klawisze funkcyjne. Pozdrawiam

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Jaki linux na laptopa - Mint, Mepis czy Debian (testing)
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-07-25, 09:44:39 »
Trwają prace nad Mintem w oparciu o Debiana (bez Ubuntu).
http://www.linuxmint.com/blog/?p=1467

eldresso

  • Gość
Jaki linux na laptopa - Mint, Mepis czy Debian (testing)
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-07-25, 21:26:05 »
@Andrew_66 sidux oparty jest na unstable, ale i tak go sprawdzę

@kenpo dzięki za info. Ciekawy projekt.

mały update odnośnie distro:

Mepis - po ponad 6 godzinach walki z Can't find Mepis filesystem, sorry... udało się go wreszcie odpalić. WiFi niby wykrywa i łączy się z moją siecią, ale nie ma dostępu do netu.

Czas na siduxa i najnowszego debiana live.