Nowe posty

Autor Wątek: Jaki linux pod mój sprzęt i wymagania?  (Przeczytany 5710 razy)

trozman

  • Gość
Jaki linux pod mój sprzęt i wymagania?
« dnia: 2010-07-12, 23:22:23 »
Witam wszystkich.
A więc zacznę od sprzętu: c2d 2x2GHz, gf 7900gs, 1gb ram(zakupię jeszcze 3).
Do dzisiaj używam XP, lecz mam duże potrzeby i potrzebuję dobrej rady zaawansowanych komputerowców.
A więc tak, będzie mi potrzebny Windows 7 x64, aby móc korzystać z pakietu Adobe CS 5, który wymaga 64bitowego systemu( niestety owy pakiet nie został przystosowany pod linuxa). Ale z wiekiem zmądrzałem i chciałbym się przenieść na linuxa, wg zdań znajomych używających linuxa jest niezawodny i bardzo bezpieczny. No i moje główne pytanie brzmi, którego linuxa wybrać i czy ma on być głównym systemem operacyjnym, czy drugim po "siódemce"? Proszę o konkretne odpowiedzi.
Z góry dziękuję, pozdrawiam.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaki linux pod mój sprzęt i wymagania?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-07-12, 23:51:22 »
Nie wiem , jak jest z instalacją 7-ki, ale podejrzewam,że podobnie jak xp musi być na c (główny system),a potem instalujesz linuxa( ale możesz przy konfiguracji gruba zaznaczyć jako domyślne uruchamianie linuxa). Jaki linux -sam musisz sobie odpowiedzieć na czym Ci zależy -na stabilności, czy też nie. Strona http://jakilinux.org/ może Ci pomóc w wybraniu dydtrybucji. Ja na laptopie mam Pclinuxos, a na stacjonarnym Debiana lenny i Siduxa. Pozdrawiam
P.S. Kartę graficzną masz GF-  ze sterownikami grafiki nie powinno być problemów,bo nvidia najlepiej wspiera linuxa.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jaki linux pod mój sprzęt i wymagania?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-07-13, 00:41:17 »
Polecam Ubuntu - prosty w instalacji i nie trzeba go zbytnio konfigurować. Natomiast jeśli Windows 7 ma służyć tylko do uruchamiania PS to używaj go jedynie jako narzędzie pracy a na co dzień do korzystania z neta i innych rzeczy możesz używać tylko Linuksa :)

Pozdrawiam!

trozman

  • Gość
Jaki linux pod mój sprzęt i wymagania?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-07-13, 00:52:09 »
Głównie 7 będę potrzebował do Premiere Pro i After Effects, właśnie jako narzędzia pracy, mam dośc już zwalniania systemu zauważalnego po paru tygodniach. Linux jak piszesz właśnie potrzebuję do codziennej pracy, rozrywki, gdy nie będę używał w/w programów. O Ubuntu najwięcej czytałem, a jako że jestem nowicjuszem i dopiero będę się zapoznawał z Linuxem, to proszę o różne propozycje prostych, ale stabilnych i bezpiecznych systemów. I właśnie nadal bardzo mnie interesuje, który OS ma być głównym, jeśli w ogóle Linux może jako taki być głównym OS-em.

PS proszę o jakąś małą podpowiedź, jak dostosować wygląd Linuxa, bo oczywiste, że chciałbym mieć również mile prezentujący się system i użyteczny. Mogą to być jakieś linki, gdzie znajdę konkretne odpowiedzi na moje pytania.
Pozdrawiam.

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Jaki linux pod mój sprzęt i wymagania?
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-07-13, 12:21:21 »
Ja akurat wybrałem Linux Mint, ale on też jest oparty na Ubuntu (podobnie jak Zorin Os). Różnice są niewielkie, ale są. Możesz sobie pogooglować. Za tymi systemami przemawia też ilość dostępnych forów internetowych. To zwykle argument, którego inni nie podają, a dla początkujących w Linux ważny, bo na pewno pomoc okaże się potrzebna. Mi też podoba się Mandriva oraz oparty na niej PCLinuxOS. Mandriva ma chyba 3 polskie fora.
Każdy ma swoje wady i zalety, ale to trzeba raczej już sprawdzić samemu. Trochę czasu poświęconego na samodzielne testowanie różnych dystrybucji na pewno się opłaci. Przynajmniej zobaczysz jak to działa na twoim sprzęcie i jak się poruszać w tym linuksowym świecie. Dodatkowo poczytaj sobie o różnych środowiskach graficznych. Nawet jak masz mocny sprzęt może się okazać, że będziesz wolał pracować na mniej wymagającym środowisku graficznym. Zawsze możesz testować różne dystrybucje na VirtualBox. Dużo o linuksie jest na youtube.